Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše,

Babišova auditorská účtenka? Agrofert od svého majitele nakupoval velmi nevýhodně

ANALÝZA. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš zveřejnil závěry zprávy auditorských firem EY a PWC o svých příjmech, které měly potvrdit jeho vyjádření, že měl dostatečné příjmy na nákup korunových dluhopisů vydaných jeho společností Agrofert. Co audity přinesly? „Zpráva auditorských společností vyvolala  více otazníků, než kolik jich transakce vzbuzovala před jejím zveřejněním,“ píše ve své analýze pro HlídacíPes.org Aleš Rozehnal.

Klíčové pro pravdivost jeho tvrzení měly být údaje o jeho příjmech svobodných od daně, které ministr původně neuváděl.

Podle zpráv zmíněných auditorských společností pocházely tyto příjmy z prodeje akcií tří společností, a to slovenské společnosti Afeed a dvou českých společností Profrost a Afeed CZ. Nutno říci, že zpráva auditorských společností vyvolala snad ještě více otazníků, než kolik jich transakce vzbuzovala před jejím zveřejněním.

Dluhy stejné jako hodnota majetku

Klíčovým příjmem osvobozeným od daně, který měla Andreji Babišovi umožnit nákup korunových dluhopisů jeho společnosti Agrofert, měl být příjem z prodeje akcií společnosti Profrost v roce 2010 za celkem 527 468 800 Kč.

Jednoduchým nahlédnutím do obchodního rejstříku zjistíme, že tato společnost je zcela ve vlastnictví koncernu Agrofert a Andrej Babiš tedy prodával akcie Profrostu svému koncernu.

Problém je ale v tom, že Andrej Babiš měl ve společnosti Profrost ke dni 11. 5. 2010, ke kterému měla být kupní smlouva na akcie uzavřena, již de facto pouze přibližně 20procentní podíl.

O několik dní předem, konkrétně 29. 4. 2010, totiž  Babiš jakožto jediný akcionář společnosti přijal rozhodnutí, že se základní kapitál této firmy zvyšuje o 100 milionů Kč, z čehož 80 procent vkladu převzal koncern Agrofert a pouze 20 procent převzal Andrej Babiš.

Agrofert měl tedy v době koupě akcií Profrostu od Andreje Babiše v této společnosti již fakticky supermajoritu.

Společnost Profrost měla navíc v době, kdy Andrej Babiš prodával její akcie za zmíněných 527,5 milionu Kč, vlastní kapitál pouze 1,9 milionu Kč a její aktiva ve výši 361 mil. Kč byla kryta pasivy tvořenými z 356 miliony Kč cizími zdroji, zejména bankovními úvěry. Dluhy společnosti tak byly téměř stejně vysoké jako hodnota jejího majetku.

Ani ziskovost společnosti nebyla nijak přesvědčivá. V roce 2009 sice firma vykázala zisk ve výši přibližně 26 mil. Kč, neuhrazená ztráta z předchozích let byla však ještě o něco vyšší.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


Pokud společnost Agrofert zaplatila za 20 procent akcií Profrostu, ve které měla již fakticky supermajoritu částku 527,5 milionu Kč, znamenalo by to, že celková hodnota firmy je přibližně 2,5 miliardy korun českých. Taková představa je však u mimořádně zadlužené společnosti s vlastním kapitálem nižším než dva miliony korun stěží reálná.

Pro Agrofert to také byl velmi špatný obchod, protože 80 procent akcií ho přišlo na 80 milionů Kč, kdežto dokoupení zbylých dvaceti procent bylo šestapůlkrát dražší, takže cena těchto 20 % akcií byla dvacetišestinásobkem ceny dříve nabytých 80 % akcií.

Pětimiliardová záhada

Dalším příjmem osvobozeným od daně, který má dokládat dostatek financí Andreje Babiše na nákup korunových dluhopisů, je příjem za akcie slovenské společnosti Afeed, které Andrej Babiš prodal v roce 2009 za částku 6 242 000 eur, a to opět svému koncertu Agrofert.

Ani v tomto případě však Agrofert neměl příliš šťastnou ruku, protože ke konci roku 2010 činil vlastní kapitál této společnosti pouze 1 942 000 eur.

Podle zmíněných zpráv auditorských společností měl Andrej Babiš čistý zdaněný příjem do roku 2013 přibližně ve výši 1,3 miliardy Kč a příjmy z prodeje akcií osvobozené od daně z příjmu ve výši přibližně 750 milionů Kč. Součet těchto částek dává bez problémů dostatek financí na nákup korunových dluhopisů Agrofertu.

Co však zůstává záhadou, je to, kde se vzalo dalších více než pět miliard Kč ve fondu Hartenberg Holding, což mají být údajně z větší části soukromé finance Andreje Babiše, ke kterým se také několikrát veřejně přihlásil.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

13 komentářů

 1. Weber napsal:

  Nevím, proč pořád toho Babiše někdo lustruje, vždyť on je vykuk stejný jako mnoho jiných, možná vykukovatější a chybu dle mne udělal, když měl asi málo a dal se na politiku. Jasné je, že se bude bránit, mlžit, zamlčovat a jiné vychytávky. Teď na ukázku své křišťálové čistoty mává auditem o výdělcích, to stačí příznivcům a nedoukům, ale nestačí obecně. Ti, kteří po něm jedou by mu měli zadat úkol předložit, že v době nákupu dluhopisů měl ty prachy v bance, strožoku a pod. Kdo se vyzná, tak ví, že je to téměř nesmysl. Ti, co dráždí Babiše ví to také, jen zlobí, nechtějí to rozhrabávat, neboť neví, kdy se jim bude Babiš i se svými hříchy hodit. Celé divadlo je nepochybně určeno veřejnosti.

 2. Kain Václav napsal:

  Babiš je pro demokracii velmi nebezpečný.Ti kteří mu to papají se velmi brzo přesvědčí koho si to zvolili.

 3. petrph napsal:

  Jestli bych se mohl zeptat, Agrofert patří na 100 procent Babišovi a nebo tímhle Babiš holí i další akcionáře?

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   AGROFERT Babišovi nepatří (ale zase bude patřit), svých 100% akcií (včetně korunových) převedl onehdy do svěřeneckého fondu. Když skončí v politice vrátí si firmu zase zpátky do svého výhradního (100%) vlastnictví. Občané-voliči o tom mohou rozhodnout ve volbách (ale jejich vlastní tupost či blbost /jak u koho/ jim v tom zabrání).

   • jerry napsal:

    koho zajima kolik ma nebo nema Babis penez !!!! melo by Vas zajimat co a kdo může zlepsit pro nas. Neni z ceho vybirat. Takze plati lepsi zmena po 20 letech nebo zase ten marast dalsich 20 let.

 4. Petr S. napsal:

  Jak mohla mít společnost Profrost základní kapitál 2 miliony korun, když byl několik dní předtím zvýšen o 100 milionů? Tím pádem by měl být 102 milionů. A o ten navýšený kapitál by se měl promítnout i do aktiv. Sice to pořád ani zdaleka nedá půl miliardy, ale takto působí článek poněkud odfláknutě.

  • petrph napsal:

   Jak je i napsáno o odstavec vedle „..O několik dní předem, konkrétně 29. 4. 2010, totiž Babiš jakožto jediný akcionář společnosti přijal rozhodnutí, že se základní kapitál této firmy zvyšuje o 100 milionů Kč, z čehož 80 procent vkladu převzal koncern Agrofert a pouze 20 procent převzal Andrej Babiš.“
   Tudíž, Agorfert z rozkazu svého majitele Babiše vložil sám do společnosti Profrost 80 milionů korun a potom jí – opět z rozkazu svého majitele Babiše za tu zvýšenou cenu (o své vlastní peníze) koupil. Tu cenu pak zaplatit svému majiteli Babišovi. A ten pak tytéž peníze ze svého rozhodnutí „půjčil“ Agrofertu jako dluhopisy a pak je dostal od něj zpět navýšené o úrok 6 procent bez zdanění…
   Jako námět bláznivé komedie pro mírně pokročilé ekonomy by to obstálo, ale jinak si nedovedu představit, jak se pod něco takového mohla podepsat nějaká solidní auditorská firma, aniž by okamžitě přišla o veškerou svojí reputaci. Že (nebýt toho že je Babiš ministrem financí) už se měla pohybovat po Agrofertu kontrola z berňaku a zabavovat všechny dokumenty a řídící pracovníky rovnou lifrovat do vyšetřovací vazby, je taky poměrně jasné.

  • jerry napsal:

   jojo … to je hroznej ekonomickej masakr co napsal pan Rozehnal 🙂 … a ne jen zakladni scitani 🙂

 5. Martin Cacky napsal:

  petrph: hlavne holi stat na danich. ze mu to patri 100% neni tim padem tak dulezite

 6. teufel3424 napsal:

  Se mu divím, že se s tím tak namáhá. Koblihožroutům by klidně stačil strýček Vik a my ostatní mu stejně nevěříme ani „dobrý den“

 7. Richter napsal:

  Vsadím hodně vysoko, že si babiška zadělal na stejné problémy jak Gross. Stále víc a víc se zaplétá a dává munici k pochybám. Dokonce velkým pochybám. Možná, že si stále myslí, že se to nějak „vyžehlí“, jak to činila StB a státostrana. Demokracie a závistivci se nedají porazit.

Přidávání komentářů není povoleno