Cesta k „svobodné volbě“ diktátora

Napsal/a Aleš Rozehnal 30. listopadu 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Snaha společnosti udržet lidi šťastné a spokojené za každou cenu a nízká tolerance k informacím, které toto štěstí a spokojenost narušují, nutně vede k ohrožení lidské svobody.

Francouzský soud potvrdil rozhodnutí Vyšší rady pro audiovizuální vysílání, která zakázala vysílání televizních spotů „Milá budoucí maminko“ zobrazující smějící se děti a mladé lidi s Downovým syndromem a ujišťující těhotné ženy, že jejich nenarozené děti, které budou trpět touto nemocí, mohou být šťastné.

Podle francouzských úřadů je spot adresovaný těhotným ženám, které uvažují o podstoupení potratu, kontroverzní, a usmívající děti s Downovým syndromem mohou vyvolávat špatné svědomí u těch žen, které se pro potrat rozhodnou.

Down = potrat

Naprostá většina těhotenství žen, jejichž plodu je diagnostikován Downův syndrom končí potratem. V civilizované společnosti nemůže být žádná žena nucena ani k potratu, ani naopak k tomu, aby nemocné dítě porodila. Každý však má právo na přerušení těhotenství, které by vedlo k narození nemocného dítěte, vyjádřit svůj názor.

Zákaz uvedeného spotu vychází z paradoxní logiky, že zatímco má žena právo rozhodnout o přerušení těhotenství, nemá právo dozvědět se o všech aspektech svého rozhodnutí. Nemá tak například právo dozvědět se, že 99 % lidí trpících Downovým syndromem o sobě tvrdí, že jsou šťastní, což je daleko větší míra šťastných lidí než v rámci „zdravé“ populace.

Stejně tak nemá právo dozvědět se, že ženy, které porodily děti s Downovým syndromem, svého rozhodnutí nelitují, i když jim přináší obtíže, které se často zdají nezvladatelné.

„Dobře míněná“ cenzura

Zákaz vysílání spotu zobrazující usmívající se děti a mladé lidi s Downovým syndromem je bezpochyby cenzurou. Navíc vysílá zprávu, že lidé s Downovým syndromem nejsou ve společnosti vítání. Na jakou šikmou plochu se tím francouzská společnost dostává, není složité dohlédnout.

Tento druh cenzury je dále pozoruhodný tím, že zdánlivě nemá žádné politické či celospolečenské ambice, ale má pouze ochránit ženy před špatným svědomím, tedy před negativním pocitem. Jedná se o cenzuru, která je jakoby dobře míněna, protože má hájit obzvláště zranitelného jedince, kterým je těhotná žena.

Ve skutečnosti je to však obrana společnosti před informacemi, které jsou iritující, nevítané, provokativní či nekonformní.

Deprese ze snadného života

Život v současné západní civilizaci je na jednu stranu relativně snadný. Naprostá většina lidí má zajištěn přístup k základním materiálním potřebám.

Lidé mají přístup k dostatečnému množství potravin, hygienický standard je dobré úrovni, většina žije ve slušném příbytku a dostupná zdravotní péče je uspokojující.

Zároveň je však západní společnost natolik složitá a produkuje takové množství znepokojujících informací, že jí lidé nerozumí, což jim způsobuje stres, deprese, úzkost a další negativní emoce. Společnost se pak snaží tyto negativní emoce z lidského života vytěsnit.

Toto vytěsnění má jednou podobu umožnění konzumace antidepresiv, anxiolytik nebo antipsychotik, jindy zase zákazu spotu, který může vyvolávat „špatné svědomí“.

To pozitivní na negativním

Negativní emoce však nemají pouze negativní efekt. Odstraněním všech negativních emocí ze života člověka by došlo ke ztrátě části jeho lidství. Psychická bolest je stejně důležitá jako bolest fyzická. Může totiž člověka varovat, že si určitý aspekt jeho života žádá změnu, a tím vede k psychickému růstu. Život bez psychické bolesti postrádá potřebnou hloubku.

Snaha společnosti udržet lidi šťastné a spokojené za každou cenu a nízká tolerance k informacím, které toto štěstí a spokojenost narušují, nutně vede k ohrožení lidské svobody.

Televizní spot, který zobrazoval šťastné lidi s Downovým syndromem, nutí matku položit si otázku týkající se práva na život, který způsobí mnoho nesnází všem blízkým dítěte. Není to otázka jednoduchá a není na ní žádná „správná“ odpověď. Svobodu slova, která zakazuje klást si tyto složité otázky, není proč mít.

Takové pojetí svobody slova povede k vytvoření konformní masy, která si ráda „svobodně“ zvolí svého diktátora, který ji od znepokojivých informací ochotně izoluje.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)