Senátor a hazardní magnát Valenta expanduje. Chystá se otevřít soukromou školu a školku

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 19. května 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Senátor a byznysmen Ivo Valenta se chce připojit k podnikatelům, kteří vedle jiného byznysu vlastní i soukromou školu. Ta Valentova má i s družinou a jídelnou vzniknout ve Zlíně. Valenta letos za tímto účelem založil novou firmu.

Podnikatelské portfolium senátora Ivo Valenty je už nyní hodně široké – kromě ústředního byznysu s hazardem, zahrnuje například prodej aut, vývoj her nebo výrobu cedulí. Nyní chce podle zjištění HlídacíPes.org vstoupit i do školství.

Letos v únoru totiž založil novou společnost s názvem Základní škola Orbis Zlín, kde je Valenta jediným akcionářem a jednatelem. Sídlo školy je umístěno nedaleko tamní univerzity v sousedství Střední průmyslové školy.

ČTĚTE TAKÉ: Česko čeká druhé kolo arbitráže s firmami krále hazardu. Valenta přesídlil firmy z ráje do ráje

Ani Valenta ani jeho mluvčí ale nechtěli plány komentovat. „Projekt je momentálně ve stádiu příprav, proto se k němu nyní nebudeme blíže vyjadřovat,“ konstatovala mluvčí skupiny Synot Magda Pekařová. „Média i veřejnost budeme o podrobnostech včas informovat.“

Podle informací HlídacíPes.org  Valentův projekt navržený pro již stojící budovu už podpořili radní města.

Ze zakladatelské listiny Valentovy firmy vyplývá, že kromě „vzdělávání a školské služby“ v základní škole, bude provozovat také mateřskou školu. Současně by měla provozovat i družinu a školní jídelnu.

Aby mohla soukromá škola začít fungovat, bude muset získat registraci na ministerstvu školství. O tu zatím Valenta nezažádal.

Z ráje do ráje

Senátor Ivo Valenta je zakladatelem hazardního impéria Synot, do jehož vlastnictví spadá kromě herních aktivit také řada dceřiných firem doma i v zahraničí a mnoho nemovitostí. Současně je jediným politikem, jehož firmy vedou kvůli omezení hazardu arbitráž s domovskou zemí.

ZŠ-Valenta

Budova budoucí školy senátora a podnikatele Iva Valenty ve Zlíně.

Valenta kromě podnikatelských aktivit také finančně podporuje politické strany ODS, Starostové a nezávislí a především Stranu soukromníků, kterou založil jeho otec. Ta se chce v nadcházejících parlamentních volbách ucházet o hlasy voličů společně s ODS.

HlídacíPes.org se proto zaměřil na Valentovo podnikání a publikoval detailní analýzu jeho byznysových vazeb.

Ukázalo se, že ještě na konci loňského roku řídil Valenta svůj byznys prostřednictvím firmy z daňového ráje na Kajmanských ostrovech, nyní ale mateřské společnosti přesunul do dalšího daňového ráje na Kypru.

Školství ale v jeho rozvětveném impériu dosud chybělo. Založením soukromé školy se zakladatel hazardní skupiny Synot zařadí po bok dalších českých byznysmenů, kteří už vlastní školy v Česku provozují.

Elitní školy byznysmenů

Už v roce 2005 otevřel nejbohatší Čech Petr Kellner nedaleko Prahy soukromé gymnázium Open Gate. Prestižní škola má sloužit především nadaným dětem, současně ale Kellnerova nadace finančně podporuje studium dětí z dětských domovů a sociálně znevýhodněných rodin.

O šest let později rozšířil Kellner své vzdělávací aktivity ještě o základní školu pro mimořádně nadané děti zaměřenou na individuální přístup. Školné na jeden rok stojí 189 tisíc korun, cena za rok na gymnáziu je stanovena na 236 tisíc (470 tisíc korun v případě, že dítě bydlí na tamních kolejích).

Nemalé peníze do oblasti školství investuje také bývalý šéf ČEZ, miliardář Martin Roman. Ten dlouhodobě financuje soukromou základní školu a gymnázium PORG s pobočkami v Praze a Ostravě, kde je zároveň předsedou správní rady. Sám po odchodu z nejvyšších pater byznysu vystudoval pedagogiku v Londýně a nyní chce šířit novou metodu výuky.

Roční výuka na gymnáziu PORG stojí 58 469 korun pro primu až sextu a 54 650 korun pro septimu až oktávu. Ovšem školné na gymnáziu Nový PORG je stanoveno na více než dvojnásobek – 131 479 korun za rok, v Ostravě pak přijde rok studia na 98 871 korun. Stejně jako Kellnerova škola i PORG je zaměřen na nadané děti a zároveň avizuje, že finančně podporuje ve studiu děti ze sociálně slabých rodin.

Vlastní školu si zřídil také podnikatel a bývalý vydavatel Večerníku Praha Fidelis Schlée. Školné na jeho anglo-německé obchodní akademii patří mezi soukromými školami byznysmenů k nejlevnějším – rok studia přijde na necelých 30 tisíc korun.


Valenta - final

Zdroj dat: aplikace Cribis, zahraniční obchodní rejstříky. Vytvořeno v aplikaci SVAT společnosti Profinit.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)