Čeští diplomaté asistují exprezidentu Klausovi při cestách do ciziny. Povinně i za krajní pravicí
Bývalý český prezident Václav Klaus má své věrné publikum i u krajně pravicových kruhů v sousedních státech. Blízko má zejména k rakouské straně Svobodných a k Alternativě pro Německo, jejíž mítinky pravidelně navštěvuje. Při těchto jeho cestách mu asistují čeští diplomaté, někdy i přímo velvyslanci. Jak se Klausovy soukromé cesty slučují s českou zahraniční politikou?
Je 5. září 2017. Alternativa pro Německo ještě neví, že za necelé tři týdny poprvé pronikne do Bundestagu a v parlamentních volbách získá 13 procent hlasů. Je třeba zmobilizovat všechny síly – i v Cottbusu, na východě země. K tomu se hodí nějaké známé jméno, které oživí stranický mítink. Václav Klaus je ten pravý.
Z Česka to není daleko a exprezident sousední země navíc AfD podporuje dlouhodobě (jen v létě vystoupil na dvou mítincích strany). I do Cottbusu Klaus přijel. V sále s příznivci AfD sklidil podle webu a facebookových stránek Alternativy pro Německo ovace vestoje a bouřlivý potlesk.
Kromě exprezidenta ale na akci dorazil i velvyslanec České republiky v Berlíně Tomáš Podivínský. I jeho účastí se AfD pochlubila na svých stránkách.
Klaus mit uns
Sám Podivínský na tom, že jako aktivní diplomat doprovázel bývalého prezidenta, nic zvláštního nevidí. „Jakýkoli velvyslanec či jiný diplomat je úředník, není politik. Pokud doprovází jinou osobu na jakékoli akci a na ní sám aktivně nevystupuje (se zdravicí, s projevem, v pódiové diskusi či podobně), tak je přítomnost takového diplomata vnímána vždy jako formální a úřední,“ odepsal ambasador na otázku HlídacíPes.org.
„Standardně doprovázíme naše politiky na různé akce, i na akce politických stran napříč politickým spektrem nebo i aktivně navštěvujeme představitele těchto stran. Je to standardní součást naší práce a nenapadá mě opravdu jediná věc, jak by taková komunikace mohla komukoli jakkoli uškodit,“ dodal Podivínský k otázce, zda je účast zástupců českého státu na akcích německé krajní pravice žádoucí.
Podle velvyslance i podle ministerstva zahraničí diplomatický protokol velí chovat se ke všem státním představitelům, ať již v aktivní službě, mimo službu či na penzi, zdvořile a uctivě a zajistit jim maximální péči.
„Takovou osobu doprovází velvyslanec či jiný diplomatický pracovník z příslušného zastupitelského úřadu dle aktuálních možností. Hlavním důvodem je zajištění bezpečnosti takovéto osoby a dále bezproblémový průběh konkrétní návštěvy v cizí zemi,“ odepsal na dotaz redakce tiskový odbor ministerstva zahraničí.
Václava Klause tedy při jeho cestách po Německu (včetně návštěv akcí AfD) doprovází buď velvyslanec nebo jiní diplomatičtí pracovníci z berlínské ambasády.
HlídacíPes.org se v Institutu Václava Klause zajímal o to, zda exprezident účast velvyslance na svých cestách aktivně vyžaduje. Na otázky ale institut neodpověděl.
Gauck taky nejezdí za Tomiem
Jak ale HlídacíPes.org zjistil z diplomatických zdrojů, diplomaté (nejen) v Berlíně Klausovy cesty po mítincích AfD vnímají jako problém.
„Srovnatelné by bylo, kdyby exprezident některé ze sousedních zemí jezdil do Česka podporovat před volbami třeba Tomia Okamuru,“ říká pod příslibem anonymity seniorní český diplomat.
Klaus ale zjevně nechce přijít o podporu německého publika, a tak se AfD drží i poté, co strana udělala velký úkrok doprava ke xenofobii i neonacismu. Je tedy jiná, než když jí Klaus po jejím vzniku v roce 2013 poprvé slíbil podporu.
Řada nově zvolených poslanců AfD má také poněkud „problematický“ životopis, pokud jde o jejich náklonnost k extremismu.
Německá média přinesla před volbami řadu profilů kandidátů i zvolených poslanců Alternativy pro Německo. Jsou mezi nimi lidé, kteří mají blízko ke krajně pravicovým buršáckým spolkům, hnutí Identitářů, antiislámské Pegidě nebo se vyjadřovali otevřeně homofobně, xenofobně či antisemitsky.
Svobodně k neonacismu
Podobné typy politiků sdružuje i rakouská strana Svobodných (FPÖ). Ta na rozdíl od AfD už dlouho patří do trojice nejsilnějších politických sil v Rakousku.
V říjnových parlamentních volbách skončila třetí a má na dosah vládní angažmá. Také ke Svobodným má Václav Klaus blízko.
Loni před opakovaným druhým kolem prezidentských voleb podpořil kandidáta Svobodných na post rakouského prezidenta Norberta Hofera (stejně jako prezident Miloš Zeman) a řekl, že jeho názory se těm Hoferovým velmi podobají.
Vyrazil kvůli tomu přímo do Vídně, kde představil německou verzi své knihy o migraci, a kde měli projev kromě něj i zmiňovaný Norbert Hofer a šéf Svobodných H.C. Strache. Exprezidenta tam doprovázel i tehdejší český velvyslanec ve Vídni Jan Sechter.
Dobré vztahy s každým
Ani Sechter v tom ale nevidí problém. Byl to prý protokolární doprovod. „Podle mého názoru je správné poskytnout podporu bývalé hlavě státu, která je v sousedních zemích veřejně známá a udržuje kontakty s představiteli napříč politickým spektrem. Podporu jeho návštěvy nelze interpretovat tak, že škodí české diplomacii,“ říká dnes Sechter pro HlídacíPes.org.
Během jeho působení v Rakousku v letech 2013-2017 se prý Klaus nezúčastnil žádné akce pořádané přímo FPÖ. Zmiňovanou debatu, kde exprezident v roce 2016 vystoupil, ale spolupořádaly Vzdělávací institut FPÖ a Liberální klub, který je straně dlouhodobě blízký.
Proč by kontakty se Svobodnými mohly být vnímány jako kontroverzní? Řada politiků a funkcionářů strany Svobodných má na kontě rasistické, antisemitské nebo neonacistické výroky.
V srpnové zprávě to potvrdil Mauthausenský výbor v Rakousku. Od té doby přibylo devět dalších „hříchů“ FPÖ (jeden z komunálních politiků strany požadoval například na Facebooku znovuotevřít koncentrační tábor v Mauthausenu a chtěl tam poslat exprezidenta Heinze Fischera).
Stejně jako u AfD je ale i u Svobodných Václav Klaus vítaným hostem. A zatím může počítat i s kompletním diplomatickým servisem.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Eskymácký pes a jeho včeličky. Ústecký kraj má jako poslední novou vládu
Spojenci pro kraj: po Kozí dráze ven ze zastupitelstva
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Tak se tedy vybarvil. Inu, vrána k vráně sedá.
Jen bych tedy upozornil že to je naopak, totiž je třeba vidět, že dosavadní vládní politika našeho státu je v činech v souladu s projevy pana Klause – my hromadnou migraci odmítáme, toto jsme i na úrovni EU prezentovali. Takže by tu diplomatickou podporu dostat měl.
A to i proto, že už se nyní i na straně EU pomalu prosazuje názor (i v Německu), že migraci je třeba omezovat a řešit. Jak jsme my říkali od začátku.
Nabízí se skutečně „diplomatická“ otázka zda máme „diplomaticky“ stavět na tom co jsme dosud hlásali – a tím si (pokud to zvládneme) získat v EU (konečně) respekt. A nebo se tedy opět podřídit EU, tyto dosavadní protesty odvolat (a pana Klause nepodporovat), a případné (doufejme) budoucí kroky EU vedoucí k omezení migrace přijímat už jen jako řadu dalších norem, které z Bruselu přijímáme, aniž na tom budeme mít sebemenší zásluhu nebo vliv…
Dobrý den, v článku nejde primárně o to, že Václav Klaus jezdí na akce stran odmítajících migraci. To je jenom jedna z jejich charakteristik. Ty strany jsou ale zároveň velmi blízké krajní pravici (viz odkazy v textu), a v tom je ten tenký led. Odmítání migrace samozřejmě není automaticky krajně pravicový postoj. Rasismus a antisemitismus, jak ho pěstují Svobodní a AfD (znovu viz odkazy v textu), ale ano.
Souhlasím s Vámi. Když byl prezidentem, tak při slovech „Benešovy dekrety“ chytal málem amok. A teď se druží s buršákama a fašistama, kteří je chtěli rušit jako první? Podivný posun myšlení. Nebo že by mu něco nabídli?
Taky jsem o tom přemýšlel, a dospěl jsem k závěru, že odpovědí je Klausův liberalismus. Ten totiž hlásá že i v takových případech se mají takové rozdílné skupiny dohodnout přímo mezi sebou . Spoléhat se na to že to za ně vyřeší stát (nebo snad EU), je z pohledu liberalismu zcestné…
Jasně, těch jejich témat je víc. Nicméně, žijeme v postfaktické době, a nejen tedy proruské servery, ale prakticky každý v politice si ohýbá významy základních pojmů jak se mu hodí. Muselo by se jít v těch pojmech jeden po druhém a ptát se jak ho ti pravicoví extrémisté vykládají a co v souvislosti s ním požaduji. Jestli je jejich rasismus opravdu rasismem a nikoliv protestem proti pozitivnímu rasismu zda jejich neonacismus není spíše nacionalismem (nebo jak se v USA krásně říká, patriotismem.). A pokud se obvinění z antisemitismu – to už je úplně scestné , jak víte tak protiizraelský postoj zaujímá dnes prakticky celá EU. A hlavně se tedy snažit oddělit mediální afektované výroky od skutečných požadavků těchto skupin..(S tím mají i naše média dost probémy)-
Čím tyto „extrémně pravicové skupiny apriori nebráním, jen píši že by bylo vhodné to prozkoumat. Aby i my jsme věděli jakou že cestou se máme vydat. Zda „s EU a nikdy jinak, nebo zda máme nějaké vlastní hodnoty (třebas podobné těm extrémním německým), které je třeba si chránit- Možná na závěr k tomu dva příklady k zamyšlení – oba z Německa.
Za prvé, třeba ta „pravicově extrémistická“ AfD získala v nedávných německých volbách více procent voličů, než u nás kterákoliv demokratická strana. Takže – vidím tu nějaký ideový posun toho významu.
A za druhé, a připomeňme si výrok paní Merkelové „“Wir schaffen das“, kterým mimo jiné „normalizovala“ zvýšený výskyt islámistických masových útoků v Německu (a po celé západní Evropě), stejně jako tedy zvýšený výskyt násilné kriminality způsobené migranty /i z dřívějších vln/. Na to si prostě lidi zvykněte, to je cena kterou platíme za vstřícný (postmarxistický, extrémně levicový ) postoj k těmto problémů. Asi by bylo dost nefér a nelegitimní, kdyby tento postoj nesměl vyvolat i zvýšené (extrémististické) postoje některých pravicových skupin, které se těmto negativním atakům chtějí bránit..
Vysvětlení diplomatů i Černína dává smysl. Přesto děkuji, že jste se na to zeptali. Je dobře, že si tu pozici VK uvědomujeme a také je dobře, že si svou roli uvědomují i diplomaté (viz poznámka o aktivním vystupování, protože o to by mohli být také požádáni).
Tento článek je od začátku do konce odporný prolhaný neomarxistický blábol. Voelkischer Beobachter hadr !
Dobrý den, pokud máte informace o tom, že se věci mají jinak, než jak se v článku píše, budeme za ně rádi. Včetně odkazů na zdroje. Děkujeme
Jako bývalý diplomat mám tuto poznámku:
Václav Klaus st. jezdí na uvedené akce jako soukromá osoba. Nic na tom nemění fakt, že dříve byl prezidentem a z toho titulu požívá respektu. V takových cestách mu nelze bránit a je věcí jeho politického vkusu, koho tím podporuje. Ale jakmile jej na takové akce vysloveně vnitropolitického rázu doprovázejí čeští diplomaté, dokonce velvyslanci, je třeba se nad tím pozastavit. Ti už soukromými osobami nejsou, jsou zástupci ČR v cizině, a to, že na takové akce doprovázejí soukromou osobu nutně vede k interpretaci, že účast této osoby je v souladu se zájmy ČR. Diplomatům je přitom zakázáno vměšovat se do vnitřních záležitostí v zemi, kam jsou vysláni. I pouhý doprovod významné soukromé osoby diplomatem, nota bene šéfem mise, tak ovšem může být vnímán. Vysvětlení MZV, že „Hlavním důvodem je zajištění bezpečnosti takovéto osoby a dále bezproblémový průběh konkrétní návštěvy v cizí zemi“ by snad mohlo obstát v nějaké vzdálené rozvojové zemi, ale Německo či Rakousko jistě nejsou nebezpečnými zeměmi, kde je obtížné se orientovat. A pokud už je zastupitelský úřad o takový doprovod na stranickou akci požádán, bylo by diplomatičtější zajistit jej níže postaveným úředníkem než velvyslancem. Ze strany Německa i Rakouska je velkorysé, že se nad účastí vysokých českých diplomatů v doprovodu bývalého prezidenta na akcích politických stran nepozastavují, ač by na to měly právo.
Dobrý den, zdravím Vás (s připomínkou spolupráce před drahnými lety pro ČRo 6 / Rádio Svobodná Evropa – pořad o vstupu do EU) a děkujeme za zajímavý příspěvek do debaty.
a co tohle? „Vondrouš čekal na Klause ve Vídni, zatkla ho rakouská policie“
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/284778-vondrous-cekal-na-klause-ve-vidni-zatkla-ho-policie.html