Čínské investice v Česku jsou větší, než to ze statistik vypadá, říká šéf CzechInvestu
„Každá ekonomika je tak dobrá, jak se v ní investuje. A je jedno, jestli je to zahraniční nebo český investor,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org a Český rozhlas Plus generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera. Největším investortem v České republice je Německo, následuje kapitál přímo z České republiky, dále Japonsko a Jižní Korea. Čínské investice dosahují ofiicálně zatím jen 0,36 % z celkových zahraničních investic.
- Před několika dny byla na návštěvě v Česku jihojkorejská prezidentka Pak Kun-hje. O tom, jak si jihokorejské investory Česko předchází možná leccos vypovídají plakáty s uvítacími nápisy, jež byly vyvěšené v centru Prahy… Jak významný je investor je Jižní Korea z vašeho hlediska ?
Je to investor velice zajímavý, čtvrtý největší v rámci České republiky a třetí mezi zahraničními. Jihokorejské firmy tady proinvestovaly téměř 76 miliard korun a vytvořily přes 11 tisíc pracovních míst. Obecně vzato investují do odvětví spojených s českýcm průmyslem. Na počátku byla finální výrobu motorových vozidel, což je velký motor pro ekonomiku, protože to přitáhne návazný dodavatelský řetězec.
Nové korejské investice
- Nabízí se zároveň často zmiňovaná obava, že jednou ten finální výrobce, v našem případě automobilka Hyundai, odejde a stáhne s sebou i onu řadu dodavatelů…
To není tak jednoduché. Auta se vyrábějí ve velkých, technologicky i finančně velice náročných zařízeních. To je jako představa, že si někde postavíte mrakodrap, pak si řeknete, že se vám to místo moc nelíbí a přesunete ho celý jinam. Podobné je to s automobilkou.
- Můžete v souvislosti s návštěvou jihokorejské prezidentky ohlásit nějakou novou zajímavou jihokorejskou investici v Česku?
To necháváme na našich jihokorejských partnerech. Pro nás je zásadní, aby byly příhodné podmnínky pro vstup jihokorejských investorů, takže jsme v rámci návštěvy podepsali memorandum o pojištění a financování investic, ale i memorandum k výzkumu a vývoji, k výměně v rámci vysokých škol. Takže je tu budoucí předpoklad pro high-tech výrobky a příchod nových firem. Druhá věc se týká konkrétmních inevstic, ale ty ať oznámí naši partneři.
- Jinými slovy, něco se chystá?
Máme už ve statistikách jednu firmu, jejíž jméno ještě nebylo zveřejněno a další dvě jsou už pro Českou republiku rozhodnuty; v uvozovkách řečeno jsou v procesu papírování.
Síla českého piva
- Nejsledovanějšími investory jsou ale v poslední době čínské firmy. I když reálně se na všech zahraničních investicích v ČR podílejí pouhými 0,36 %. To je poměrně málo, nebo ne?
Je nutné dát ta čísla do souvislostí. Čínské investice nejsou tak vysoké jako například ty jihokorejské nebo japonské. My měříme investice do nově vznikajících závodů Jenže čínské firmy v první fázi preferují spíše růst pomocí joint venture nebo nákupem podniku. Takže pokud by se to měřilo kapitálovou silou, statistiky by pro Čínu byly lepší.
- Troufnete si tipnout na jaké procento se v Česku dostanou čínské investice řekněme v horizontu pěti let?
To se odhaduje velice obtížně. Ale je tu možné vzít analogii. Zhruba před dvaceti lety nás objevili Japonc; a japonské společnosti tu proinvestovaly 120 miliard korun. Zhruba sedm osm let poté nás objevily jihokorejské firmy a proinvestovaly tu 76 miliard. Takže doufáme, že se nám podaří zopakovat tento příběh a staneme se jakýmsi „hubem“ pro asijské investory, které láká to, že jsme země industriální, zároveň krásná, s historií, přírodou… A to asijští investoři oceňují.
- Asi každý zaznamenal hojně medializovanou investici čínské společnosti CEFC. Koupila tu pivovary, podíl v médiích, fotbalový klub… Jsou to ale z hlediska České republiky ty pravé a žádoucí investice?
Jedná se o investice kapitálového charakteru, které tvoří variantu vstupu na trh. Zároveň tím čeští majitelé získávají velice vítaný zdroj kapitálu pro další expanzi nejen na okolní trhy, ale zejména čínský. Což zejména u pivovarů je velký potenciál. Příkladem může být Jižní Korea, kde každá druhá má na seznamu české pivo.
Celý rozhovor HlídacíPes.org s generálním ředitelem agentury CzechInvest Karlem Kučerou odvysílal Český rozhlas Plus v pořadu Řečí peněz v sobotu 4.12. 2015.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
Už tu máme čínskou banku a ještě prý založí továrnu, kde se bude makat 12 hod denně 6 dní v týdnu. Díky Zemane za pokrok jenž nám přinášíš.
Zatím co Rusko si u nás vybudovalo špionážní centrum pro EU. Tak Číně záleží na našem zdraví a chce stavět někde na Moravě velké lázně. Je dojemné jak čínští komunisté chtějí pečovat o naše zdraví. Doufám, že se někdy u nás nepoperou čínští komunisti s ruskými bolševiky. Ale čínské investice do zdraví si zaslouží pochvalu.