Stáhněte z webu text obvinění Sisáka, nařídila policie týdeníku Euro. Vydavatelství se odmítlo podvolit

Napsal/a Robert Malecký 23. února 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Na informace z trestního řízení máme monopol my, nikdo jiný. Vzkaz policie týdeníku Euro opět posouvá hranice sporů o to, kdo smí informovat o tom, jak jsou v Česku stíháni lidé, co je jim kladeno za vinu a jak se hájí. 

Podle protikorupční policie je nepřípustné, aby redakce zveřejňovaly text usnesení o zahájení trestního stíhání, neboť je z nich možné dovodit, koho policie stíhá. V konkrétním případě nařídila minulý týden týdeníku Euro, aby z webu stáhl text obvinění byznysmena Petra Sisáka, kterého od poloviny ledna stíhá kvůli zvýhodňování věřitele a ovlivňování soudu.

Podle příkazu, pod kterým je podepsán pplk. Vladislav Hřebíček, se vydavatelství „může dopouštět protiprávní činnosti, zejména pak může mařit probíhající trestní řízení“. Stažení policista požadoval ihned, do dalších tří dnů mělo vydavatelství sdělit, kdo je za vyvěšení zodpovědný, v případě neuposlechnutí příkazu hrozil pořádkovou pokutou až do výše 50 tisíc korun.


Podívejte se: Co přikazuje policie týdeníku Euro – dokument najdete zde.


Euro: Policie překračuje pravomoci

Vedení týdeníku Euro policejní výzvu po poradě s právníky odmítlo. „Policie zjevně překročila své pravomoci a nevidíme důvod, proč bychom na něco podobného jakkoli reagovali. Článek na webu zůstane,“ říká šéfredaktor Eura Michal Půr.

S ničím podobným se ve své praxi dosud nesetkal. „Vlastně neznám ani jiného novináře, který by se s něčím podobným setkal. Pokud tedy nepočítáme dobu před rokem 1989,“ říká Půr. Domnívá se, že policie zkouší, co si vůči novinářům může dovolit.

Podobně mluví i autor článku, šéfreportér Eura Jan Hrbáček. „Příkaz považuji za naprosto neoprávněný a brutálně torpédující svobodu slova. Navíc u tak naprosto nevinného shrnujícího informativního článku.“

Nepřezkoumatelné nařízení

Redakce nevylučuje, že se policie pokusí stažení článku vyžádat soudně. „Ale domníváme se, že by s takovou žádostí neměla sebemenší možnost uspět. Pokud tedy ještě žijeme v právním státě,“ říká Michal Půr.

sisák2

Právě na nutnost přezkoumatelnosti soudem, což „obyčejná“ pořádková výzva policie není, upozorňuje Unie obhájců. Tu případ zaujal, v obecné rovině se chce na tuto situaci zaměřit.

„Nemůžeme se vyjadřovat ke konkrétním neskončeným věcem. Ale v obecné rovině je zřejmé, že jde o další z tendencí, jak vést utajená trestní stíhání, která začínají veřejným oznámením a dále pokračují tím, že by se nikdo neměl dozvědět, co policie dělá,“ říká člen prezidia Unie Václav Vlk.

Policie Petra Sisáka obvinila 15. ledna, soud na něho uvalil vazbu. Předmětný článek týdeník Euro vydal o 10 dní později a text usnesení o zahájení trestního stíhání doplnil o vyjádření obviněného předsedy dozorčí rady ústecké Spolchemie Sisáka a právního zástupce Via Chem Group Iva Haly.

V rozsáhlém případu údajných insolvenčních podvodů detektivové dále stíhají právníky Petra Kovaříka, Milana Kučeříka, Jana Pacovského, Roberta Vladyku, insolvenční správkyni Vladimíru Jechovou Vápeníkovou, podnikatele Tomáše Machotku, Jozefa Kaána, Petra Lísku, Nikolu Čechovou, otce Petra Sisáka Vladimíra, státního zástupce Romana Skopala a lékaře Milana Čecha.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)