Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Neměli jste v posledním roce na jídlo? Ano, řekl každý osmý Čech

 -   - 

8577595400_b9e74c4fe7_z Autor: Gwendal_ / Foter / CC BY-NC-SA

Dostali jste se v posledních 12 měsících do situace, kdy jste neměli na jídlo? Zajímala se OECD ve svém průzkumu mezi obyvateli všech svých 34 členských zemí.

V letech 2006/ 2007 odpovědělo kladně 15,2 % Čechů, o pět let později 12,7%. Průměr OECD je nyní 13,2 %. Odpověď i na tuto otázku nabízí nová publikace „OECD 360, Česká republika 2015“.

V mezinárodním srovnání mezi nejvyspělejšími zeměmi světa sdruženými v Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) si ale Česko vede poměrně dobře, či se alespoň příliš neodchyluje od průměru.

made with ChartBoot

Studie upozorňuje i na to, že vývoj na finančních trzích v letech 2007 a 2008 odstartoval nejen ekonomickou a fiskální krizi, ale také krizi sociální.

Chudoba podle OECD i ve vyspělých zemích v posledních letech celkově vzrostla mezi dětmi a mladými lidmi, poklesla mezi seniory.

V zemích OECD nyní hledá práci zhruba 48 milionů lidí, což je o 15 milionů více než v září 2007

made with ChartBoot

made with ChartBoot

„Například budoucím důchodcům kvůli dlouhodobé nezaměstnanosti v produktivním věku poměrně více hrozí, že ve stáří nebudou dostatečně zajištěni,“ varuje OECD.

„Krátkodobá úspora může vést k daleko vyšším nákladům v budoucnu, a tak by vlády měly mezi své hlavní priority zařadit financování programů investičního charakteru.“ vyzývá členské státy OECD.

Novou publikaci „OECD 360, Česká republika 2015“ opatřil předmluvou ministr financí Andrej Babiš. Připomíná v ní mimo jiné, to že v OECD se „sbíhají informace a zkušenosti z mnoha koutů světa, které experti organizace zpracovávají, porovnávají a vyhodnocují“. Například finanční krizi se jim ale předpovědět nepodařilo.

„Hospodářských výhledů OECD využívá Ministerstvo financí. Je ale pravda, že světovou finanční a hospodářskou krizi OECD nepředpověděla. Ještě v prosinci 2008 věstila OECD české ekonomice na další rok růst HDP o 2,5 %, ten se nakonec propadl o 4,4 %,“ napsal Babiš.

I pro něj a jeho ministerstvo může být zajímavé i srovnání toho, jaký je podíl různých druhů daní na celkovém daňovém výběru v České republice a v průměru zemí OECD.

Potvrzuje se, že nebývale vysoké jsou v Česku odvody na sociální pojištění, naopak nízké jsou – oproti průměru – daně z příjmu fyzických osob.

made with ChartBoot

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan

Komentáře

Komentářů (2)
  1. SuP napsal - dne 20.7.2015

    Cchybí mi tam dotaz – “Co jste si koupili místo toho (jídla)?”
    Sortiment odpovědí by mohl být stejně tak zajímavý.

  2. J.Němec napsal - dne 20.7.2015

    Když byl ještě pan Babiš komunista tak všichni povinně pracovali ale v obchodech nebylo co koupit. U řezníka byly prázdné háky a ve výloze zeleniny ocet. Co tenkrát dělal OECD nevím. Je 48 mil. nezaměstnaných ale člověk nemůže sehnat zubaře nebo obkladače. Aby někdo mohl být miliardář musí mít jiný hlad. Elektronickýma pokladnami to miliardář nevyřeší.