Blik. A mají vás. Policie fotí každého, kdo projede kolem jejích radarů
Česká policie ve velkém pořizuje a uchovává snímky vozidel a řidičů, kteří se ničeho nedopustili. Říká se tomu systém automatické kontroly vozidel, který v ostrém provozu funguje zatím ve třech krajích. Vysloužila si za to kritiku ochránců soukromí a také jednu z nominací na letošní ceny Velkého bratra.
Je to vcelku běžná situace. Jedete kolem policejní kamery, která sleduje rychlost nebo dodržování odstupu vozidel. A najednou blesk – přestože jste se ničeho nedopustili. Znervózníte, ale necháte to být. Koneckonců žádná složenka do pošty nepřijde. Za nějakou dobu si na to zvyknete.
Jenže ve skutečnosti je vaše fotografie spolu se snímkem vozidla a digitalizovanou registrační značkou, časem průjezdu a případně GPS souřadnicemi uložena v policejní databázi. A zůstane tam dlouho. V některých případech i rok.
Systém vidí značku, ale i řidiče
Je to stále stejná písnička. Policie s odkazem na vyšší zájmy, v tomto případě pátrání po ukradených vozidlech a boj s terorismem, ukrajuje z veřejného prostoru další kus svobody. A stejně jako v případě databáze DNA profilů, o jejíž legálnosti nyní rozhodují soudy, jí k tomu stačí interní pokyn policejního prezidenta a navazující směrnice krajských ředitelů.
Samotná policie k databázi uvádí, že má sloužit k pátrání po odcizených vozidlech, k zefektivnění vyšetřování trestných činů nebo přestupků, které souvisí s užíváním těchto vozidel, a k potírání terorismu. „Jak vyplývá z interních aktů řízení, jsou údaje automatizovaně uchovávány několik měsíců,“ uvedl výkonný ředitel nevládní organizace Iuridicum Remedium, právník Jan Vobořil.
Monitoring provádějí jak stacionární kamery, které jsou primárně určeny k úsekovému měření rychlosti, fotí průjezdy na červenou nebo sledují bezpečný odstup vozidel, tak pohyblivými zařízeními ve služebních vozidlech dopravní policie. V takovém případě je záznam navíc opatřen GPS souřadnicemi polohy, kde bylo auto vyfoceno.
Je přitom zřejmé, že záznamy obsahují i konkrétní podobu řidiče, případně dalších osob, které s ním ve vozidle cestují. To ostatně připouští i mluvčí policejního prezidia Jiří Vokuš. „Pokud jsou zaznamenány i jiné údaje, například podoba osoby, jde pouze o jejich nahodilé zaznamenání,“ stojí v jeho odpovědi žadateli o informace na internetových stránkách policie.
„Je důležité si uvědomit, že v drtivé většině nejde o záznamy o těch, kteří nějak porušili zákon, ale o každém, kdo využívá automobil,“ varuje právník Vobořil.
Podezřelí jsou všichni
Iuridicum Remedium si od policie vyžádala informace o tom, jak systém funguje, včetně příslušných pokynů krajských ředitelů. Vyplývá z nich, že systém je v provozu na území hlavního města, po celém Ústeckém kraji a v Ostravě. Záznamy jsou uchovávány plošně u všech automobilů, které projely v monitorovaném místě, bez jakékoli konkrétní vazby na podezření, že by řidič daného vozu spáchal přestupek.
„S ohledem na charakter úkolů Policie České republiky a možné využití pořízených záznamů pro jejich plnění jsou tímto systémem zaznamenány a po určitou dobu uchovávány i údaje o registračních značkách, u nichž v době zaznamenání nemusí být ještě známa konkrétní souvislost s úkoly tohoto bezpečnostního sboru,“ uvádí mluvčí Vokuš. Dodává, že údaje policie uchovává pouze po dobu, která je „nezbytná pro plnění jejích úkolů“.
Systém prakticky umožňuje monitorování pohybu vozidel a lidí v konkrétní době na obrovském území. A to i zpětně. Podle kritiků z nevládní organizace Iuridicum Remedium je to zneužitelný nástroj pro sledování kohokoli. Doba, po níž je možné pomocí navazujících kamer pohyb vozidla vysledovat, se přitom v jednotlivých krajích výrazně liší.
Podívejte se, jak je sledování upraveno:
Závazný pokyn policejního prezidenta k projektu Automatická kontrola vozidel najdete zde.
Navazující pokyn krajského policejního ředitele Ústeckého kraje najdete zde.
Fotografie vozu se v Praze uchovávají dva měsíce, v Ostravě tři měsíce, a v Ústeckém kraji dokonce půl roku. Liší se též doba, po níž jsou archivovány zbylé údaje – tedy hlavně spárování místa a času průjezdu s registrační značkou. V Praze a Ostravě je to půl roku, v Ústeckém kraji rok.
„Uchovávání osobních údajů ze strany policie by se mělo řídit zásadou nezbytnosti. I kdybychom odhlédli od toho, že obecně koncept plošného uchovávání dat o všech řidičích bez konkrétního podezření je pochybný, tak si jen obtížně dokáži představit vysvětlení, proč je v Ústeckém kraji nezbytné uchovávat záznamy několikanásobně déle než například v Praze,“ říká Vobořil.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
SPD a kontakty s extremisty z AfD: Strana mlčí, vlivný člen hrozí „zúčtováním“
Hustý jogurt, sekaná s masem a čisté svědomí vězně jáchymovského pekla
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Jaká je úspěšnost dohledání odcizených vozidel na základě uložených fotografií starých týden a více? Má Policie ČR nebo Iuridicum Remedium takové statistiky k dispozici?
podle mě zatím spíš nemá, začali teprve před pár měsíci (v tom Ústí je ten pokyn z 27.9.2015)
Nechápu, proč to někomu vadí.
Již nyní mají SOUKROMÉ firmy k dispozici údaje o pohybu osob či automobilů, v některých případech mohou dokonce vědět, zda je váš dům momentálně prázdný či nikolivěk, dále shromažďují údaje o tom, za co utrácíte, kolik máte peněz…..
V hybridizovaných systémech samozřejmě vždy nakonec jeden element potře ten druhý.
Spíše se připravme na to, že takové údaje za čas bude shromažďovat nějaká soukromá firma, to až se začne hybridizovat i policie, k čemuž samozřejmě kapitalismus manipulované soutěže zákonitě směřuje.
Bránit se lze v demokracii vyprázdněných obsahů snad jen po luddi(s)ticku – nevlastnit mobil, peníze pouze na hotovosti, nemít auto….. Toto vše ale systém penalizuje, s tím je třeba počítat – svoboda holt není zadarmo, něco je vždy v kapitalismu za něco.
A chodit kanálama.
Evidentně si pletete hrušky s jabkama. SOUKROMÁ FIRMA, jak jste zdůraznil má přehled o vozidlech pouze jsou-li její, případě o vozidlech lidí, kteří si ji pro tento účel najali a platí. Ono každá blbost něco stojí.
A jsme u jádra pudla. Stát tohle provozuje za naše peníze, někdo ten systém musí zavést, udržovat a nakonec tu databázi nějak vyhodnocovat. A to bude něco stát a ty lidi na to nutno přijmout a platit atd. atd. S ohledem na to, že je to jen takové střílení naslepo, je to zase pěkná česká pítchovina, podobně jako bylo přijato 1200 policajtů na „řešení uprchlické krize sestávající se 300 chudáků z válečné zóny dorazivších do téhle země zaslíbené. Závěr- naprosté vyhazování veřejných peněz na jedné straně veřejnou správou a naprostá buzerace veřejnosti, bezdůvodné sledování, EET a kontrolní hlášení atd. atd. na straně druhé, zkrátka český policejní stát.
Osobně souhlasím s českým maloměšťákem. Nevidím rozdíl mezi tímto a kamerovým systémem na veřejných místech, který prokazatelně vede k dopadení kriminálníků. Cena za nebude veliká, když tam ty foťáky už jsou tak jako tak kvůli sledování rychlosti; takže jde jen o nějaký disk navíc a software. Ani se nejedná o žádnou buzeraci, když od nás nikdo nic nechce. Maximálně někdo znervózní, že možná bude platit pokutu, než se stane imunním.