Čapí hnízdo z ptačí perspektivy. Zdroj: Google

Sedm důkazů, které Andreje Babiše spojují s Čapím hnízdem

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 14. března 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Uvnitř GRAFIKA. Vládní opozice požádala kvůli kauze Čapí hnízdo Andreje Babiše o svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Ta se uskuteční 23. března. Místopředseda vlády a ministr financí Babiš čelí podezření, že účelově vyčlenil firmu ze svého holdingu, aby dosáhla na evropské dotace. Předseda ANO se spojení s luxusním areálem v době čerpání 50 milionové dotace zarputile brání. HlídacíPes.org přináší nové informace o spojení Andreje Babiše s farmou v době čerpání dotací.

Kolem Andreje Babiše se pomalu stahuje pomyslná smyčka. Pokud místopředseda vlády do středy obstojně nevysvětlí podezřelé okolnosti čerpání dotací na farmu Čapí hnízdo, získá opozice pro svolání mimořádné schůze silného spojence v ČSSD. Ta avizovala, že případně mimořádné jednání Poslanecké sněmovny podpoří.

„Pan ministr Babiš se do ní (kauzy Čapí hnízdo – pozn. red.) zaplétá, evidentně nemluví pravdu v řadě případů. Přitom on je členem vlády, který garantuje transparentnost a poctivost při čerpání strukturálních fondů,“ konstatoval na konci minulého týdne předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Rozlehlou luxusní farmu ve Středních Čechách, kterou se jakožto “fantastickým projektem” Andrej Babiš ještě nedávno chlubil, si dnes ministr financí snaží držet co nejdál od těla. Důvod je zřejmý – policie a Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) vyšetřují okolnosti přidělení 50 milionové dotace z evropských fondů.

Skutečností, které místopředsedu vlády Andreje Babiše spojují s farmou v době čerpání dotace, je ale podle zjištění HlídacíPes.org více než dost.

Babišovy vazby

“…já osobně jsem nikdy nebyl akcionářem ani vlastníkem Čapího hnízda. Stejně tak v době podání žádosti na evropskou dotaci v roce 2008 nebyla žádná firma Agrofertu akcionářem nebo majitelem farmy Čapí hnízdo,” snaží se Andrej Babiš odstřihnout od eskalujícího problému na svém facebookovém profilu.

Jenže navzdory Babišově tvrzení, existuje řada skutečností, které jej ať už přímo přes příbuzné, nebo přes jeho firmy s farmou propojují.

Jednou z nich je fakt, že pozemky s budovami rozlehlé farmy, včetně ikonické jízdárny v podobě čapího hnízda patří firmě IMOBA, a.s., kterou skrze další společnost vlastní přímo Andrej Babiš. Jak vyplývá z dokumentů, které má redakce k dispozici, Babišova firma vlastní pozemky s budovami farmy od roku 2006, tedy od doby před udělením dotace. Desítky milionů evropských peněz tak putovaly do rekonstrukce Babišem vlastněných budov, ačkoliv nyní tvrdí, že s farmou neměl nic společného.

Důležitý je také zdánlivý detail, který ale jednoznačně ukazuje, kdo za farmou od počátku stál. Podle zjištění HlídacíPes.org je totiž webová doména capihnizdo.cz, na které se farma financovaná z dotací prezentuje, registrována od roku 2007 (tedy před udělením dotace) dodnes na Babišův Agrofert Holding.

ČH-tabulka FINAL2

©HlídacíPes.org

Zároveň existuje řada dalších důležitých faktů, které farmu s Babišem spojují. Například ve statutárních orgánech farmy působila v době čerpání dotace Babišova dcera Adriana Bobeková, bratr Babišovy partnerky Moniky Martin Herodes a její přítelkyně Iveta Husáková.

Všechny dohledatelné právní úkony spojené s farmou včetně jejího vzniku a následného převedení pod Babišova křídla byly podle zjištění HlídacíPes.org učiněny u stejného notáře Svatopluka Procházky, u které například Babiš zakládal svoji Nadaci Agrofert. A v neposlední řadě hospodaření farmy opakovaně auditovala stejná auditorská společnost A&CE auditoři Praha, která auditovala řadu firem Babišova holdingu.

Agrofert také farmě ručil za 350 milionový úvěr. V roce 2009 pak podle informací HlídacíPes.org půjčila další firma z Babišova impéria – Agrotec farmě Čapí hnízdo auto Kia Sorento.

Skrytý majitel

Navzdory všem výše uvedeným skutečnostem se ale Andrej Babiš zarputile od farmy v době čerpání dotace distancuje (jeho poslední prohlášení z neděle si můžete přečíst ZDE.)

Místopředsedovi vlády Babišovi to umožňuje institut anonymních akcií, který přitom sám ostře kritizoval. Akcie na majitele už v současné době nelze používat, protože znemožňovaly dohledat skutečné vlastníky firem – a právě na tom nyní ministr Babiš staví. Farma totiž právě takových akcií využívala.

Vlastníkem farmy tak mohl být formálně kdokoliv, kdo v danou chvíli akcie držel v ruce. Stačilo je před klíčovým jednáním s úřady předat komukoliv jinému, tím zakrýt vlastnictví farmy, a poté si je zase vyzvednout zpět a uložit do trezoru. Že to byl právě Babišův trezor, kde akcie farmy ležely ale zjistit nelze.

Nicméně zmíněné akcie přinesli na valnou hromadu dle jediné dohledatelné listiny lidé, kteří figurují ve firmách Babišova holdingu.

Jisté také je, že Andrej Babiš za firmou stál předtím, než k převodu akcií na anonymní formu došlo, a také stojí za ní stojí nyní.


Pavučiny byznysu: Kdo a za co může být stíhán v kauze Čapí hnízdo


Pokud by vyšetřovatelé prokázali, že Babiš nechal účelově vyčlenit společnost Farma Čapí hnízdo z jeho obřího impéria Agrofert, které by nemělo šanci na dotaci pro malé a střední podniky dosáhnout, mohlo by to mít pro něj fatální politické a možná i trestně právní důsledky.

ČP-FINAL

©HlídacíPes.org

Komu a od koho?

Současně vyvstává ještě další klíčová otázka: pokud Andrej Babiš tvrdí, že nebyl vlastníkem farmy v době čerpání dotace, ovšem předtím firma patřila do jeho portfolia, pak by měl předložit dokument, komu a za jakých podmínek tedy firmu prodal. Podle dostupných informací k žádnému prodeji nedošlo – firma vznikla pouze přejmenováním společnosti patřícím do Babišova holdingu.

Stejná otázka vyvstává i na konci příběhu – pokud ministr Babiš tvrdí, že mu firma nepatřila, měl by předložit dokumenty, ze kterých bude zřejmé, od koho tedy v roce 2014 následně získal farmu zpět, a za jakých podmínek.

HlídacíPes.org vyzval Babiše k předložení těchto dokladů, ministr ovšem na položené dotazy nereagoval. Na otázku, komu farma tedy patřila, když ne jemu, odmítl odpovědět také v nedělním pořadu Partie na TV Prima.“Nechci se k tomu vyjadřovat. Tam probíhá nějaké vyšetřování. Faktem je, že tam přišel investor, který si nepřál být jmenován,“ řekl Babiš s tím, že ale ví, kdo to byl.

Geneze hnízda

Farma Čapí hnízdo vznikla pouhou změnou právní formy společnosti ZZN AGRO Pelhřimov, která až do té doby patřila do Babišova holdingu. Klíčový převod nastal na podzim 2007, kdy se z původně “s.r.o.” stala akciová společnost s 20 anonymními akciemi v celkové hodnotě 2 milionů korun. Ty v té době ale ještě stále všechny vlastnila firma ZZN Pelhřimov, patřící do Babišova holdingu.

Poté vlastnictví mizí za anonymní akcie. Do Babišovy náruče se farma vrací v roce 2013, kdy se stává součástí konsolidačního celku Agrofertu, a o rok později se Farma Čapí hnízdo fúzí slučuje se společností IMOBA, která přes další firmu SynBiol patří přímo Andreji Babišovi.

 

Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček

Janecek-logo

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)