Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
lovingyourwork.com via Foter.com / CC BY,

Podraz, ostuda, porušení smlouvy… Ani zákon o kouření, ani miliardy pod kontrolou nebudou

GLOSA/ AKTUALIZOVÁNO. Den za dnem se blíží krajské volby, v nichž jde o hodně. Mimo jiné též o poměřování svalů mezi hlavními koaličními rivaly ČSSD a hnutím ANO. I tímhle prizmatem je třeba nahlížet včerejší hádky v koalici o to, kdo je větší lump a kdo a proč může za to, že vládní návrh zákona o zákazu kouření v restauracích neprošel.

Zákon nepodpořili někteří poslanci ANO. KDU-ČSL a ČSSD křičí, že jde o porušení koaliční smlouvy. Andrej Babiš zase naznačuje, že by možná bylo načase vládní spolupráci ukončit: „Je to standardní podraz našich koaličních partnerů.“

Ale protože platí, že nic není starší než včerejší jednání parlamentu, podívejme se na to dnešní – senátní. Senátoři dnes hlasovali o zásadním rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Nešlo v něm sice o zdraví a čerstvý vzduch jako v případě protikuřáckého zákona, ale o to, zda vznikne nezávislá kontrola hospodaření institucí, na něž zatím NKÚ nemohl.

Nešlo o žádné malé ryby, ale i o firmy jako je ČEZ a další státní podniky, firmy zakládané městy (například Dopravní podniky, komunální služby), nemocnice, zdravotní pojišťovny, Česká pošta, České dráhy, Česká televize, Český rozhlas… Prostě žádné drobné. „Veřejnost má právo vědět, jak se hospodaří s jejími penězi,“ přesvědčoval senátory přímo na jednání Senátu prezident NKÚ Miloslav Kala. Marně.

Rozšíření pravomocí NKÚ sice předpokládá programové prohlášení vlády. Lobby proti šťouravým kontrolorům byla ale asi dosti silná a Senát byl posledním místem, kde se dal zastavit. A tak se také stalo – prý do doby !než se podaří odstranit duplicity kontrolních systémů“. Sílu prosadit vládní program ve vztahu k NKÚ měli tentokrát hlavně sociální demokraté. Ale jak se říká – zatípli to.

Takže pánové Babiš a Sobotka si dnes mohou jen prohodit své včerejší repliky.


PSALI JSME: ČEZ, obce ani Českou televizi NKÚ kontrolovat nebude. Senátoři se chystají posílení jeho pravomocí odmítnout

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře