Hejtuj hejtmana, vyzývá kampaň. Ale tajně, ať to nikdo nevidí

Napsal/a Michaela Susedíková 12. července 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Současný olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk spustil během letošního jara kampaň Hejtuj hejtmana. Minulý měsíc s ní dokonce obsadil druhé místo v soutěži Česká cena za public relations. Tvůrcem „hejtovačky“ je Ondřej Polák, PR poradce, zajišťující propagaci Olomouckého kraje, který dříve spolupracoval s hnutím ANO. Místní opozice pochybuje o hlavním poslání kampaně – komunikace občanů s hejtmanem. A kampaň vyvolává i další otázky.

Letos na jaře se po Olomouci začaly objevovat výrazně červené bilboardy s portrétem hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO) vyzývající k „hejtování hejtmana“. Nechyběla ani konkrétní webová adresa, na které tak mohli zájemci učinit.

Sociální sítě rychle zaplavily spekulace o tom, zda jde o pomstu lidí z okolí odvolaného hejtmana Oto Košty, nebo zda si Okleštěk platí kampaň sám. Dohady nakonec rozsekl sám hejtman, když se k autorství kampaně přiznal. Vyvolal tím však spíše ještě více otázek.

Komu hejtování slouží?

„Účelem kampaně je, abych dostával informace o tom, co lidi trápí, o čem by chtěli mluvit, co by chtěli řešit a co funguje,“ popsal redakci Okleštěk hlavní cíle svého projektu.

„Přijde mi efektivní, protože dostávám zpětnou vazbu od lidí. Za mě je to dobrý,“ okomentoval hejtman její současný chod.

A jak vlastně celá kampaň funguje?

„Své připomínky neboli hejty mohou lidé psát do formuláře na webu www.hejtujhejtmana.cz. Hejtman je bude sledovat a zveřejňovat, nejzajímavější podněty okomentuje a ocení malým dárkem,“ vyzývá hejtman na svých oficiálních stránkách.

Samotné „hejty“ však i přes předchozí deklaraci zatím k nahlédnutí nikde nejsou. Navíc při zadání výše zmíněné adresy je uživatel automaticky přesměrován na stránku www.ladislavoklestek.cz. Z registru domén vyplývá, že obě dvě stránky jsou vlastněny jistým Ondřejem Polákem. K jeho roli ovšem později.

Na Facebooku se objevuje také oficiální stránka „Ladislav Okleštěk“, která současně prezentuje jak osobu hejtmana, tak i jeho soukromou aktivitu v podobě kampaně.

Hejtman live

Prostřednictvím sociálních sítí o sobě Okleštěk dává vědět také živým vysíláním. V rámci iniciativy Hejtuj hejtmana se účastní diskuzí se studenty na školách. O těchto aktivitách se informuje i v oficiálních tiskových zprávách kraje. Zvláštně působí také fakt, že k hejtování nechává Okleštěk používat emailovou adresu [email protected], která by měla být oficiální adresou.

Okleštěk přitom tvrdí, že náhrady na kampaň si platí ze svého. Mělo by tedy jít o soukromou aktivitu.

Hejtman je s dosavadním fungováním kampaně spokojený. Opozice už méně.

„Je jisté, že jejím cílem není deklarovaná možnost občanů komunikovat se samotným hejtmanem, ale pečlivě připravená propagace osoby hejtmana. Lze to demonstrovat na tom, že na kritiku tato stránka nijak nereaguje,“ říká Ondřej Plachý, 1. místopředseda Strany zelených v Olomouckém kraji.

Odkazuje třeba na tento příspěvek http://petrostadal.cz/hejtuje-me-hejtman/. Autor zde právě poukazuje na hejtmanovu neochotu reagovat na dotazy. „Zeptal jsem se tedy hejtmana Oklešťka na totéž. Na emaily, které jsem odeslal 24. 5. a 31. 5., jsem však do dnešního dne (1. 7.) nedostal žádnou odpověď,“ stojí v příspěvku. Celá situace je tak v rozporu s Oklešťkovými výroky, kdy tvrdil, že se věnuje poctivě všem vzkazům od občanů.

Kampaň v rukou zkušeného PR poradce

Okleštěk minulý měsíc se svojí kampaní uspěl i v soutěži Česká cena za public relations, kde se umístil v kategorii Politická komunikace na druhém místě.

Iniciátorem celé kampaně je, jak je patrno i z registru domén a jak hejtman redakci potvrdil, Ondřej Polák. „Chtěl jsem nějak oslovit lidi, tak jsem to konzultoval s Ondrou Polákem a on mi říkal, že má takovou myšlenku v hlavě, tak jsme do toho šli,“ popsal Okleštěk.

Ondřej Polák v současné době poskytuje jako externista PR služby pro Olomoucký kraj. Dříve také spolupracoval s hnutím ANO.

„Dříve jsem s hnutím občasně konzultoval texty před krajskými volbami. Nyní spolupráce s hnutím v Olomouckém kraji neprobíhá,“ uvedl Polák pro HlídacíPes.org

Hejtman se s Polákem radí i ohledně příspěvků na sociálních sítích. „Některé věci mi samozřejmě pomáhá, ale dělá hlavně na článcích pro kraj,“ odpověděl Okleštěk na dotaz ohledně správy sociálních sítí.

„Pokud vím, pan hejtman si sociální sítě spravuje sám, ale hodně to řeší s lidmi, kteří těmto věcem rozumí. Se mnou někdy konzultuje strategii příspěvků,“ reagoval na stejný dotaz Polák.

Výdaje platí ze svého

Finanční náklady na kampaň nejsou známy a sám hejtman je odmítl sdělit. Tvrdí, že veškeré výdaje platí ze svého.

Tvrzení o financování kampaně z krajských peněz odmítl i tvůrce kampaně Ondřej Polák. „Pan hejtman toto od začátku rozděluje a hlídá si, aby služby, které nejsou pro kraj, ale pro něho osobně, byly fakturovány přímo na něho,“ odpověděl na dotaz redakce.

„Pokud by se prokázalo, že je kampaň placena z veřejných peněz, bylo by to naprosto skandální,“ konstatuje na závěr Plachý.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)