Otevřeno x Zavřeno. Kdo je v nominaci na cenu pro mlčící i schopné úřady

Napsal/a Adam Rut 30. června 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Otevřená společnost pořádá letos již popatnácté soutěže Otevřeno x Zavřeno. Soutěž hodnotí kvalitu přístupu k informacím, účasti na rozhodování, svobody projevu a otevřených dat na základě nominací občanů.

Soutěží pouze ten, koho během června nominovali sami lidé, 30. červen byl poslední den přijímání nominací. Jejich předmětem byly jednotlivé činy, kterým hodnocený (zákonodárce, úřad, orgán státu či samosprávy, veřejná instituce, nezisková organizace, skupina politiků, jednotlivec, novinář, editor, vlastník médií) přispěl ke zlepšení (kategorie Otevřeno) nebo zhoršení (kategorie Zavřeno) veřejné správy nebo médií.

O nominacích následně rozhoduje porota i veřejnost hlasováním.

A opět je ve hře Hrad

Soutěž každoročně přináší přehled toho nejdůležitějšího, a někdy i nejbizarnějšího, co se za rok (1. 7. 2016 – 30. 6. 2017) stalo zejména v oblasti otevřenosti veřejné správy a samosprávy.

V tomto roce se vyskytl například spor žadatele s Kanceláří prezidenta republiky o poskytnutí dopisu, jímž se prý americký prezident Trump omlouvá Miloši Zemanovi za odložení schůzky.

Objevila se také kritika Ministerstva spravedlnosti, které dle nominujícího „vůbec nestíhá vyřizovat odvolání v případě žádostí podle zákona 106/99. A zdá se, že mu to ani příliš nevadí. Existují případy, kdy je ministerstvo po lhůtě až 1367 dní“.

Z pozitivních případů lze zmínit například nominaci Liberce za zveřejňování kompletní dokumentace ze schůzí rady města, jejíž jednání je ze zákona neveřejné.

A protože cenu Otevřeno mohou získat i nestátní neziskové organizace, jednotlivci či skupiny politiků, kteří se významně zasloužili o rozvoj otevřenosti, byl letos již nominován např. senátor Zdeněk Papoušek za svůj přístup k přijímání protikorupční legislativy.

Nominace i za zákony

Kromě konkrétních sporů nebo příkladů otevřeného přístupu se objevují také případy legislativních pokusů omezit přístup k informacím, případně účast na rozhodování.

Letos už jsou tak nominováni poslanci na Zavřeno za novelizaci Stavebního zákona, která podle nominujícího „zásadně omezuje možnost spolurozhodování veřejnosti o veřejném dění a její možnost spoluovlivňovat prostředí, ve kterém žije“.

Adam Rut, manažer soutěže

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)