Explosia šest let od výbuchu. I nový územní plán Pardubic pracuje s chybnými bezpečnostními pásmy
Státní podnik Explosia vyrábí řadu výbušnin včetně známé plastické trhaviny Semtex. Areál závodu v pardubickém Semtíně je blízko hustě obydlených území. V případě výbuchu se i ve vzdáleném okolí – v lepším případě – rozbijí okna či výlohy obchodů.
Poslední velký výbuch s fatálními důsledky Explosia zažila v dubnu 2011. Zemřeli při něm čtyři zaměstnanci firmy, domy v širokém okolí měla vyražená okna.
Pochybnosti o výpočtu
Právě kvůli bezpečnosti lidí i jejich majetku jsou kolem Explosie vyznačena bezpečnostní pásma. Mají svůj praktický význam. Jednoznačně určují míru hrozby, která v daném území v případě výbuchu hrozí.
V prvním pásmu se počítá s „úplnou destrukcí budov“ a všechny přítomné osoby „vážně ohroženy na zdraví a na životě“. Naopak třeba v předposledním čtvrtém pásmu se v důsledku výbuchu předpokládá „jen“ rozbití oken.
Jak ale už dříve upozornil HlídacíPes.org, Explosia bezpečnostní pásma určuje chybně. Potvrzuje to pravomocné rozhodnutí Státní báňské správy.
„Při kontrole vznikla pochybnost o správnosti stanovení jednotlivých bezpečnostních pásem,“ řekl už v polovině roku 2015 Bohuslav Machek, mluvčí Státní báňské správy ČR. Od té doby se ale v Explosii nic nezměnilo. Naopak. Město Pardubice chystá nový územní plán a i v něm pracuje se stejně vyznačenými pásmy.
„Ředitel Explosie komunikoval s panem primátorem, kterému sdělil informace, které potvrdily stávající průběh pásem, zanesených jako informace do územního plánu,“ potvrzuje mluvčí pardubického magistrátu Radim Jelínek.
To, v jakém bezpečnostním pásmu kolem Explosie pozemky v Pardubicích jsou, je zásadní například i s ohledem na stavební povolení a ceny pozemků.
Když je z jedničky dvojka
Explosia za první pásmo označuje samotné sklady a výrobní objekty, nikoli bezpečnostní okruh kolem něj. Podle oslovených expertů jsou tím ale všechna pásma posunuta: tam, kde má být první pásmo je již pásmo druhé, druhé je zakresleno jako třetí a tak dále.
„Z nějakého důvodu je označení pásem takové, že nejnižší první pásmo, kde se můžou nacházet pouze skladovací a výrobní objekty závodu, je označeno v územním plánu, jako pásmo druhé,“ potvrdil už dříve pro pořad Reportéři ČT a HlídacíPes.org soudní znalec v oboru výbušnin Jaromír Augusta s tím, že posun je pak u všech dalších pásem.
Explosia ale trvá na svém výkladu a na podobě bezpečnostních pásem nic měnit nehodlá.
„Stávající bezpečnostní pásma jsou nakreslena správně. Návrh na bezpečnostní pásma jsme předložili Odboru hlavního architekta magistrátu města Pardubic v březnu 2016,“ říká mluvčí Explosie Martin Vencl.
Firma ujistila pardubickou radnici, že provedla „technicko-organizační opatření“, díky nimž se snížilo množství výbušnin ve skladech. Upřesnit, o jaké úpravy konkrétně šlo, však Explosia odmítá s tím, že jde o vyhrazené informace.
Podobně argumentuje i ministerstvo průmyslu a obchodu, pod jehož pravomoc státní podnik Explosia spadá. „Společnost Explosia nařízení Obvodního báňského úřadu vyhověla. Současný stav zcela vyhovuje z hlediska bezpečnostních předpisů a požadavků,“ říká mluvčí ministerstva František Kotrba. I podle něj přijala společnost „technicko-organizační opatření“.
Jenže tak jednoduché to není. Bezpečnostní pásma se vždy vypočítávají na základě takzvané obložnosti, tedy maximálního povoleného množství výbušnin v daném skladu.
Z hlediska zákona je tedy lhostejné, zda je sklad výbušnin poloprázdný či plný. Rozhodující je, jaké maximální množství výbušnin v daném skladu vůbec může být.
„Pokud Explosia označila bezpečnostní pásma totožně jako ve stávajícím územním plánu, pak muselo u postižených staveb určených k nakládaní s výbušninami dojít ke snížení obložnosti,“ říká mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek. „Obložnost skladů se v posledním roce nezměnila,“ říká ale mluvčí Explosie Vencl.
Pokud by Explosia obložnost snížila, musela by to potvrdit nová kolaudace stávajících skladů. „Bezpečnostní vzdálenosti jsou vztaženy ke kolaudačním rozhodnutím. To, že v současné době je skladu například polovina toho množství, je sice chvályhodné, nicméně zítra to tak už být zase nemusí,“ vysvětlil soudní znalec v oboru výbušnin Vladimír Pravda.
O kolaudaci nic nevíme
Žádná nová kolaudace či rekolaudace stávajících skladů ale v Explosii neproběhla.
„Nemáme žádné zprávy o nové kolaudaci či rekolaudaci spojené se změnou obložnosti objektů,“ potvrzuje Machek za Český báňský úřad, který je v oblasti výbušnin správním orgánem.
„Explosii se nedivím, že o rekolaudaci nestojí. Mohlo by se totiž přijít na to, že stávající sklady už podmínkám dávno nevyhovují,“ podotýká expert v oboru výbušnin. Protože však s Explosií pravidelně spolupracuje, nepřeje si být jmenován.
Stát je však přesvědčen, že v Explosii je všechno v pořádku. „Situaci monitorujeme prostřednictvím své resortní organizační složky státu, kterou je místně příslušný obvodní báňský úřad, zároveň prostřednictvím dozorčí rady obchodní společnosti,“ říká mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Kotrba.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
To je samozřejmě špatně, že už v těchto základních dokumentech jsou chyby a hlavně tedy rozpory ve výkladu . Protože, jak je vidět v dalších článcích zde, tento režim udržuje a vynucuje si legitimitu svého vládnutí právě a hlavně díky naprostému formalismu, odvoláváním se na přesné citace zákonů , vyhlášek, úředně orazítkovaných plánů a katalogů všeho druhu. Které se prostě „musí dodržovat“,a lidi proti tomu nic nezmůžou a ani nesmí dělat.
Jenomže pokud jsou i v nich závažné chyby, vláda režimu se tím transformuje na partičku bossů bez jakékoliv zodpovědnosti, jejichž legitimitu nemusí uznávat prakticky nikdo..
A co na to hejtman, bojovník proti ohrožením všeho druhu? Kraj chce vedle Globusu stavět depozitář Východočeského muzea, není to náhodou taky v nějakém bezpečnostním okruhu firmy? (podle původních výpočtů ano) Pokud dojde k nějakému výbuchu, kdopak bude zodpovědný za event. zničené sbírky? Jo, Explosia není prostě žádný malý soukromník z Mýta, na tu si náš Napoleon netroufne.
Osobně si myslím,že závod Explosia určuje bezpečnostní pásma chybně. Pokud si uvědomíte rozsah výbuchu ze dne 28.5.1984 tak je to až zarážející. Ten den vybuchla jen jedna sušárna. Díky bohu, že odešla jen jedna sušárna. Kdyby odešla i druhá sušárna, tak by škody razantně stouply. Přesto šest mrtvých a šedesát zraněných je děsivé číslo. Pracoval jsem na Pruně(výroba semtexu), ve výrobě černého prachu, ve výrobě koloběhovaných trhavin( Permonex V19,Permon 10,Uhlometan ) a ve výrobě puškového prachu. Dne 28.5.1984 kolem desáté hodiny došlo v sušárně k výbuchu a tlaková vlna šla nahoru. Bohužel ten den bylo pod mrakem a tlaková vlna se tím odrazila od mraků zpátky dolů. Nastal děs a hrůza. Nejvíce to odnesla UMA , Explosia a Rybitví.Na hlavní třídě v Pardubicích(dnes je to pěší zona) praskaly výlohy. U zastávky UMA výbuch převrátil trolejbus. Většina z objektů měla poškozené střechy,krovy a byla bez skel. Byla poškozena světla a elektroinstalace. Pardubice ten den byl celkově ochromen. Stála celá doprava. Jen sanitky jezdily směr Semtín – Nemocnice a Nemocnice – Semtín. Zažil jsem toho hodně, ale dnes vím,že práce na Explosii nestála za to riziko.
Děkujeme za zajímavý příspěvek plně k věci.