Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Kardinál Duka jede do Mynářových Osvětiman. V den oslav 666. výročí obce odslouží slavnostní mši

 -   - 

11289570_10153297780846678_6423543438595733236_o Autor: facebook Arcibiskupství pražské

Obec Osvětimany to má dobré nejen na Pražském hradě, ale i na Arcibiskupství pražském. Slavnostní mši ve východomoravském městyse, odkud pochází prezidentův kancléř Vratislav Mynář, odslouží osobně kardinál Dominik Duka.

“Pokud vím, tak návštěva nemá s kancléřem nic společného. Kardinál Duka byl pozván místním farářem a k pozvání se připojil také olomoucký arcibiskup Graubner,” říká mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora.

Osvětimanské webové stránky však návštěvu chystanou právě na 17. června 2016 prezentují jako součást oslav výročí 666 let od první písemné zmínky o obci.

Osvětimany Duka

666 versus 650

Možná i s ohledem na to, že číslo 666 bývá označováno jako „číslo šelmy“, označení Antikrista či „Satanovo číslo“, však píší i to, že kardinál Duka bude od 17.00 sloužit slavnostní mši ku příležitosti 650 let od vzniku místní farnosti.

Na osvětimanskou akci ve svém facebookovém statusu upozornil reportér České televize Lukáš Landa, autor reportáže „Účastníci zájezdu“  o výletu občanů Osvětiman na Pražský hrad.


Psali jsme: Rudé trenky na Hradě předčil nájezd venkovanů. Skončí kancléř Mynář? Ne, otevřeme Hrad 


“Kardinál Duka, který takto cestuje velmi často, má v úmyslu navštívit blízké poutní místo Klimentek (Hradisko sv. Klimenta), kde věrozvěstové Cyril a Metoděj podle legendy dokončili překlad Bible do staroslověnštiny. Toto místo často navštěvoval probošt mikulovské kapituly Stanislav Krátký, který kardinála Duku přivedl k překladu Jeruzalémské bible,” doplňuje Aleš Pištora.

I když vliv kancléře Mynáře na příjezd kardinála do Osvětiman mluvčí Pištora odmítá, faktem je, že Dominik Duka si s prezidentem Zemanem i s lidmi z jeho okolí v poslední době rozumí.

Dobré vztahy s Hradem

Dobré vztahy se přetavily i v konkrétní výsledky – letos v březnu například po letech sporů uzavřeli zástupci Pražského hradu a katolické církve dohodu o majetkovém vyrovnání, respektive o tom, jaký majetek v areálu Hradu připadne zpět církvi.

Vloni v listopadu, shodou okolností několik dní poté, co prezident promluvil 17. listopadu na shromáždění za přítomnosti představitelů Bloku proti islámu, sloužil Duka bohoslužbu v Lánech „za představitele státu“.

V Českém svazu bojovníků za svobodu Lidice, který vede někdejší kandidátka na prezidenta Jana Bobošíková, se Duka potkává s prezidentovým mluvčím Jiřím Ovčáčkem.

A když se nedávno kněz Tomáš Halík kriticky vyjádřil ke stavu české společnosti a prezidentu Zemanovi v České televize Česká biskupská konference přispěchala s tiskovou zprávou, že „dnešní prohlášení Mons. Tomáše Halíka, která zazněla v podvečerním vysílání ČT24 jsou jeho soukromými názory, nikoliv oficiálním stanoviskem ČBK.“

Občané Osvětiman a okolí se v rámci oslav 666. výročí obce mohou vedle kardinála Duky těšit též na sportovní odpoledne, folklorní zábavu či den otevřených dveří na hasičské zbrojnici a tvrzi rytíře Smetany.

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan

Komentáře

Komentářů (4)
 1. J: Nemec napsal - dne 20.5.2016

  Nic proti církevním oslavám. Ale teď, když kardinál Duka podrazil pna Halíka, by mne nepřekvapilo, kdyby na Moravě hlásal, že před migranty a jinými božími uprchlíky nás může ochránit jen ruská armáda. Určitě by udělal radost svým hradním kamarádům a lidem, co chtějí odtrhnout Moravu. BIS to jistě má pod kontrolou.

 2. Petr Homoláč napsal - dne 20.5.2016

  Církev byla přece vždy spíše zpátečnická. A tak se zase navrací k tomu pohodlnému autoritativnímu vládnutí nad stádem svých oveček a ovčanů. V Rusku už taky církev zase dokonale souzní s Putinovým samoděržavím.

 3. mirek napsal - dne 21.5.2016

  duka se bude nárokovat jako 5. odboj, protože chtěl komoušům svou bohoslužbou v mynářových Osvětimanech připomenout křestanské hodnoty. tak to bude

 4. Jitka D. napsal - dne 23.5.2016

  Oslava v komunistické obci Mynářově, tak to je teda gól !To pan kardinál nějak nedomyslel, už vidím komunisty v kostele, jak se modlí !Sodoma….