Nejvíce v Česku utržily firmy vlastněné z Asie. Rusové jsou až na chvostu
Analýza tržeb českých společností vlastněných ze zahraničí nabízí překvapivý závěr. Ačkoliv Rusové vlastní v Česku nejvíce firem, jejich hospodářské výsledky vlastnickému objemu vůbec neodpovídají, naopak. Rusové z hlediska tržeb figurují až na 80. místě žebříčku. Naopak nejúspěšnější jsou firmy vlastněné Korejci a Japonci.
Zatímco české firmy vlastněné společnostmi z Asie dosahují tržeb v řádu miliard korun, ruské firmy, kterých je v Česku téměř 12,5 tisíce, vykazují průměrné tržby pouze v řádu jednotek milionů korun. Vyplývá to z analýzy portálu informaceofirmach.cz společnosti CRIF, kterou má HlídacíPes.org k dispozici.
Naopak firem vlastněných korejskými společnostmi je v Česku něco málo přes dvě stovky, přesto jejich průměrné tržby dosahují více než 2 miliard korun. Na druhém místě žebříčku figurují firmy s japonskými vlastníky, jejichž průměrné tržby se pohybují kolem 760 milionů korun. Následují společnosti vlastněné francouzskými (662 milionů korun) a nizozemskými společnostmi (657 milionů korun).
Vysoko si také stojí firmy vlastněné z daňového ráje na Kypru, kterých je v Česku téměř dva tisíce. Co do průměrných tržeb obsadily tyto společnosti většinou se skrytým vlastníkem šesté místo (139 milionů korun).
České firmy, kterých je u nás přes 312 tisíc, vykazují průměrné tržby necelých 34 milionů korun.
Dominantní postavení společností vlastněných z Asie má jasné vysvětlení. Korejským společnostem patří v Česku například automobilka Hyundai, která má základní kapitál téměř 14 miliard korun. Korejci vlastní také výrobnu pneumatik Nexen Tire Corporation Czech nebo například závod na výrobu součástí do automobilů Sungwoo Hitech. Podobné vysvětlení nalezneme i u Japonců – v Česku ovládají například Mitsubishi Electric Automotive Czech nebo Powersteering Components Europe.
Francie zase vlastní firmu vyrábějící pneumatiky Continental Barum dosahující obrovských tržeb, nebo například stavební společnost Eurovia CS.
Znak stability
Zajímavý je také pohled na výši základního kapitálu tuzemských společností. Ten často slouží jako ukazatel důvěryhodnosti a stability dané firmy.
V tomto případě jednoznačně vedou společnosti vlastněné z Česka. Jejich celkový základní kapitál tvoří téměř bilion korun. Následují firmy vlastněné z Nizozemí a Německa.
Společnosti s nedohledatelnými vlastníky, kterých je v Česku více než 11,5 tisíce, mají celkový základní kapitál téměř 126 miliard korun. Firmy vlastněné z Koreji mají kapitál necelých 23 miliard korun a společnosti s ruskými majiteli, kterých je v Česku nejvíce, disponují základním kapitálem pouhých 7,1 miliardy korun. V průměru tak každá firmy vlastněná z Ruska disponuje základním kapitálem půl milionu korun.
Rusové a neznámí
Česko je stále více oblíbenější destinací pro zahraniční investory. Více než pětina firem je v současné době vlastněna ze zahraničí. Přičemž nejčastěji jde o ruské vlastníky.
Počet ruských vlastníků tuzemských firem vzrostl za posledních devět let podle analýzy společnosti CRIF více než dvojnásobně. Podíl firem s ruskými vlastníky tak nyní tvoří téměř 15% ze všech společností vlastněných zahraničními majiteli. Velká část firem má ovšem nedohledatelné vlastníky- těm náleží téměř 3% všech českých firem. Více se o analýze DOČTETE ZDE.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Zajímavá analýza. Respektive přiznávám bez mučení, že nejzajímavější na tom jsou bezpochyby ta zdrojová data 😉 (i pří vědomí všech nutně se v nich vyskytujících chyb).
Ten druhý rozbor je IMHO podstatně vypovídající: jasně ukazuje, kdo co vlastní. U té první části mi není jasné, proč pracujete s průměrem. Když už tak pro porovnání bych udělal také součty a docela by mě zajímalo, jak se pořadí proti kapitálu změní. Hlavně jak vysoko by byly anonymní společnosti a vlastněné z off-shore – z toho by se dalo usuzovat na objem přeshraničních daňových optimalizací v ekonomice …
Z tohoto článku plyne, že daňové úniky vznikají
úplně někde jinde, než si představuje pan Babiš se svým zaváděním EET a podáváním hlášení.
To dobře podporuje celkem známou skutečnost, že Rusové používají status podnikatele jako krytí a ve skutečnosti jsou to kremelští špiclové. Oni tu spíše utrácejí na své konfidenty a kolaboranty.
Obdobně je tu také velký nadbytek ruských diplomatů.
Pak se nemůžeme divit, že Česko začíná být považováno za ruskou 5.kolonu v EU.
Je asi jen otázkou času, než se slušný člověk jak za bolševiků zase začne stydět že je z Čech.