Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
University of Denver / Foter / CC BY-NC-SA,

Robert Břešťan: Hrůza, šok! Česká vláda platí miliónové stipendium Madeleine Albrightové

Dodatek ex post: kdo není schopen tento text dočíst do konce, ať ho raději nečte vůbec. Zejména ti, kdo si opravdu myslí, že se bezmála osmdesátitelá žena vydá do skotského Glasgow studovat na účet české vlády bohemistiku…

Světem internetu otřásá další skandál. Ukázkou pravdoláskařského spiknutí a nehorázným plýtváním veřejnými prostředky je stipendium pro českou rodačku a bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou.

Text „objevu“ se v posledních dnech opakuje na internetu, na Facebooku, na propagandistických proruských webech, ale i na blozích zavedených mainstreamových médií uvozených poměrně tradičně: „Téhle zprávě se ani nechce věřit, bohužel je pravdivá.“

Dvě verze usnesení

„Dostalo se mi do rukou Usnesení vlády České republiky ze dne 24. 11. 2014 č. 970 o pokračování financování doktorandského stipendia Madeleine Albrightové,“ stojí v opakujících se textech a dokonale se tak naplňuje požadavek, že aby lež byla uvěřitelná, musí se zakládat aspoň trochu na pravdě.

Vláda Bohuslava Sobotky skutečně takové usnesení schválila; dá se snadno dohledat na webových stránkách vlády.

A skutečně, spiknutí potvrzeno, zde stojí: „Vláda ukládá ministru školství, mládeže a tělovýchovy zabezpečit v letech 2015 až 2019 úhradu nákladů spojených s financováním dvou doktorandských stipendií Madeleine Albrightové na Univerzitě v Glasgow, a to až do výše 1 085 tis. Kč ročně.“

Vláda dále „souhlasí s financováním dvou doktorandských stipendií Madeleine Albrightové v oboru bohemistických studií na Univerzitě v Glasgow v letech 2015 až 2019“.

Kurz jazyka českého

Kupříkladu propagandistický web Aeronet (z nějž „zprávu“ převzaly další servery a lidé na sociálních sítích) citaci z vládního usnesení pro „lepší porozumění“ poupravil. Takto:

„Vláda v usnesením ukládá ministru školství zabezpečit v letech 2015 až 2019 úhradu nákladů spojených s financováním dvou doktorandských stipendií bývalé ministryni zahraničních věcí USA a americké občance Madeleine Albrightové. Úhrada stipendia má být do výše Kč 1.085.000,- (jeden milión osmdesát pět tisíc korun českých) ročně. Vzhledem k délce studia od roku 2015 do roku 2019 (4 roky) činí celková výše uhrazených nákladů na stipendium Madeleine Albrightové 4.340.000,- Kč (čtyři milióny tři sta čtyřicet tisíc korun českých).“

Pravda je taková, že stipendium se po Madeleine Albrightové jen jmenuje. Vláda ho poprvé schválila už v roce 2009, zahájeno bylo poprvé v září 2011.

Zkrátka „financování dvou doktorandských stipendií Madeleine Albrightové“ není „komu, čemu“, ale „koho, čeho“.

„Komu, čemu“ slouží a nadbíhá Aeronet je zjevné, zajímavé by bylo vědět „koho, čeho“ je.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

37 komentářů

 1. Madeleine Albright se stala obcankou USA v r. 1957 – toto stipendium je nejake „odskodne“? Proc ona a ne ty tisice cs. exulantu, co kvuli ztrate cs. obcanstvi nedostali zpatky od cs. statu ani halir? Albright se diky politicke praci sveho byv. manzela pro Demokratickou stranu a jeho podpore masinerie co vedl (a vede) Clinton dostala rychle do pozice, kdy ji 4.3 miliony korun mohou byt ukradene. Vec svobodneho sveta ve sve funkci spise poskodila nez prosadila a i na Demokratku vynikla nestydatosti s jakou pozdeji napadala osobu a politiku pres. George W. Bush. Nerekl bych ‚hruza, sok“, ale dama se evidentne stale ridi ceskym „blbej kdo dava, blbejsi kdo nebere“ – od bohateho ceskeho danoveho poplatnika.

  • Robert Břešťan napsal:

   Odolal jsem nutkání tento váš komentář smazat… Samozřejmě, že MA žádné stipendium nedostane! Jen se po ní jmenuje. Jak se v textu dočtete. Titulek je záměrně ironický, napodobující obvyklou prezentaci pseudokauz. Od čtenáře HlídacíPes.org bych očekával, že to pochopí (a v textu se to dočte).

   • český maloměšťák napsal:

    „…Odolal jsem nutkání tento váš komentář smazat…..“

    Hmm, takže pán “ Pravdoznalec“ má možnost a chuť mazat ty příspěvky, které se pouze dopouštějí omylu.
    Nikdy se asi on sám omylu nedopouští.

    Člověk má právo na omyl, je pak např. na tkzv. novinářích, aby na omyl poukázali a věc osvětlili.
    Jiné by bylo nelidským – chtít po lidech, aby byli dokonalými, nemýlili se.
    Dokonce i vědci se někdy mýlí. Nebo třeba novináři.

    Co to je za statut – “ čtenář HlídacíPes.org „, to je nějaké untermenšovské sdružení ? Či snad jde o nějaký vysněný ideál takovéhoto uzavřeného , exceptuálního klubu ?
    To je přeci v rámci otevřené platformy nonsens z podstaty, ne ?
    Či snad sem mají chodit jen nějací prokádrováni “ čtenáři HlídacíPes.org“ ?

    Ten pán to zjevně pouze špatně pochopil, nevidím tam zlý či propagandistický záměr.
    Lidé nejsou jen dokonalými “ čtenáři HlídacíPes.org „, jsou to mýlící se bytosti, i hřešící, to ale jistě víte sám.

    Hezký den.

    P.S. Nejde o pseudokauzu, jde o pomýlení si původní funkce veřejných peněz. Jistěže v tomto případě již záměrné.
    Vy si skutečně myslíte že tímto transferem peněz českých daň. poplatníků nic Mrs. Albrightová nezískává ?

    • Robert Břešťan napsal:

     Ano – máme na čtenáře HlídacíhoPsa vyšší nároky. Je na tom něco špatného? Ano – diskuse moderujeme a budeme to dělat dále všude tam, kde uvidíme důvod. Jste na soukromém neplaceném webu a na běžnou prachbídnou úroveň diskuse na českém internetu nejsme zvědaví.

     • jenicek napsal:

      Možná není od věci klást vysoké nároky nejprve na novináře a jejich články.
      „Madeleine“ je nesklonné a „Albrightové“ je stejné ve druhém i třetím pádu.
      Zkrátka, z formulace „financování dvou doktorandských stipendií Madeleine Albrightové“ není možno určit míní-li mluvčí „komu, čemu“ nebo „koho, čeho“.

     • Robert Břešťan napsal:

      To je přesně důvod, proč je na místě uvažovat o mazání a mazat – zaplétání se do zbytečných diskusí. Například vysvětlování, že stipendium „koho“ a stipendium „komu“ je dost zásadní rozdíl pochopitelný snad i žákům ZŠ, Jeníčku.

     • český maloměšťák napsal:

      To je komické, že právě Vy nejste zvědav na něco, co sám provádíte – tedy vytváření atmosféry prachbídné diskuze, kdy pouhý omyl – ma kterém přeci nejlépe můžete demonstrovat své diskuzní schopnosti, chcete smazat.
      Vyšší nároky mějte především na sebe, pro začátek zkuste zbavit se jednostranných a tak i nekritických pohledů – např. “ za všech okolností zlý Putin“ vs “ za všech okolností hodná Mrs. Albright“, pak až máte nárok na to psát o “ prachbídnosti“ reakcí.

      Hezký den.

      P.S. Ale to Vy apod. asi nemůžete, já to docela chápu, Taky chcete být z něčeho živi a to tak, ať nestrádáte V ya Vaše rodiny. Tedy nejde o osobní výčitku, jen povzdech nad stavem – kam až to ta “ otevřená společnost“/ a její “ hlídací psi“/ opět dospěla/i/ – opět až do stadia autocenzury.

     • Robert Břešťan napsal:

      Komická je spíše vaše přepjatá reakce na jednu větu. Smiřte se s tím, že správa tohoto webu nepodléhá tomu, co si myslí čeští maloměšťáci.

     • jenicek napsal:

      Ano, je dost zásadní rozdíl mezi „koho, čeho“ a „komu, čemu“. To nerozporuji, jak si pozorný čtenář jistě všiml. Já píšu, že z dané formulace nelze poznat v jakém pádu je míněna a dokonce i proč.

   • jenicek napsal:

    Co je na tom komentáři vhodnýho ke smazání? Je málo souhlasnej?

   • šárka napsal:

    mám ve zvyku si info ověřit, dřív, než diskutovat – takže jsem k diskuzi sjela až po zjištění, jak to je se jménem v záhlaví stipendia.
    Co mám za zlé vám jako autorovi je fakt, že je celý článek šíren téměř jako hoax… protože v celém jeho vyznění není ta nadsázka patrná a věci „pod čarou“ se ve většině nečtou.
    V poslední době nabývám dojmu, že „pod čarou“ je všechno, co je pod titulkem, případně perexem psaného.

  • ta1ta napsal:

   Vážený pane, stejně, jako Letiště Václava Havla není v majetku jeho pozůstalých, stipendium M.O. není určeno pro tuto dámu. Váš závěr „blbej kdo dava, blbejsi kdo nebere“ se dá parafrázovat: „blbej kdo nechápe přečtené, blbejsi kdo reaguje jako vy“.

   • K6 napsal:

    Kdybyste byl dáma, máte u mne polibek. Je ještě jedna otázka, která jistě nedá spát mnoha „pořádkůmilovným šťouralům“. A sice: smí býti z peněz daňových poplatníků financováno cosi, co je zaštítěno jménem dosud žijící osobnosti (politika), se kterou, nota bene, má velké problémy značná část daňových poplatníků. Určitě někdo vymyslí, že by se to mělo schvalovat v referendu.

 2. český maloměšťák napsal:

  http://www.institutionalinvestor.com/Article/2348046/Soros-Albright-Rothschild-In-350M-Deal.html#.VYqWJUaDTIU

  (zprávu zveřejnil i Bloomberg, odkazuje na Wall Street Journal)

  Nezdá se , že by bylo v článku uvedené záležitosti nutné podporovat z jiných zdrojů než od Mrs. Albrightové samotné, potažmo ze zdrojů jejích společníků Mr. Sorose či Mr. Rothschilda.
  Jim by jistě ty peníze nechyběly… a když už by chyběly, tak by se jistě dokázali dotyční nějak uskrovnit /například omezili by výdaje na marnivosti/.
  Na druhé straně…existuje skutečně realná možnost,že subjekt s názvem ČR je stále ještě bohatším než například obchodní spojení těchto třech subjektů, zde by pak jistě šlo o solidaritu bohatšího s chudším – a tedy o věc vpravdě správnou, minimálně pak jistě chytrou …či aspoň vychytralou.

  Snad by bylo ale pak záhodno, pojmenovat ta stipendia “ stipendii České republiky“ aspoň v tomto konkretním případě.
  Velí to jakási elementární slušnost…ale snad i logika.

 3. Jitka Zajíčková napsal:

  Výborný článek a nádherný chyták pro určitý okruh čtenářů- viz výše.

 4. J.Němec napsal:

  Není náhodou ředitelem Aeronetu dezinformátor Babišův mediální manipulátor novinář Komárek? Možná se pletu ale nedivil bych se. Asi ne. Ale podle mne, je na tomto příkladu založena popularita pana ministra Babiše.

 5. K6 napsal:

  Inu, vidím to, co vidět chci. Čtenář bulváru se obvykle za titulky nedostane a proto musí být psány na první pohled jasně. Ale mohou nastat i zamotanější „kauzy“. Což takhle: „Zmrtvýchvstání Václava Havla“. Jako přesvědčený okultista mám ihned jasno, co daný titulek znamená.

 6. Petr Boráň napsal:

  Hrůza, šok! Diskutující nejenže nechytí ironii už v nadpisu článku, ale ani se neobtěžují číst obsah! 😀

 7. Jak mne uz jiny ctenar upozornil, neprelozil jsem si nazev stipendia „Madeleine Albright Scholarship“, jak jsem mel, ale „Madeleine Albright’s scholarship“. Stipendium tedy nepobira – vsechna cest! Ze by mne neprekvapilo kdyby tomu tak bylo ale pochopi rada lidi co sleduje americkou verejnou scenu a roli co tam jeji strana uz dlouho hraje.

  • ofr napsal:

   Hahaha, takže pravda to sice není, ale kdyby to náhodou pravda byla, tak by to jen dokázalo moje domněnky… Závidím Vám pohled na svět.

 8. Navi napsal:

  Ten článek brojí proti manipulaci, ale přitom je sám nechutně manipulativní, stčilo by přitom bvše uvést na pravou míru citací z onoho usem sení vlády, které zní takto(a nechť si každý sám učiní názor):
  Vláda

  I. souhlasí s financováním dvou doktorandských stipendií Madeleine Albrightové v oboru bohemistických studií na Univerzitě v Glasgow v letech 2015 až 2019 tak, jak je uvedeno v části III předloženého materiálu č.j. 1230/14;

  II. ukládá

  1. ministru školství, mládeže a tělovýchovy zabezpečit v letech 2015 až 2019 úhradu nákladů spojených s financováním dvou doktorandských stipendií Madeleine Albrightové na Univerzitě v Glasgow, a to až do výše 1 085 tis. Kč ročně v rámci stanovených výdajových limitů kapitoly Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na příslušný rok,

  • Robert Břešťan napsal:

   Dočetl jste dál než za titulek? Promněte si oči a přečtěte si ten text ještě jednou než začnete plácat něco o manipulaci. Nejenže je tam vámi zmíněná citace, ale i proklik přímo na vládní dokument. Funkční negramotnost je opravdu závažný problém této společnosti.

 9. Navi napsal:

  Bohužel většina (nejenom) pisálků má problémy s elementární logikou. Co znamená „doktoradndské stipendium MA“ ? Není to třeba jako „doktorandské stipendium UK“? Nebo „doktorandské stipendium nadace třeba PUK“, atd? To jedmnoznačně implikuje, kdo toto sipendium poskytuje. Takže naše vláda podporuje stipendium soukromé osoby, je tomu tak?

  • Robert Břešťan napsal:

   Evidentně nic nechápete. Doporučuji vám jít diskutovat někam jinam. Takový Aeronet by byl rád.

 10. Navi napsal:

  Máte pravdu, sem opravdu nemá cenu psát, když dojdou argumenty, tak se maže, nebo posílá jinam. Ale je to odpověď také, takže díky..

  • Robert Břešťan napsal:

   Dojdou argumenty? Jaký jiný argument chcete, než že se to stipendium po Albrightové jen jmenuje?! Pokud tohle nechápete, tak sorry.

   • jardas napsal:

    Jediný argument, který mám: Když to platí naše vláda z našich daní, proč se to jmenuje stipendium Madeleine Albrightové a ne stipendium České republiky? My budeme platit a Albrightová bude slavná a dobrodinec.

   • Juraj napsal:

    Mě by spíše zajímalo,kdo je skutečným příjemcem oněch nemalých částek.

 11. Igi napsal:

  Vážený pane Břešťane. Za stipendium se dle Wikipedie považuje „peněžitá podpora pro studenty a mladé vědce. Je obvykle udělováno na základě politických nebo sociálních kritérií nebo na základě výjimečných studijních nebo tvůrčích výsledků.“ Stipendium asi tedy není fond ani nadace MA z kterého se čerpá na jiné účely (např. podpora liberálních studentů, vzdělávaných v duchu americké doktríny). Pokud je tomu tak, vysvětlete mi to, prosím. Já jsem to usnesení vlády, pokud to není hoax, četl a je napsáno jednoznačně a jmenovitě. Předem díky.

 12. Igi napsal:

  Sorry, zbytečná bublina. Ale takhle debilně napsané usnesení je na nic. Kromě toho nechápu, proč tam není napsáno na podporu oboru Bohemistiky v Glasgow, ale točí se to kolem báby, která s tím nemá pranic společného. Pravděpodobně jsou podobně psány i zákony.

 13. Wikky napsal:

  Je pravda, že je titulek velice zavádějící. Jsem však ráda, že nepatřím k méně obohaceným jedincům naší společnosti a jsem schopná rozeznat a pochopit rozdíl mezi třetím a druhým pádem. Že stipendium nese jméno dříve zmiňované ženy se mi zdá naprosto v pořádku a je mi líto, že to ostatní nedokáží pochopit. Místo přiznání omylu, se zde někteří pouští do bezpředmětných hádek, kde ze sebe dělají větší blbce a ignoranty… Doporučuji vám pročíst si článek opravdu celý. Zamyslet se nad významem různých slov a poté sem přidávat své komentáře… Tímto soucitím i s adminem. Pracovat s takovými blbci je opravdu o psychické zdraví…

 14. sociálny pracovník napsal:

  Prepáčte, nechcel som vôbec reagovať, je to vaša vec! Ale prečo je v poriadku, keď sa to štipendium volá po nej? Ja na mieste pani A. by som sa hanbil, prepožičať niečomu takému svoje meno! Snáď len, ak by aj sa prispievala na dané štipendium, napr. rovnakou čiastkou ako český štát! To ale nikto doteraz ani nespomenul! Ďakujem.

 15. Pavel napsal:

  Takže Stipendium s velkým písmenem „S“ na začátku. Taková chyba by se ale ve vládním dokumentu neměla stát, když jde o češtinu a českou vládu.

Přidávání komentářů není povoleno