Olomoucký kraj má tři roky „velvyslanectví“ v Číně. O jeho fungování nic neví
Olomoucký kraj má od konce roku 2014 své zastoupení v Číně. Kancelář přímo v provincii Fujian slavnostně otevíral tehdejší hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Uběhly skoro tři roky. Kraj o fungování čínské kanceláře v současné době mnoho neví. Vlastně mu ani nepatří.
„Mohu potvrdit, že Já, Roman Spáčil a můj čínský kolega James Ruizhen Wu, jsme po více jak ročním úsilí slavnostně otevřeli dne 4.12.2014 za účasti hejtmana Olomouckého kraje a za účasti vrcholných představitelů z Fuzhou, v provincii Fujian, první kancelář, „zastoupení“,“ pochlubil se před více než dvěma lety současný prezident Česko-slovensko-čínské komory Roman Spáčil v rozhovoru pro Šumperský deník. Mělo jít významný posun v budování vztahů mezi Olomouckým krajem a provincií Fujian.
Související články
Čuba, Rozbořil, Okleštěk i Hrad. Česko-slovensko-čínská komora sbírá politické spojence
Česko-slovensko-čínská komora: spolek, kterému otevírá dveře jméno Františka Čuby i kontakty PPF
Konkrétně byly otevřeny dvě kanceláře, jedna ve Fuzhou a druhá ve městě Sia-men, což je přístavní město při Tchajwanském průlivu v provincii Fujian. Součástí této kanceláře by měly být i skladovací prostory, jelikož se nachází v zóně volného obchodu.
Celý projekt byl Spáčilem a Wu pojmenován „Styčná kancelář Olomouckého kraje, Česká republika v provincii Fujian, Čína“. Tento nápis, jen v angličtině, lze podle fotografií najít i v jedné z pronajatých kanceláří.
Označení kanceláře se v průběhu času změnilo. Z původní Styčné kanceláře se stalo Ekonomické a obchodní koordinační centrum Olomouckého kraje v provincii Fujian.
Kolik to stojí? Nevíme.
Jaký je současný přínos centra pro kraj?
„Ekonomické a obchodní koordinační centrum Olomouckého kraje v provincii Fujian, má za cíl především efektivní podporu firem z Olomouckého kraje při uplatnění v provincii Fujian a naopak. Kancelář se těší velké podpoře oficiálních představitelů provincie Fujian a její další rozvoj je důležitou prioritou,“ uvedla tisková mluvčí kraje Kamila Navrátilová.
Hezká slova. Kraj ovšem o reálném fungování centra vlastně nic neví a nemá na něj ani žádný vliv.
„Konkrétní údaje o skutečně zrealizovaných obchodech nemáme k dispozici, ani kolik stojí provoz či kolik lidí zde pracuje. Jedná se o soukromou aktivitu podnikatelského subjektu, kterému Olomoucký kraj poskytl záštitu, ale na činnosti centra se nijak nepodílí a nijak na něj nepřispívá,“ píše se dál v reakci hejtmanství na dotazy HlídacíPes.org.
Roman Spáčil, spoluzakladatel velvyslanectví, který sháněl pro kancelář politickou podporu v Česku, navíc z celého projektu již před časem vystoupil.
Čekaly se peníze od kraje, ale nepřišly
Původní projekt Styčné kanceláře počítal jak s politickou, tak i s finanční podporou Olomouckého kraje. Ve zprávě o projektu se lze dočíst: „Pro vybudování dalších kanceláří a v těchto dnech na provoz kanceláře ve městě Fuzhou a ve městě Xiamen (v české transkripci Sia-men, pozn. red.) s sebou nese počáteční velmi vysoké finanční náklady, aby se mohl pokrýt kompletní rozsah nabízených služeb a tím i zaručit kvalitní a profesionální přístup k jednotlivým požadavkům.“
Počítalo se, že společnost se stane časem ziskovou. Za odměnu měla zprostředkovávat kontakty českým podnikatelům v Číně, a tím si minimálně vydělat na vlastní provoz, v ideálním případě generovat zisk.
Očekávaná finanční injekce z kraje však nakonec nepřišla a zakladatelé museli náhrady platit sami. „Já jsem kancelář zakládal na základě mandátu Olomouckého kraje. Nešlo, aby mi kraj platil za to, že tam povedu kancelář, neměl jsem právní postavení,“ vysvětluje dnes Spáčil.
„Ten projekt zůstal panu Jamesi Wu, jelikož mohl pracovat přímo na místě. Má velmi dobré, až nadstandartní dlouhodobé vztahy s vrcholnými představiteli v provincii Fujian. Já jsem rozjel další své projekty a naše cesty se postupně rozešly,“ říká dnes Spáčil. O fungování centra sám nic neví. „Jak říkám, není to už má starost, věnuji se komoře,“ dodává Spáčil.
Rozchod obou obchodních partnerů měly způsobit i rozdílné pohledy na způsob práce. „Odmítal jsem shánět své fotografie s prezidentem a podobné věci, které jsou v Číně pro obchod velmi dobře přijímány,“ vysvětluje Spáčil.
HlídacíPes.org se pokusil Jamese Wu kontaktovat telefonicky i e-mailem, ale do uzávěrky článku nedostala žádnou odpověď.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
ANO poprvé ve vedení Plzeňského kraje. Lidovci se vrací s pomocí kontroverzního podnikatele
Zemanův Hlas samospráv? V regionech se bouří proti odcizení názvu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Jeden hejtman za ČSSD „to“ založil, další hejtman, už za ANO, měl spoustu starostí s tím, že byl spolustraníky vyštván a další hejtman, rovněž za ANO na „to“ kašle…. volte ANO, bude líp a nejsou to přece ti oškliví neschopní tradiční politici, že …:-)))