Majetek plzeňské Škody drží firma s dluhy přes půl miliardy korun. Část pohledávek patří Appianu

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 9. srpna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

EXKLUZIVNĚ. Firma, na kterou Škoda Investment převedla svůj majetek, je nejen ztrátová, ale také silně zadlužená. Stamiliony jí naposílaly neprůhledné firmy stojící právě za plzeňskou Škodovkou.

Teprve bližší pohled do zákulisí rozsáhlé transakce převodu dvoumiliardového majetku ze Škody Investement na ztrátovou firmu Adelardis dává lepší představu o logice celého transferu. Ukazuje se, že majetek plzeňské Škodovky přešel na firmu dlužníka, aby v ní pak většinový podíl převzali jeho vlastní věřitelé.

Jak zjistil HlídacíPes.org plzeňskou společnost Adelardis vlastněnou architektem Hynkem Gloserem pojí se Škodovkou víc než jen zakázky, na kterých se Gloserův holding podílel. Spojují je i stamilionové půjčky z neprůhledných offshorových firem.

Společnost Adelardis, která pronajímá haly ve škodovácké průmyslové zóně, si v uplynulých letech napůjčovala celkem 732,6 milionů korun od firmy z Mauricia a pěti kyperských společností, jejichž majitelé zůstávají v utajení.

Ovšem čtyři z těchto offshorových společností patří k vlastníkům Škody Investment. “Spojení se pod hlavičku hluboce zadlužené Adelardis je překvapivě logické. Tyto dluhy jsou z velké části totiž pohledávkami nových majitelů. Tedy vlastně kapitalizují pohledávku a stávají se z věřitelů akcionáři,” komentuje zjištění HlídacíPes.org analytik Transparency International Milan Eibl.

Část pohledávek byla v loňském roce převedena na společnost, jež dříve vlastnila podíl ve Škoda Transportation, a také na Appian Group, za kterou stojí Marek Čmejla a Jiří Diviš – bývalí manažeři Škodovky nepravomocně odsouzení na podvody při privatizaci MUS. Oba v současné době čelí v Česku další žalobě.

“Tento krok uzavírá hypotetický kruh, že se jedná o transakce pouze na papíře mezi skupinou osob, která stále ovládá společnosti kolem bývalé Škody Holding,” dodává analytik Eibl.

Aktéři transakcí na snahy redakce HlídacíPes.org získat k tématu rozhovor nereagovali. Právník zastupující jednu z kyperských firem a předseda představenstva Josef Brož pouze vzkázal, že se „na to poptá po návratu z dovolené“.

Majitel společnosti Adelardis nereagoval na zanechané vzkazy, jednatelka firmy uvedla, že firma se k fúzi nebude vyjadřovat.

Za vším hledej Appian

Plzeňská Adelardis, kterou si Škoda Investment vybrala jako přístav pro svůj majetek, vykazovala podle posledních dostupných údajů za rok 2015 závazky v celkové výši 732,6 milionů korun.

Nejvyšší nesplacený závazek 232,9 milionů korun evidovala u kyperského Chorus Investment Fund, další sumu přesahující sto milionů ji poskytla Chorus Independent Solutions Cyprus Limited.

Největším věřitelem jsou ale jiné firmy, Chorus Investment Fund převedl své pohledávky v červnu loňského roku na Maranex Finance Limited z Marshallových ostrovů, který dříve vlastnil podíl ve Škodě Transportation. Pohledávku ve výši 18,6 milionů korun pak převzala Appian Group Limited, za kterým stojí Marek Čmejla a Jiří Diviš.

Zdroj: výroční zprávy, kyperský obchodní rejstřík. Vytvořeno v aplikaci SVAT společnosti Profinit. Autorka: Eliška Hradilková Bártová

Kyperský chór

Kyperské firmy Blonterno Limited, Ergoapex Limited a Rugosa Limited poslaly do plzeňské firmy shodně každá 95,7 milionů. Dalších 6,5 milionů korun pak doputovalo do společnosti Adelardis z ostrova Mauricius od firmy CEPF, Inc.

Přičemž čtyři z věřitelských společností – Chorus Independent Solutions Cyprus, Blonterno, Ergoapex a Rugosa zároveň drží, či držely vlastnický podíl ve Škodě Investment.

Hned v několika případech ukazují tyto firmy směrem k bývalému šéfovi Škody Holding a někdejšímu dlouholetému řediteli ČEZ Martinu Romanovi.

Společnost Chorus zastupuje Romanův tehdejší klíčový spolupracovník, který měl na starosti převzetí Škody Holding, právník Josef Brož. A kyperský Ergoapex a Rugosa zase měly vlastnický podíl ve společnosti Vily Chuchle, se kterou byl právě Roman spojovaný. V Chuchli si nechal – podobně jako další představitelé Škodovky – vybudovat luxusní sídlo.

Jak už HlídacíPes.org dříve upozornil, obě kyperské společnost Rugosa i Ergoapex (s majiteli skrytými za dalšími firmami z offshorové destinace Guernsey) mají v Česku ještě další aktivity.

Společnost Rugosa Limited vlastní či spoluvlastní celkem osm tuzemských firem, přes ně řadu pozemků a přes dvacet domů v Praze. I v tomto případě poskytla kyperská Rugosa české společnosti Spirit Polis půjčku 150 milionů korun.

Část českých firem vlastněných Rugosou zastupuje právník Lukáš Sedlatý, který byl v minulosti místopředsedou představenstva Škody Holding. Společnost Ergoapex figuruje v Česku ve třech společnostech.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)