Projekt Alter Eko: Ekonomiku v roce 2016 čeká krok-sun-skok. Snad správným směrem…
Nastoupená cesta od krizového dna by měla v roce 2016 pokračovat. Černých labutí, které by tuto předpověď mohly postavit na hlavu – nebo přinejmenším nabourat – je nicméně na obzoru stále dost. Shoduje se na tom expertní skupina předních českých ekonomů, byznysmenů a akademiků sdružených pod hlavičkou projektu Alter Eko. Případné komplikace se přitom podle většiny z nich vynoří ze světa (geo)politiky.
Richard Hindls, Vysoká škola ekonomická
Ekonomika potřebuje klid a optimizmus. Manažerské barometry, jak domácí, tak ty monitorující situaci v našem blízkém okolí, například německého institutu Ifo, přitom vyznívají pozitivně, jakoby naznačovaly, že právě to manažeři a podnikatelé čekají. Z čistě ekonomického pohledu se prostě zdá, že by mohl být příští rok celkem klidný. (Zřejmě jen není možné, už jen vzhledem k vysoké základně, očekávat tak enormní tempa růstu jako letos.) Existuje ale celá řada souvislostí, nervozit a rizik, které Evropu provázejí. Ta nejsou ani tak ekonomická jako geopolitická a predikovat podobné věci je velmi obtížné, protože chování politických elit je těžko předvídatelné.
Helena Horská, Raiffeisenbank
V souvislosti s rostoucím vlivem Číny na globální ekonomiku považuji za největší riziko možné další oslabení yüanu. Část trhu doufá, že čínská centrální banka nebude příliš tlačit na pilu, že nebude yüan cílevědomě výrazně oslabovat. Otázkou nicméně je, co přinese přijetí čínské měny do systému SDR Mezinárodního měnového fondu – jestli nejde o snahu čínských autorit “zbavit se odpovědnosti” za vývoj měny; snahu mít možnost tvrdit “my neintervenujeme, naše měna se pohybuje sama.” Může totiž například dojít k tomu, že s tím, jak se výrazně rozpohybuje americký dolar, začne protikurzem yüan oslabovat – a ostatní asijské měny se budou muset přizpůsobit.
Michael Romancov, Karlova Univerzita
Trochu v závětří dramatických zpráv, kterév roce 2015 přicházely v podstatě z celého světa, se vezla Jižní Amerika. Přesto, a nebo možná právě proto, ji v příštím roce doporučuji pozorně sledovat. Pokud se totiž bude dlouhodobě propadat cena ropy, může stát, jehož rétorika byla v poslední době mimořádně agresivní – nebo řekněme asertivní s nádechem agresivity – tedy Venezuela, dostat do úzkých. Přitom Venezuela v poslední době na jedné straně hodně vojensky posílila a na té druhé v ní existuje obrovská domácí opozice. Pokud se přitom něco špatného začne dít, je dost dobře možné, že vládnoucí režim z toho obviní Spojené státy a požádá podporu Rusko.
Jan Procházka, EGAP
Pro EGAP, pokud to vezmu geopoliticky, je hlavním rizikem Rusko, sankce a obecněji vývoj v té zemi; možná je to spojitá nádoba s cenou ropy, tak tu nebudu jmenovat jako další riziko. Samozřejmě, že v Rusku máme velkou angažovanost, chceme tam pokračovat – a pokračujeme tam – a proto je to pro nás velké téma. Pokud nebudu mluvit (jen) za EGAP, tak podobně velkým tématem je Evropa, její budoucnost. Narážím tím na rozklad, nejednotnost, kterou je možné v poslední době sledovat. A do třetice, rizikem pro rok 2016 je určitě i populizmus, který nás teď obklopuje, který je patrný nejen v České republice, ale i v Evropě. Ten já vidím jako obrovský problém.
Ján Lalka, Surveilligence
Česká republika je informačně velmi rozvinutá společnost, kde je k dispozici obrovské množství zdrojů informací. Lidé jsou zvyklí je bohatě využívat – a s tím souvisí riziko zneužití těchto informací, respektive zdrojů. Toho jsme svědky v posledních letech, kvalita informací, jejich důvěryhodnost, klesá. Hrozí manipulace s informacemi ve veřejném prostoru, ovlivňování ve prospěch dané skupiny, strany nebo jednotlivce. S tím pak svým způsobem také souvisí kybernetické riziko či bezpečnost. Většina lidí žije na horní palubě a neuvědomuje si, co se děje na internetu. Tam už se nějakou dobu vede válka o osobní údaje, know-how, vedou se útoky na mezifiremní i globální úrovni.
Eva Zamrazilová, Česká bankovní asociace
Měnová politika bude patrně i v roce 2016 jedním z klíčových faktorů ovlivňujících vývoj ekonomiky. Na druhou stranu si myslím, že už je pár měsíců vytěsněná z pomyslné první příčky veřejného zájmu některými tématy politického a sociálního rázu. V evropském kontextu bych v této souvislosti zmínila stále nedořešené Řecko. Uvidíme, co předvede, jak bude naplňovat dohody, které uzavřelo. Pokud přitom téma Řecko přeneseme do diskutovaného kontextu monetární politiky v příštím roce, tak nám opět připomene, že měnová politika Evropské centrální banky není klasickou měnovou politikou. Jejím hlavním, nevyřčeným cílem je politická stabilita eurozóny.
Martin Kupka, ČSOB
Divergentní vývoj měnových politik v USA a eurozóně – pokud tedy zůstane zachován, ono to se zvyšováním sazeb v Americe nakonec nemusí být tak horké – nepochybně přináší rizika, která se řadí mezi výzvy, jimž světová ekonomika na prahu roku 2016 čelí. V tomto kontextu je přitom jistě zajímavé připomenout, že například Česko, Německo i USA mají hospodářské výsledky za rok 2015 velice dobré. Většinový názor pak počítá s tím, že to podobné bude i v příštím roce. Zároveň si ale všichni uvědomují to, že se to může nějak pokazit. Důvodů proč je celá řada, od geopolitických přes ryze ekonomické až po jevy jako je globální migrace, rozklížení EU nebo zpomalení Číny.
Luděk Pfeifer, MC Triton
Evropa neustála sérii krizí, které v poslední době čelí. Nedokázala včas a trefně zareagovat na příčiny problémů, dobře je pojmenovat, jít po nich a odstraňovat je. Váhavostí dopustila, že řada semínek, které Evropu poznamenají, už byla zaseta. Už klíčí, byť je nevidíme, ale jejich následky se v příštích dvou, třech letech velmi významně projeví. Naděje na návrat k evropanství vyjádřenému strukturami, sdílením hodnot a systémů tu nicméně určitě stále je. Myšlenka společné Evropy v podobě, v níž je nám dodnes někdy prezentována, je ale mrtva. Evropu prostě čeká zásadní revize hodnotového systému a modelu, na kterém hodnotový systém má stát a běžet.
Jan Jedlička, EU office České spořitelny
V roce 2016 se diskuze o Schengenu, teď nesmělé a spíše na okraji politického spektra, začnou objevovat čím dál tím častěji. Výsledkem bude, že jednou z případných dramatických změn, kterých se můžeme dočkat, by tak mohl být ne snad rozpad Schengenu, ale nějaká forma jeho omezení, a nebo to, že z něj některé státy dobrovolně odejdou. Pokud by to přitom zůstalo jen u Schengenu, tak to z pohledu byznysu tak vážné nebude. Jde o symbol, ukazuje, že jsme společenství. Z pohledu byznysu je ale mnohem důležitější fungování vnitřního trhu a svoboda pohybu osob, kapitálu, služeb a zboží. Kdyby po drolení Schengenu došlo i na tyto principy, byla by to tragédie.
Vratislav Kulhánek, Industrial Advisors
Takzvaná dieselgate bude mít na český automobilový průmysl a ekonomiku jako takovou v příštím roce minimální vliv. Pomyslný střelný prach už byl vystřílen, opravy jsou poměrně marginální a levnou záležitostí. Jisté problémy přinesou žaloby, nicméně náhled na kvalitu německých automobilů – nebo českých – by to ovlivnit nemělo. (To potvrzují i aktuální prodeje.) Je ale fakt, že Volkswagen tu situaci mediálně absolutně nezvládl. Jiné automobilky měly daleko větší problémy, tam šlo skutečně o život, v tomto případě ne, a přitom to zvládly. Volkswagen se ke svému problému prostě stavěl jakože s tím nemá nic společného, až se to dostalo do fáze, do jaké se to dostalo.
Partnerem multimediálního projektu Alter Eko, v rámci kterého přední čeští experti představují v Česku méně známá a přitom vysoce relevantní hospodářská či hospodářsko-politická témata, bude v roce 2016 i HlídacíPes.org. Během ledna tak nabídneme neotřelé pohledy na současnou situaci a očekávaný vývoj v Česku. Od února na to naváže cyklus hloubkových analýz revolučních změn, kterými procházejí některé sektory důležité (nejen) z pohledu domácí ekonomiky. Základní teze vycházející z pořadu Alter Eko vysílaného Rádiem ZET přitom na serveru HlídacíPes.org exkluzivně doplní online debata přizvaných expertů – a možnost vyjádřit se budete mít i vy.
Partneři projektu Alter Eko:
Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
Fakulta mezinárodních vztahů VŠE
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)