Otevřeno x Zavřeno: Favoritem na anticenu je zatím utajování informací o porodech

Napsal/a -pes- 16. září 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

HLASOVÁNÍ DO NEDĚLE. Rekordních 95 nominací soutěží ve čtrnáctém ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno, kterou pořádá Otevřená společnost, o.p.s. Do neděle 18. září veřejnost vybírá nejvýraznější činy, které přispěly ke zlepšení nebo zhoršení otevřenosti veřejné správy.

Soutěží nejen klasické úřady, ale také firmy ovládané státem či krajem, obcí, a též veřejné nemocnice, školy, výzkumné instituce, profesní komory, zdravotní pojišťovny a další povinné subjekty. Cenu Otevřeno navíc mohou získat i nestátní neziskové organizace, jednotlivci, politici i aktivní občané, kteří se významně zasloužili o rozvoj otevřenosti.

Nové trendy – pozitivní nominace, data z databází

Zajímavým trendem letošního ročníku je nárůst pozitivních nominací. Ukazuje, že stále více úřadů a institucí zapojuje otevřenost do své činnosti jako klíčový prvek, na kterém staví svou úspěšnost a efektivitu.

Významně také narostl počet případů, kdy jde o data z databází: Na jedné straně se skoro zdvojnásobila pozitivní kategorie otevřených dat, na druhé se na opačném pólu – mezi případy nesprávného odepírání informací – objevuje více případů, kdy povinné subjekty odepírají přístup k různým databázím, které by bylo možné používat pro aplikace a komerční využití, tedy pravý opak otevřených dat.

Například Český hydrometeorologický ústav odmítá poskytnout historická data o počasí, Dopravní podnik Prahy neumí nabídnout on-line data o aktuální poloze tramvají, ačkoliv je má a v Brně to funguje, anebo Ústav zdravotnických informací a statistiky odepírá data o jednotlivých porodnicích.

Právě Ústav je v kategorii Přístup k informacím – Zavřeno v průběžném hlasování zatím na prvním místě.

Nedostupná data z porodnic

Zajímavé je, že data o porodnicích figurovala v soutěži už v roce 2005, kdy Národní referenční centrum získalo kladnou cenu Otevřeno za to, že o porodnicích zpracovalo a zveřejnilo rozsáhlý soubor informací. Šlo o začátek snahy překonat tradiční nepřístupnost informací o kvalitě lékařské péče v ČR.

Na adrese www.jaksekdeleci.cz byly k dispozici souhrnné a přehledné informace o kvalitě léčení v jednotlivých nemocnicích. Portál ovšem dnes již nefunguje.

Na infolince Kanceláře zdravotního pojištění, se kterou se Národní referenční centrum sloučilo, jsme se dozvěděli, že byl zrušen v roce 2013 z důvodu vysokých provozních nákladů a malého zájmu veřejnosti. Data o porodnicích jsou tedy v současné chvíli takřka nedostupná.

Veřejnost může hlasovat do 18. září

Výše zmíněná data ovšem zdaleka nejsou jediné údaje, ke kterým je těžké se dostat. Asi největší obstrukcí ve čtrnáctém ročníku je nominovaný požadavek Prahy 1 na úhradu 2,5 milionu Kč za poskytnutí strojově čitelného seznamu uhrazených faktur za roky 2010-2015, protože prý data nelze z účetního systému automaticky exportovat. Paradoxem je, že v kategorii Otevřeno jsou hned dvě nominace, kdy prakticky stejná data byla poskytnuta bezplatně.

Až po uzávěrce nominací jsme se dozvěděli o případu, kdy za data o trestných činech vyžádalo Policejní prezidium rekordních 25 miliónů korun. Pokud bude v příštím ročníku nominováno, bude to zatím nejvyšší neoprávněná úhrada, požadovaná úřadem za celou historii nejen soutěže, ale asi i českého zákona o svobodě informací.

Do 18. září můžete hlasovat na stránkách soutěže www.otevrenozavreno.cz, která nominace se zdá nejvýraznější vám. Výsledky budou vyhlášeny společně s hodnocením odborné poroty 29. září v Galerii Kavárny Louvre v Praze.
Adam Rut (manažer soutěže) a Oldřich Kužílek (odborný garant soutěže)

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)