Cena za úřednickou rebelii: Ústecký magistrát je třetím nejhorším úřadem v republice

Napsal/a Robert Malecký 4. října 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Ústecký magistrát je třetím nejhorším úřadem v republice, co se týče přístupu občanů k účasti na rozhodování. V soutěži Otevřeno x Zavřeno si toto „ocenění“ zasloužil dlouhodobým odpíráním práv spolků občanů města i ignorováním názoru nadřízeného krajského úřadu i soudů. Úspěšnou nominaci do soutěže podal aktivista Lukáš Blažej ze spolku Ústecké šrouby, který s městem vede řadu sporů.

V hlasování odborné poroty i veřejnosti ústecký magistrát o pár bodů přeskočila vítězná Poslanecká sněmovna a odbor územního rozvoje Hlavního města Prahy. I v těchto případech jde o stejný problém: úředníci odmítají, aby se lidé v souladu se svými právy účastnili rozhodování – například ve stavebních řízeních.

Poslanci anticenu obdrželi za novelu stavebního zákona, která veřejnost z účasti na rozhodování o stavbách skrze spolky vyloučila. Pražský odbor územního rozvoje se zase provinil tím, že veřejnosti znepřístupnil spis k Metropolitnímu plánu.

Rebelie proti právnímu státu

Podle odborné poroty, vedené autorem zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřichem Kužílkem, ústecký magistrát záměrně chybně interpretuje zákon o ochraně přírody a krajiny. Z odůvodnění plyne, že úředníci kladou spolkům překážky i přesto, že soud jasně rozhodl, že veřejnost má mít do řízení přístup.

„Žalovaný pochybil, když nesprávnou interpretací … stavebního zákona dospěl k závěru, že  žalobce není účastníkem předmětného řízení, přesto magistrát takto rozhoduje opakovaně i v rozporu se svým nadřízeným krajským úřadem. Vedle nesprávného postupu dále obstruuje nečinností,“ odůvodnila verdikt porota.

Kužílek dodal, že protiprávní postup magistrátu je jen dalším projevem rebelie jeho úředníků proti právnímu státu. „Má též fatální dopad na přírodu, když bez účasti veřejnosti se schvalují úmyslně či opomenutím kroky, které vedou například ke zničení aleje anebo k likvidaci hnízdiště chráněných netopýrů,“ řekl.

Němá barikáda

Nominace v kategorii „účast na rozhodování“ ale nebyla jediným letošním „úspěchem“ ústeckých úředníků. Mezi 70 přijatými nominacemi bodoval ještě jednou, a to kvůli odpírání informací. V této kategorii se umístil na osmém místě mezi dvaadvaceti úřady.

Případ se týká mediálního poradenství, které si vedení ústecké radnice platilo, ačkoli ve stejné době mělo funkční tiskové oddělení.


Úplné výsledky soutěže Otevřeno x Zavřeno najdete zde.


Ústecký magistrát úporně tají, kolik za mediální poradenství dva roky po sobě zaplatil. Informace opakovaně odmítl místopředsedovi opozičního hnutí Vaše Ústí Martinovi Konečnému poskytnout podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Ignoroval přitom i stanovisko nadřízeného krajského úřadu, za cár papíru považuje právník města Miloš Studenovský i judikát Nejvyššího správního soudu.

Na obranu svobody slova

V patnáctém ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno se absolutním vítězem stal Nadační fond nezávislé žurnalistiky, podporující novináře, kteří upozorňují na ohrožení svobody a demokracie v ČR. Mezi nimi i několik projektů redakce HlídacíPes.org.

I projekt regionální redakce HlídacíPes.org získal podporu Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Anticenu „Zavřeno“ si letos odnesla skupina poslanců, která (neúspěšně) navrhovala znovu zavést trestnost hanobení hlavy státu.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)