Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Pražská Bubeneč jako malá Moskva. Zmapovali jsme majetek Ruské federace v Česku

EXKLUZIVNĚ. V době, kdy česká diplomacie řeší citlivý problém s ruskými nemovitostmi v Česku, zmapovala redakce HlídacíPes.org budovy, které u nás Ruská federace a její velvyslanectví vlastní. Celkem jde o 32 objektů, kromě reprezentativních vil mají ve svém portfoliu také rekreační střediska či socialistické bytovky.

Do brány historického sídla v pražské ulici Na Zátorce zajíždí luxusní automobil s ruskou poznávací značkou. Po chvíli muž ze zaparkovaného vozu přechází přes ulici do protější vily s ruským nápisem na zlatavé ceduli.

Tento každodenní obrázek z pražské Bubenče výstižně znázorňuje, jak to tu chodí. V reprezentativní vilové čtvrti je to tak trochu svět sám pro sebe – ruský svět.

Právě v Bubenči na Praze 6 soustředí Ruská federace většinu svých nemovitostí v Česku, vlastní zde celkem 28 budov. Často spolu tyto nemovitosti sousedí nebo jsou vzdáleny jen pár desítek metrů od sebe. Po jedné budově vlastní Rusko také v Brně a Karlových Varech, tím ale výčet nekončí.

V ruském majetkovém portfoliu se nachází i rozlehlé rekreační středisko u Sázavy či rekreační objekt na Moravě a také obyčejné bytovky reálného socialismu, jejichž komplex najdeme například v pražské Wolkerově ulici.

Jsou i přímo na zahradě ruského velvyslanectví, kde hned vedle reprezentativní prvorepublikové vily stojí pět nízkých paneláků.

Přehled všech nemovitostí zapsaných v českém katastru nemovitostí přinášíme v unikátní mapě s fotografiemi jednotlivých objektů.

Některé budovy stojí na pozemcích českého Diplomatického servisu (příspěvkové organizace Ministerstva zahraničí ČR), za pronájem ovšem Ruská federace české straně nic neplatí.

A některé budovy dokonce nejsou v katastru zaneseny vůbec, protože nebyly dosud zkolaudovány.


Interaktivní mapa nemovitostí, které vlastní Ruská federace a její velvyslanectví na území Česka


Firmy místo diplomatů

Ruské nemovitosti se nyní dostaly do popředí zájmu především kvůli nesrovnalostem, které právě řeší Diplomatický servis. Jak HlídacíPes.org již informoval, české straně vadí, že Ruská federace využívá diplomatické objekty ke komerčním účelům, některé budovy ležící na pozemku českého státu již dokonce připadly soukromým majitelům.

V nejreprezentativnějších budovách, jako je například pražská vila po Edvardu Benešovi, sídlí soukromé společnosti, jež nemají s diplomacií nic společného.

V Benešově vile dnes působí třináct soukromých subjektů včetně nacionalistického hnutí Řád národa. V luxusní vile hned naproti, Na Zátorce 12, je pak evidováno dokonce 21 soukromých společností.

Kromě firmy Fill the Bill s neprůhledným vlastníkem v Panamě tu nalezneme třeba společnost JZD Slušovice food, Severní Palmira, nebo Česká východní.

Řada ze zde sídlících firem je navázána na bývalého důstojníka Československé lidové armády a přítele prezidenta Miloše Zemana Zdeňka Zbytka a na další ruské společnosti.

Ve vile Pod Kaštany 18 pak sídlí další dva subjekty. První je KEPS, patřící Olegu Zolotarevovi, který má bydliště přes ulici v novém bytovém komplexu Villa Bianca. V něm vlastní byt také předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

V budově obehnané plotem s ochranou z proutí pak sídlí ještě Spolek Ermitáž, ve kterém figuruje právník Petr Šedivý. Ten zastupuje již zmíněnou neprůhlednou firmu Fill the Bill. Dalším mužem ve firmě je Filip Švechovič, jehož jméno nalezneme také na cedulce ve zlatém provedení na vile Na Zátorce 12.

V rámci jednání Praha – Moskva se řeší také budovy, které na našem území stojí bez kolaudace.

Obsazená vila

Spor o majetek se už dlouhá léta vede i v souvislosti s hlavní budovou Ruské federace u nás – budovou velvyslanectví na okraji pražského parku Stromovka.

Prvorepubliková vila a přilehlé pozemky původně patřily židovské rodině bankéře Jiřího Poppera. Ta ale musela rezidenci během 24 hodin opustit, aby uprchla před nacisty.

Vilu následně obsadilo gestapo, po válce ji naopak obydlela sovětská armáda. Tehdejšímu Sovětskému svazu pak Popperův majetek daroval prezident Edvard Beneš pro diplomatické účely.

Potomci bankéře Poppera se dožadovali jejího navrácení, ovšem bez úspěchu.


OSF-25_pozitiv100horizontal

Projekt zaměřený na ruské zájmy v Česku podpořila Nadace Open Society Fund Praha

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

9 komentářů

 1. Nemec napsal:

  Uvedená skutečnost má pro nás jednu velkou výhodu. Nemusíme se obávat atomového náletu ze strany Ruska. Přece by nezabili svého prezidenta Zemana se všemi kolaboranty a nezničili si to , co zcizili.

  • Danko napsal:

   ..v tom případě jste naprosto z obliga. Nehrozí bombardování ani z druhé strany…..přece si nezničí své trojské koně-neziskovky a své západní kolaboranty 😀

 2. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Ten zlý Beneš (Edvard), co ten nám všechno natropil! S tatíčkem Masarykem První republiku, se západními spojenci, Francií – zastoupenou Édouardem Daladierem a Velkou Británií – zastoupenou Nevillem Chamberlainem, Mnichovskou dohodu (k té ho ovšem ani nepustili jednat), smlouvu se SSSR (na skoro věčné časy), svoje Benešovy dekrety a také dar prvorepublikové vily a přilehlých pozemků, co původně patřily židovské rodině bankéře Jiřího Poppera. Ten Beneš, tím zahájil všechno „zlo“ co se v článku popisuje. Ale nikdy není tak zle, aby nemohlo být hůř.

 3. ex-nemo napsal:

  Vám vadí že tu pár Rusů má nějaké majetky; mně trochu taky. Ale, že 90 % privatizovaného kapitálu, majetek národa ,bylo programově,plánovitě a promyšleně darováno sametovým podvodem bolševikům, estebákům a dalším ruským exponentům tady, poturčencům horším než ruští bolševici, že jim to vědomě a s ochotou přenechala vaše velebená Havlova skupina, že teď bolševici a estebáci skrze svůj naloupený majetek teď ovládají celý národ, tak tohleto vám nevadí ? Jste pokrytci a nepřátelé národa, a dokud vás nezaženeme do kanálů, odkud jste za normalizace vylezli, dobře tu nebude.

 4. Jan Majer napsal:

  Vadí to pouze agentuře Hlídací pes.
  Koupili, zaplatili, platí daně z nemovitostí a je jen na původních vlastnících, zda tyto objekty vlastní Ruská federace.
  Navíc se samozřejmě hodí, aby v textu zdůraznili „…přítel Miloše Zemana… byt tam vlastní Babiš…“

  • Jaroněk napsal:

   Možná trochu zasadit do kontextu: Vyšel zákon ve kterém je stát povinen vybírat nájem za používání státního majetku.(nemovitost, pozemek)
   Moje známá vlastní dům který neužívá. 1/3 vlastní stát. Stát se o nic nestaral známá nic neřešila. Před cca 4 lety to začalo. Stát vypočítal paničce nájem ze svého dílu. (odhad státu přemrštěný učiněný státním odhadcem přes plot). Panička ani dům neužívá. Stát tvrdě žádá každý rok nesmyslné nájemné. Panička jako důchodkyně musí do práce aby neobdrželo exekuci. Dům nelze prodat ,stát nesouhlasí. Stát se nemusí starat o svůj díl.(má výjimku) atd …
   Prohánět důchodky to má státní úřední svaly ,a co tahle se chvat stejně ke všem, i k bolševikovi….

  • Eliška Hradilková Bártová napsal:

   Nekoupili, nýbrž dostali – k využívání pro diplomatické účely. Místo toho tam dnes sídlí desítky firem napojených na Zdeňka Zbytka, či s nedohledatelným vlastníkem…

 5. Silvie napsal:

  Děkuji za to, že zveřejňujete podobné věci o kterých se samozřejmě mlčí. Osobně mi to příde neskutečné a zajímalo by mě srovnání nemovitostí s podobně velkými mocnostmi. A to, že za to ani nic neplatí a ještě si tam postaví další objekty tak to je do nebe volající. Jakoby už toho na nás nenapáchali dost…

 6. Marie napsal:

  Přečtěte si knihu „Stíny minulosti“ od Jiřího Slavíčka , distribuce Kosmas, Tam je to vše rozvedené v detailech

Přidávání komentářů není povoleno