Byznys ruského armádního experta v ČR: Firmě před krachem šéfuje syn Zemanova poradce generála Picka

Napsal/a Tomáš Lemešani 9. září 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Ruská vojenská kapacita v Česku podniká se synem exministra obrany České republiky a současným poradcem Miloše Zemana Vlastimila Picka – Ondřejem Pickem. Kauzu společně mapovaly servery HlídacíPes.org a biztweet.cz.

Středobodem působení Česnokova v Česku je společnost CGM CZECH (dříve pod názvy Stavby s.r.o. a Stavby a.s.). Původně se jí dařilo ve veřejných soutěžích na stavební práce. V roce 2011 vykázala miliardový obrat. Nyní ale skončila v konkurzu. Důvodem je špatná platební morálka, respektive neplacení dodavatelům a také finančnímu úřadu.

Picek otec, Picek syn

Ve firmě je obchodním ředitelem a předsedou představenstva Ondřej Picek. Ruští podnikatelé jsou i v dalších orgánech akciové společnosti.

Firma Stavby byla založena v roku 1994 a dlouho ničím nevybočovala z představy o běžné české stavební firmě. Změna přišla až v roce 2006, kdy dlouholetý jednatel firmy propustil místo novým majitelům. Jednatelé Šándor Végh a Petr Gottwald pak po roku odsouhlasili transformaci firmy na akciovou společnost, informoval již včera HlídacíPes.org.

Firma rázem zvýšila nejen majetek, ale také účast v soutěžích o veřejné zakázky. Ty v roce 2008 tvořily více než polovinu obratu společnosti.

Možná i díky schopnostem a kontaktům nového personálního obsazení.  V roce 2007 se totiž jedním z hlavních manažerů společnosti stal Filip Bušina. Tedy muž, který se stal v roce 2008 poradcem hejtmana za ČSSD Davida Ratha a investičním náměstkem Oblastních nemocnic Středočeského kraje.

V té době firma získala zakázky na stavební úpravy nemocnice v Příbrami, nemocnice Na Homolce, rekonstrukci vodní hráze Orlík, nebo výstavbu malometrážních bytů v Praze. Dohromady šlo o zakázky za stovky milionů korun. Už v té době ve firmě Stavby pracoval na vedoucích pozicích i Ondřej Picek. Serveru biztweet.eu, který na přípravě textu spolupracoval s HlídacíPes.org, se jej nepodařilo kontaktovat.

Bezpečnostní riziko? „Nikoliv“

Česnokov není jen byznysmen. Jeho jméno je dobře známé i v ruských armádních kruzích. V minulosti byl velitelem čet v Kodymě, Baltě, Saratě, nebo Oděské oblasti, v době studené války vyšplhal v strukturách rudé armády na zástupce náčelníka základny Bajkalsk v Irkutské oblasti a vrchního inženýra praporu.

Na to, zda si úspěchy firmy vlastněné ruskými armádními špičkami a utajovanými vlastníky všimli i na Hradě, kde teď otec Ondřeje Picka, Vlastimil Picek působí, mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček odpověděl stručně:„Nikoliv“.

Stejně tak odmítl i to, že by zájmové a majetkové propojení s Rusy mohlo představovat jakékoliv bezpečnostní riziko.

S angažmá jeho syna u ruských podnikatelů konfrontoval Vlastimila Picka už vloni týdeník Euro. Angažmá svého syna a svou profesní kariéru za střet zájmů ani bezpečnostní riziko nepovažuje.

„Neznám vlastnické vztahy. Můj syn je ve funkci (předsedy představenstva – pozn. red.) od 3. ledna 2013,“ řekl Vlastimil Picek s tím, že v kontaktu s ruskými majiteli firmy GCM nikdy nebyl popírá. „Neznám je,“ odpověděl na otázku, zda se stýká s Rusy Nassridinovem nebo Česnokovem.

 

picek14

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)