Šéfredaktorská přestřelka. O Válkovou i (ne)závislost na Babišovi

Napsal/a Ondřej Neumann 12. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Konec ministryně spravedlnosti Heleny Válkové s sebou přinesl i podezření, že média vlastněná Andrejem Babišem „spolupracovala“ na scénáři jejího „odejití“. Do debaty se zapojili i mediální ředitel konkurenčního vydavatelství Mladá fronta (mj. Euro a E 15) Tomáš Skřivánek a šéfredaktor MfD Jaroslav Plesl.

„Jak Babišovy deníky pomohly odstřelit Válkovou“. Fotogalerie uvedená pod tímto titulkem na webu bezplatného deníku E15 vyprovokovala k reakci šéfredaktora Mladé fronty Dnes Jaroslava Plesla. List ve čtvrtek materiál z jeho pera otiskl jako hlavní komentář čísla pod titulkem „Noviny a padající ministryně“.

Autory krátkého textu k fotogalerii a jednotlivých popisků (na fotografiích jsou vždy příslušná vydání MfD nebo Lidových novin od 3. do 10. února s texty o Heleně Válkové) jsou mediální ředitel vydavatelství Mladá fronta Tomáš Skřivánek a šéfredaktorka bezplatného deník E15 Tereza Zavadilová.

Mladou frontu vlastní stíhaný podnikatel František Savov, deník Mf Dnes zase patří vydavatelství Mafra, které ovládá Andrej Babiš. Mediální přestřelka přináší zajímavý vhled do nitra mediálních domů vlastněných lidmi s byznysovými i politickými zájmy. (O úloze deníků v „kauze Válková“ psal ve středu i HlídacíPes.org.)

Nejprve kratký text k fotogalerii z internetového portálu E15:

Jak Babišovy deníky pomohly odstřelit Válkovou

Dva hlavní deníky vydavatelství Mafra během uplynulého týdne ukázaly, jak blízko mají ke svému majiteli Andreji Babišovi.

Lidové noviny odstartovaly sérii článků, zvěstujících odchod ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, v úterý 3. února. V titulním článku novin s názvem Osudové chyby ministryně Válkové šéfku resortu označují jako neúspěšnou, jejíž slabou pozici využívají nespecifikované „zájmové skupiny“ uvnitř justice.

Ostřelování Válkové, které v obou denících probíhalo celý týden, vyvrcholilo v úterním vydání deníku Dnes. Úvodní článek říká „Válková ve vládě skončí, Babiš čeká její rezignaci.“

Až po publikaci článku brzy ráno Válkové šéf Andrej Babiš České televizi potvrdil, že čekal, že ministryně rezignuje již v pondělí. V úterý odpoledne pak Babiš oznámil, že Helena Válková podává demisi.

Text i fotogalerii najdete zde.

Reakce šéfredaktora Mladé fronty Dnes (publikujeme v celém znění se svolením Jaroslava Plesla):

Noviny a padající ministryně

O osudu ministryně spravedlnosti bylo rozhodnuto už v pondělí po schůzce u prezidenta Zemana. MF DNES o tom informovala hned, jiní to nepochopili. Takže spiknutí?

Po měsících spekulací o blížícím se konci ministryně spravedlnosti Helena Válková podala v úterý demisi. Podle svých vlastních slov „znechucená a nemocná“ ji doručila svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. Předtím se ještě zašla poradit se svým ochráncem, prezidentem Milošem Zemanem, který si v pondělí vyslechl i Babiše. Ze všech veřejných vyjádření Válkové i Babiše bylo přitom už v pondělí možné vyvodit jen jediný závěr: Válková ve vládě končí.

A přesně to jsme si po pondělních schůzkách prezidenta se dvěma ministry hnutí ANO řekli i v redakci MF DNES. Válková končí – to je jasná zpráva dne. Odpoledne tak „znechucená a nemocná“ ministryně vystřídala na místě hlavního článku strany jedna text o dohadování smíru mezi státem a „trafikanty“ z ODS Šnajdrem, Fuchsou a Tluchořem. Reportéři začali shánět informace a těsně před uzávěrkou po telefonu dohnali i Andreje Babiše, který řekl, že od Válkové očekává rezignační dopis.

Výsledkem byl zpravodajský článek s titulkem „Válková ve vládě skončí, Babiš čeká její rezignaci“. Nic víc a nic méně než standardní zpravodajská práce.
V úterý ráno si text přečetli redaktoři v newsroomu České televize a okamžitě zavolali Babišovi, aby se k informacím vyjádřil. Šéf hnutí ANO jim potvrdil, že od Válkové očekává rezignaci, a dodal, že na její místo počítá s náměstkem Robertem Pelikánem. Tím se příběh uzavřel.

Ostřelování Válkové

Jenže pro některé kolegy v novinářské branži žije dál. Nezabývají se však Válkovou ani Pelikánem, ale tím, jakou roli v rezignaci ministryně spravedlnosti sehrála MF DNES, jejímž majitelem je – jak všichni dobře vědí – Andrej Babiš.

Kupříkladu deník E15 přišel s textem nazvaným: Jak Babišovy deníky pomohly odstřelit Válkovou. V článku se píše, že Lidové noviny a MF DNES informováním o dění kolem Válkové „ukázaly, jak blízko mají k Andreji Babišovi“, a posílaly Válkové jasné vzkazy.

„Ostřelování Válkové, které v obou denících probíhalo celý týden, vyvrcholilo v úterním vydání deníku Dnes. Úvodní článek říká Válková ve vládě skončí, Babiš čeká její rezignaci,“ píší autoři podepsaní zkratkami „tzv“ a „tos“.

Realita je však mnohem jednodušší než předkládaný obrázek dalekosáhlého spiknutí. Každý, kdo má všech pět pohromadě a zná běžné politické mechanismy, musel v pondělí pochopit, že Válková ve vládě končí. Jestli to nedošlo některým našim kolegům, je nám líto jejich čtenářů.

MF DNES se však kvůli jejich neschopnosti správně analyzovat dění na politické scéně referování o důležitých událostech vyhýbat nebude. Nezastáváme totiž názor, že bychom neměli o některých věcech psát jen proto, že se dotýkají aktivit majitele.

V deníku E15 možná panují jiná pravidla a dalo by se dlouze spekulovat, jak to chodí ve vydavatelství, které patří Františku Savovovi, podnikateli stíhanému českou policií kvůli údajným stamilionovým daňovým podvodům.

Platí-li u pana Savova pravidla, která při rozebírání textů MF DNES používají redaktoři deníku E15, pak si lze představit, že jejich text je výsledkem objednávky vydavatele. Třeba sedí v nějaké londýnské kavárně a po Skypu diktuje novinářům, co a jak se má v jeho deníku psát. Nebo naopak nepsat o jeho stíhání.

Avšak pochybuji, že by si novináři z vydavatelství pana Savova něco podobného nechali líbit. Stejně jako by si nic podobného nenechali líbit novináři z MF DNES. Naším úkolem, stejně jako úkolem všech našich novinářských kolegů je informovat o tom, co se v této zemi děje. A když padá ministryně spravedlnosti, tak o tom píšeme.

Píší o tom ostatně i jiné noviny. O vratké židli Heleny Válkové se začalo mluvit a psát už loni na jaře, když se ve zlém rozešla se svou náměstkyní Hanou Marvanovou.
A když se rozloučila i s dalším náměstkem Pavlem Šternem, začal premiér Bohuslav Sobotka mluvit o „poslední šanci pro Válkovou“.

K práci ministryně se kriticky vyjadřovali i mnozí novináři. „Akademička Válková v čele spravedlnosti zatím hlavně ukázala neschopnost zacházet se svěřenou mocí,“ napsal kupříkladu v polovině června komentátor Jiří Leschtina, kterého nikdo nemůže podezřívat z účasti na pomyslném spiknutí proti Válkové.

Čas ukáže

Ministři a ministryně přicházejí a odcházejí a paní Válková určitě není posledním členem vlády, kterého čeká výměna. Někdy jsou okolnosti méně dramatické, někdy více. A příběh Heleny Válkové emoce určitě vyvolává. Křehká akademička do politiky od počátku tak nějak nezapadla a působila v ní trochu jako Karkulka mezi vlky.

Možná to věděla od začátku, když Babišovu nabídku chopit se řízení ministerstva spravedlnosti nechtěla přijmout. Nechala se přemluvit, a to byla zřejmě chyba.
Z ministerstva však s ostudou neodchází.

Teprve čas (a hlavně výkony jejího nástupce Roberta Pelikána) nám dovolí posoudit, nakolik v úřadu manažersky selhala – jak tvrdí třeba šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek – a nakolik se na jejím odchodu podepsali lidé, kteří reálnou moc v české justici nechtějí pustit a udělají vše pro to, aby byl zachován opozičně smluvní status quo.

A o tom, co se na ministerstvu děje, budeme v MF DNES samozřejmě psát dál.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)