Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Starosti Antimonopolního úřadu: Nebude pokuta 5000 Kč pro ČEZ likvidační?

 -   - 

3168011294_d6bd703fe3_o Zdroj Autor: Mike_fleming via Foter.com / CC BY

GLOSA Je hezké, když je státní úřad sociálně citlivý a důkladně zkoumá to, zda sankce, kterou musí chtě nechtě udělit, nebude pro pokutovaného likvidační.

Tím spíše ve státě, kde i předseda vlády otevřeně přiznává, že nikoli nevýznamná část z 380 tisíc lidí evidovaných na úřadě práce, stálé zaměstnání ani nechce – protože je na ně uvalena exekuce a mít evidovaný příjem pro ně není žádná motivace…

Ale zázraky se dějí a občas i (vše)mocné úřady ukážou vlídnou tvář. Příkladem budiž nedávné zkoumání Úřadu pro ochranu hospodářské soutěž ve věci – pozor – ČEZ Distribuce.

Ano, i takto finančně výkonnou společnost by pokuta mohla zabolet a tak se ÚOHS jal zkoumat, jak moc nepříjemný by pro tuzemského energetického šampióna trest za porušování pravidel pro zadávání veřejných zakázek mohl být:

„Z údajů uvedených ve výroční zprávě pro rok 2015 vyplývá, že zadavatel v posledních třech letech vykázal čistý zisk přesahující 6,5 miliardy Kč. Vzhledem k této skutečnosti Úřad konstatuje, že stanovenou výši pokuty nelze vzhledem k výši finančních prostředků, jimiž zadavatel v rámci svého rozpočtu disponuje, považovat za likvidační,“ napsal ÚOHS ve svém závěru zkoumajícím celkem 144 správních deliktů týkajících se veřejných zakázek.

Úřad si udělal jasno a ČEZ udělil pokutu – ve výši rovných 5000 Kč.

Avšak uznejme – ÚOHS „níži“ udělené pokuty obecně vzato odůvodnil rozumně. Pokuta přeci nemá mít jen funkci represivní, ale i preventivní – výchovnou s vírou, že on to už snad příště neudělá.

Jak jistě musí uznat třeba i všichni ti majitelé datových schránek, kterým nyní finanční úřady plošně rozdávají pokuty 2000 Kč za to, že měli tu drzost přihlásit se k daňové povinnosti papírem… Ale mohou být rádi. Mohli dopadnout jako ČEZ.

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan

Komentáře

Komentářů (2)
  1. Petr Jantač napsal - dne 3.10.2016

    Ten výsměch patří českým soudům, nikoli protimonopolnímu úřadu. Myslíte si, že by úřad psal do svých rozhodnutí takové hlouposti, kdyby nemusel? Kdyby úřad nezdůvodnil pokutu z hlediska možných likvidačních důsledků a pokutovaný u soudu namítal, že pokuta je likvidační, tak soud by zrušil rozhodnutí kvůli nepřezkoumatelnosti. Tu blbost si vymyslely soudy a běda tomu, kdo by si u pětitisícové pokuty ukládané subjektu s desetimiliardovými obraty myslel, že zdravý rozum je nad české soudy.

  2. Karel Novotný napsal - dne 4.10.2016

    Promiňte, ale tento článek je úlet. Za uveřejňovací delikty ÚOHS ukládá podobné pokuty. Že pokuta nesmí být likvidační vyplývá ze správního řádu a je k tomu poměrně rozsáhlá judikatura NSS, takže pro každý úřad je nejjednodušší dávat do rozhodnutí “pro pořádek” podobné odstavce, jakkoliv mohou znít absurdně.