Rok 2017: Česká globální bezmoc v rozpadajícím se světě

Napsal/a -pes- 11. ledna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

2 DÍL SÉRIE PŘÍLEŽITOSTI A VÝZVY 2017. Relativní pokles vlivu USA a posilování Číny bude vládnout globálním vztahům i v tomto roce. Méně viditelná a přitom neméně významná pak bude pokračující fragmentace světa na jednotlivé sféry vlivu. S tím, jak si jej mocní parcelují, pak úměrně narůstá riziko ozbrojeného střetu. Podrobnosti diskutovali Michael Romancov z Metropolitní univerzity a Jan Kofroň z Institutu politologických studií Univerzity Karlovy. Jako tradičně nabízíme jejich hlavní teze.

Teze 1:

Globální (ne)rovnováha sil na prahu 2017. Co se ekonomiky týče, na jedné straně je tu stále silná Amerika, na straně druhé postupně sílící Čína. Ta ještě v roce 2010 držela 30-35 procent amerického nominálního HDP; za dalších osm let to ale už může být 80 procent. Stručně, USA a Čína budou v následujících deseti letech v hospodářské oblasti ovlivňovat podobu světa. Nutně to ale neznamená, že nás čeká bipolarita, kterou někteří experti předpovídají. Příčiny lze nalézt ve druhé významné rovině, vojenské. V té se odehrává mocenské soupeření – ne nutně formou války, ale třeba formou závodů ve zbrojení – které je více lokalizováno do jednotlivých regionů. Spíše než bipolarita nás (i proto) čeká rozpad světa do regionálních zón, ve kterých budou hrát hlavní roli lokální mocnosti. V případě jihovýchodní nebo východní Asie ostatně už dnes můžeme vidět dominantní Čínu a další aktéry, včetně USA, snažící se její nástup zastavit.

[alter-eko-discussion thesis=“1″]

Teze 2:

(Ne)pravděpodobnost použití tvrdé síly v roce 2017. V okamžiku, kdy dojde k nějaké hrozbě vůči zájmům – nebo pociťovaným zájmům – jsou v podstatě všechny velmoci připraveny použít tvrdou sílu. Otázkou je, jestli skutečně mají schopnost vojensky intervenovat respektive jestli jim to nepřinese větší ztráty než zisky. Co se Číny týče (říká Kofroň), v dalších letech zřejmě uvidíme postupný nárůst militarizace jihovýchodní Asie. Už dnes totiž Čína v Jihočínském moři buduje jakýsi perimetr, který má z jejího pohledu bránit její legitimní sféru vlivu; z pohledu všech ostatních to ale je zdvižený prst říkající „pozor, jste v našem regionu a budete dělat to, co si přejeme.“ Co se Ruska týče, jeho armáda je relativně schopná pokud bychom se bavili o blízkém zahraničí, ale z pohledu extraregionálního působení může nasadit jen pár tisíc vojáků (třeba efektivně, ale víc nezvládne). USA jsou v tomto směru v úplně jiné situaci.

[alter-eko-discussion thesis=“2″]

Teze 3:

Česká globální (bez)moc – nejen v roce 2017. Česká republika je malým státem což znamená, že má velmi omezené vojenské kapacity. V našem případě je navíc možné říci, že jsou ještě slabší, než jakým by odpovídal ekonomický vývoj naší země. To, pochopitelně, vyvolává určitý pocit nejistoty – a oprávněně. Co dodat? Pro Českou republiku určitě nemá smysl budovat nějaké výrazné expediční kapacity, protože naše schopnosti budou nakonec vždy do značné míry podmíněny našimi spojenci, pokud tedy nějaké spojence budeme mít. To, na co bychom se tak měli zaměřit, je otázka obrany bližšího teritoria, tedy nejenom nás samotných, ale třeba i Polska a dalších zemí kolem nás, protože tam leží naše hlavní zájmy. Kupříkladu cvičení českého letectva nad Islandem či v Pobaltí jsou tak vhodné a užitečné z pohledu NATO. Pokud by ale NATO neexistovalo, nejsme schopni Pobaltí ani Islandu reálně nijak pomoci.

[alter-eko-discussion thesis=“3″]

Celý rozhovor Michaela Romancova z Metropolitní univerzity a Jana Kofroně z Institutu politologických studií Univerzity Karlovy si můžete poslechnout ZDE.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)