Ředitel BIS Michal Koudelka a premiér Petr Fiala. Foto: Robert Břešťan, HlídacíPes.org

Stopy útoku vedou do Ruska, potvrzuje šéf BIS Koudelka. A mluví o nové taktice Kremlu

Napsal/a Robert Břešťan 17. června 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Kreml má novou taktiku pro útoky v zahraničí: na černou práci najímá cizince, včetně fyzických útoků na své odpůrce v exilu či žhářské útoky, jako byl ten překažený v Praze. „Najímání cizinců, mnohdy osob s pestrou kriminální minulostí, k nezákonným aktivitám, je nová ruská taktika a lze ji označit za velmi chytrou,“ říká ředitel české kontrarozvědky BIS pro HlídacíPes.org.

„To, že stopy tohoto útoku vedou do Ruska, samozřejmě není jen domněnka, jsou za tím zpravodajské informace. I když – v obecné rovině – sám útočník v podobných případech ani nemusí vědět, že ho naverbovala ruská strana,“ říká ředitel BIS Michal Koudelka ke kauze muže z Kolumbie, jehož pokus podpálit autobusové depo na pražském Klíčově překazili přítomní zaměstnanci.

„Tento odhalený pokus o teroristický útok rozhodně nelze zlehčovat tak, jak to někteří lidé dělají. Kdyby se totiž útok podařil tak, jak byl plánován, mohlo vzplát celé autobusové depo na Klíčově. Kromě toho, že by došlo k ohrožení zaměstnanců depa, by to způsobilo obrovskou materiální škodu, mohlo by dojít k výrazným komplikacím v pražské dopravě, druhý den by nemohla vyjet spousta spojů a jistě nelze přehlédnout možný dopad na volby, které začaly den poté,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org Michal Koudelka.

„Upřímně řečeno, bránit se tomu je nesmírně obtížné. Je to v podstatě taktika islámského státu, kdy se lidé verbují přes internet.“

Proč zrovna Jihoameričan?

Podle něj jde o součást nové ruské taktiky, kdy si Kreml na černou práci najímá cizince. „Mimo jiné to Rusům umožňuje, že se od akcí vedených těmito osobami mohou navenek snadno distancovat. Nevím, proč si pro útok v Česku Rusové najali zrovna Jihoameričana. Můžeme vyslovit různé teorie, například důvodem mohlo být, že na provedení akce spěchali, protože útok musel proběhnout právě před volbami do Evropského parlamentu a tato osoba byla zrovna k dispozici. Ale vysvětlení může být jistě víc,“ říká šéf BIS.

Je podle něj nepochybné, že Rusko bude v tomto přístupu pokračovat: „Upřímně řečeno, bránit se tomu je nesmírně obtížné. Je to v podstatě taktika islámského státu, kdy se lidé verbují přes internet. Ale zatímco islamisté se je snaží radikalizovat skrze náboženství, Rusové nato jdou přes peníze, nicméně podstata je stejná.“

Jak ředitel BIS upozorňuje, obecně platí, že na chystaný teroristický útok je možné předem přijít, „když máte možnost penetrovat nějakou konkrétní skupinu, máte tam své zdroje, agenty, když odposlechnete komunikaci útočníků apod“.

„Ale pokud jde o jednoho zradikalizovaného jedince, který se se svým úmyslem nikomu nesvěří a jednoho dne se prostě rozhodne, tak se to odhalit dopředu téměř nedá. Představa, že snad policie a zpravodajské služby kontrolují v demokratické zemi plošně obsah internetu, že lidem čtou maily a další komunikaci, je absurdní,“ říká.

Na novou ruskou taktiku ukazují například i zkušenosti ruské exilové komunity. „V ruské exilové novinářské komunitě panují vážné obavy z fyzických útoků. Nejde ani tolik o to, že by se kolem nich hemžili ruští agenti, metody jsou o dost jednodušší. Kreml dělá to, že najímá lokální kriminální skupiny, lidi z podsvětí, prostředí organizovaného zločinu, kteří za ně udělají špinavou práci a ještě to všechno vyjde výrazně levněji a jednodušeji,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org ruská právnička Galina Arapovová, která dlouhodobě zastupuje ruská média a jednotlivé novináře ve sporech s ruskými úřady (celý rozhovor s ní přinese HlídacíPes.org v následujících dnech).

„Rusko se tím snadno vyhne řadě překážek, které má s vysíláním svých lidí do zahraničí, s obstaráváním víz, s jejich legalizací, s cestováním a krytím… A nejde jen o Evropu. Nedávný je případ ruského nezávislého ekonoma a bloggera Maxima Mironova, který žije v Argentině,“ upozorňuje na případ, kdy ruský aktivista nejprve dostával výhrůžky, aby se přestal vyjadřovat k dění v Rusku a pak byla v domě, kde žijí, fyzicky napadena jeho manželka.

Podobné útoky s sebou nesou rizika různého druhu. Mají psychologický dopad na společnost, působí jako součást propagandy, kdy se pak pracuje s tezemi, že přece Česko samo ze sebe dělá terč.

Útočníka se podařilo později identifikovat jako polského občana Grzegorze Daszkowskiho, který do Argentiny přiletěl jen na několik dní. V Polsku byl následně zadržen a skrze jeho kontakty pak vyšlo najevo, že dva jiní Poláci s kriminální historií přepadli dříve v Litvě Leonida Volkova, někdejšího blízkého spolupracovníka Alexeje Navalného.

Zaútočili na něj nejprve slzným plynem a pak kladivem, když vystupoval z auta před svým domem, a těžce jej zranili v obličeji.

Pro pár drobných

Podle ruského exilového serveru The Insider nejprve cíle vytipují a sledují příslušníci ruské zpravodajské služby, k samotnému provedení útoku jsou pak naverbováni zločinci – v tomto případě z Polska.

„Dostanou za to v podstatě jen pár drobných. Tohle je myslím docela novinka – tohle využívání kriminálníků pro ruské politické účely a zájmy v zahraničí,“ říká Arapovová.

Zjištění tajných služeb hned několika evropských zemí včetně té české jí dávají za pravdu. Sérii žhářských útoků v Polsku – mimo jiné obchodního centra ve Varšavě – tamní tajné služby připisují právě Rusku.

Útoky na infrastrukturu byly v poslední době hlášeny i z Pobaltí, Německa a Velké Británie. Předpoklad, že za těmito útoky stojí Rusko, se na konci května řešil na summitu ministrů zahraničí a obrany v Bruselu.

„Podobné útoky s sebou nesou rizika různého druhu. Mají psychologický dopad na společnost, působí jako součást propagandy, kdy se pak pracuje s tezemi, že přece Česko samo ze sebe dělá terč, že jsme to my, kdo Rusko provokuje atd. Má to potenciál vyvolávat veliké napětí ve společnosti včetně politických výpadů ve vztahu k bezpečnostním složkám, kdy dalším cílem a vedlejším efektem je demotivace policie a zpravodajských služeb,“ komentuje to ředitel BIS Michal Koudelka.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)