Kauza Dalík a žurnalistický hyenismus

Napsal/a Aleš Rozehnal 12. září 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Esencí novinářského hyenismu je to, že novináři jsou mrchožrouty namísto lovců. Čekají do té chvíle, než je veřejně známa osoba zraněna, a tehdy začnou být nejagresivnější. Jakmile takový člověk ztratí svoji moc, novinářské hyeny ztratí veškeré zábrany a stanou nikoli mluvčím lidí, ale davu.

Žurnalistika byla ctihodným a vznešeným povoláním. Novináři poskytovali občanům ochranu před zneužitím státní moci a moci velkých korporací. Zastávali se slabých proti mocným.

Žurnalistika nebyla součástí opovrhovaného politického světa, ani krutého, nespravedlivého a necitelného byznysu. Novináři byli autentičtí rytíři pravdy a věrní spojenci občanů, kteří byli často bezmocní vůči síle peněz a represivních orgánů.

Otrávená krev demokracie

Novináři se často bili za občany jako lvi. Radikálně postupovali vůči bezpráví, odhalovali nešvary, říkali pravdu a kriticky se stavěli k vládnoucí garnituře, jak politické, tak ekonomické. Přitom ale respektovali profesionální etiku.

Žurnalistika nebyla jen povolání, ale byla zároveň praktickým výkonem práva svobodného projevu každého občana a pomáhala zajišťovat sebeuspokojení člověka. Žurnalistika byla krví demokracie. Pokud tato krev z těla demokracie vytekla nebo byla otrávena, demokracie umírala.

O to větší je rozčarování ze zveřejnění záběrů Marka Dalíka nastupujícího k trestu výkonu odnětí svobody do vězení v Ruzyni mnohými médii. Marek Dalík byl obklopen davem novinářů, kteří chtěli zachytit každé jeho gesto učiněné mezi okamžikem, kdy vystoupil z automobilu, a okamžikem, kdy se za ním zavřela těžká vězeňská vrata.

Do toho na něho novináři pokřikovali naprosto pitomé dotazy jako: „Bojíte se?“, „Nechcete ještě něco naposledy říct?“.

Novináři v tu chvíli nepůsobili jako rytíři pravdy a lvi bojující za občany, ale spíše jako chechtající se hyeny.

Čím méně lvů, tím více hyen

Esencí novinářského hyenismu je to, že novináři jsou mrchožrouty namísto lovců. Čekají do té chvíle, než je veřejně známa osoba zraněna, a tehdy začnou být nejagresivnější. Jakmile veřejně známá osoba ztratí svoji moc, novinářské hyeny ztratí veškeré zábrany a stanou nikoli mluvčím lidí, ale davu.

Veškeré zásady novinářské etiky jdou stranou. Dav navíc často nemá zájem na výkonu spravedlnosti, ale chce, aby byly ukojeny jeho základní pudy. Uspokojení základních pudů davu je ale daleko od principu svobody slova.

Existoval na zveřejnění záběrů poníženého Marka Dalíka nastupujícího do vězení oprávněný veřejný zájem? Nebyl tento zájem spíše dán pouhou touhou po senzaci a touhou po revanši vůči dříve mocnému a bohatému člověku?

Míra uspokojení zvědavosti a dychtivosti po odplatě se dá měřit počtem prodaných výtisků nebo sledovaností.

Oprávněný veřejný zájem je však něco jiného. Je to zájem, který je výrazem potřeb celé společnosti nebo legitimních společenských menšin a který takto chápe a snaží se prosadit společnost nebo její legitimní menšiny bez ohledu na to, zda tento zájem chápe a prosazuje legitimní veřejná moc.

Stejně jako v buši, tak i v žurnalistce platí pravidlo, že čím méně je lvů, tím více je hyen.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)