Deník Anne Frankové vychází v Česku jako komiks, bude i animovaný film
Deník Anne Frankové, autentický historický dokument a zároveň již klasické dílo z období holokaustu, získal svou novou podobu – komiksovou adaptaci. Vznikla z podnětu Fondu Anne Frankové v Basileji a jejími autory jsou filmový režisér a scenárista Ari Folman a ilustrátor David Polonsky, kteří jsou známí i v Česku díky filmu Valčík s Bašírem.
Jejich adaptace se textově opírá o autentické znění deníku. V České republice ji v těchto dnech vydává nakladatelství Triáda v překladu Magdy de Bruin Hüblové.
Ari Folman přiznává, že k výzvě Fondu Anne Frankové byl zprvu skeptický: „Hlavně představa komiksu mě odrazovala. Ale když jsem si deník znovu přečetl – jako dospělý a otec dospívajících dětí – zasáhl mě i okouzlil. Nešlo mi do hlavy, že se třináctiletá dívka dokázala dívat na okolní svět tak zralým, poetickým a lyrickým pohledem a své postřehy převádět na tak výstižné a přemýšlivé záznamy, překypující soucitem i humorem, a projevovat přitom takovou míru sebereflexe, s jakou jsem se jen zřídka setkal u dospělých – a tím méně u dětí.“
„Musím se na text dívat jako na každodenní záznamy, které si psala velmi talentovaná dívka. Snažím se co nejvíc zapomenout na to, že zacházím s Deníkem Anne Frankové, protože čím víc máte obavu z ikonizovaného literárního díla, tím víc vás to paralyzuje, a já se při práci nechci nechat ničím svazovat,“ popisuje Ari Folman svůj přístup k předloze.
Práce na komiksu je součástí dlouholetého procesu, na jehož konci bude zhruba za dva roky také Folmanův a Polonského animovaný film – Deník Anne Frankové. Jedním z důvodů obou nových zpracování (komiksu i filmu) je podle tvůrců fakt, že současné děti stále méně čtou.
Komiksový Deník Anne Frankové vychází sedmdesát pět let poté, co Anne Franková začala svůj deník psát, a sedmdesát let po jeho prvním zveřejnění.
V této fotogalerii si můžete prohlédnout ukázky z komiksového zpracování:
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Když Krkonoše připomínaly polomrtvou ještěrku bez ocásku a přežily svou smrt
„Underground pro mě znamená žít mimo struktury,“ říká fotograf Jan Ságl
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)