Jak deníky informovaly před volbami? Žádné explicitní stranění, ale…
ANALÝZA. Čtyři týdny před podzimními krajskými a senátními volbami a týden po nich monitoroval tým mediálního analytika Tomáše Trampoty to, jak české deníky a vybrané weby o volbách a jejích aktérech psaly.
„Potvrdilo se, že volby byly v médiích prezentovány skrze příběh tří hlavních aktérů: Bohuslava Sobotky, Andreje Babiše a Miloše Zemana a jako souboj dvou hlavních stran: ČSSD a ANO,“ říká hlavní autor výzkumu pro Nadaci Open Society Fund Tomáš Trampota.
V hledáčku bylo období od 9. září do 15. října a z tištěných médií deníky Blesk, MF Dnes, Deníky Bohemia/ Moravia, Právo, Hospodářské noviny a Lidové noviny. Z online deníků pak Aktualne.cz, iDnes.cz,lidovky.cz a novinky.cz.
„Sledovali jsme stránky věnované domácímu zpravodajství a publicistice, kdy výběrovým filtrem je zmínka o politickém aktérovi či politické instituci, ale i jejich zobrazení,“ vysvětluje Trampota.
Jeho tým napočítal celkem 740 „aktérů voleb“ a celkem 13468 výpovědí a zmínek o nich.
Počet výpovědí v jednotlivých médiích
Překvapivě může znít informace, že nejvíce zmínek o Andreji Babišovi měly Hospodářské noviny.
„Vysvětlení ale spočívá v tom, že jde o ekonomicky zaměřený deník a při referování o ekonomických záležitostech či ministerstvu financí se jménu Babiš lze těžko vyhnout,“ vysvětluje Trampota.
Nijak nepřekvapí ani závěr, že média byla otevřenější agendě vládních stran, v menší míře dalších parlamentních stran.
Aktéři zmínek v médiích
„Neodhalili jsme žádné explicitní stranění. Je tu ale i otázka předvolební inzerce a politické reklamy. Například dva týdny před volbami v Mladé frontě dnes intenzivně inzerovalo hnutí ANO, často na třetí tiskové straně. Podobné to bylo v deníku Právo, kde byla nejvíce přítomna ČSSD, ale deník byl inzertně otevřenější i dalším stranám včetně TOP 09,“ upozorňuje Tomáš Trampota.
„Roli nehraje jen to, o čem média píší, ale i to, o čem nepíší, jakýsi mediální firewall,“ doplňuje Daniel Prokop, vedoucí společenského a politického výzkumu agentury Median.
Pozitivní versus negativní
Za příklady „mírného stranění“ označuje analýza například předvolební „probabišovskou“ reportáž z volebních mítinků stran v MF Dnes či povolební komentář šéfredaktoras listu Jaroslava Plesla.
V jiných médiích „kumulaci antibabišovských“ témat a „větší otevřenost agendě Karla Schwarzenberga“ v době týden před volbami na Aktuálně.cz nebo „intenzivnější přístup“ Bohuslava Sobotky do deníku Právo a server Novinky.cz.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
P. Tomáš Trampota zřejmě žije někde mimo republiku , když neodhalil žádné stranění . V grafu je Kalousek na jednom z posledních míst a přitom z něho už bylo většině lidí zle , z té jeho nesympatické dr xky . Vždyť v podstatě nikdo jiný v televizi i v médiích nebyl . Takže milý Trampoto , nechte si své lživé průzkumy zarámovat .