Babiš vyrazil znovu za voliči, tentokrát děkovat. V Olomouci na něj čekaly v zimě asi tři stovky lidí

Napsal/a Tomáš Pika 16. listopadu 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

REPORTÁŽ. „Zveme vás na punč s Andrejem Babišem v Olomouckém kraji. Poděkování voličům“, hlásal leták, který se lidem v kraji objevil v poštovních schránkách. Lákadlem byl jak sám lídr ANO Andrej Babiš, tak punč zdarma. Zájem o setkání s vítězem voleb byl značný. Alespoň v Olomouci, kde akci sledovali i reportéři HlídacíPes.org.

Ačkoliv je po volbách, Andrej Babiš pokračuje v kampani. Po náročné předvolební cestě republikou se pustil do další, tentokrát děkovné povolební. Jeho hnutí ANO ovládlo všechny kraje České republiky a získalo 29,64 % hlasů. Babiš se od té doby snaží o sestavení vlády.

Narazil však na neochotu ostatních stran vytvořit koalici a na jednobarevnou vládu nemá dostatek mandátů. Zatímco řadu jednání vede místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, Babiš se snaží dál objevovat mezi lidmi.

Ve středu strávil většinu dne v Olomouckém kraji. Nechyběly vysoké stohy Babišových knih a punč zdarma. Předseda hnutí ANO začal v 11 hodin dopoledne v Šumperku, pokračoval do Přerova, Prostějova a k večeru ukončil cestu v Olomouci.

Jaký má asi hlas?

Na Horním náměstí v Olomouci je Babiš očekáván o půl páté. Několik zájemců se okolo potlouká již o čtvrt hodiny dřív. U domu naproti morovému sloupu připravují pořadatelé několik stolů, na které postupně z přistaveného auta s logem hnutí ANO aranžují knihy Andreje Babiše – O čem sním, když náhodou spím.

Nechybí balonky s logem hnutí ANO, které pořadatelé nafukují a rozdávají kolemjdoucím. Několik prvních nedočkavců, kteří se už začali okolo stánku shromažďovat, dostávají od organizátorů knihu zdarma. Někteří z nich v ní hned zaujatě listují, ovšem své místo neopouští. Chtějí ji přece podepsat od samotného autora. Tedy od toho, kdo se jako její autor tváří (sám Babiš ostatně přiznal, že na knize pracovalo víc než 100 lidí).

Miroslav Žbánek (ANO) s prvními zájemci o Babišovu knihu.

S blížící se půl pátou se dav okolo stánku postupně rozšiřuje. Jsou zde zastoupeny zřejmě všechny věkové skupiny, výrazně však převažují senioři. Šéf olomoucké buňky ANO Miroslav Žbánek neustále dav upozorňuje, aby se tolik netlačil. „Kamarádi, sousedé, na všechny se dostane. Knih máme dost pro všechny,“ vysvětluje trpělivě lidem okolo, kteří ovšem jen málo dbají jeho pokynů.

„Jsem zvědavá, jak vypadá a jaký má hlas,“ říká s očekáváním v hlase nedaleko stojící holčička mamince. Ta je evidentně nervozní z toho, že ji už několik seniorů předběhlo.

Zima ani zpoždění nevadí

Andrej Babiš přijíždí asi s půlhodinovým zpožděním, údajně kvůli zácpě. I přesto ho místní vítají nadšeným potleskem. Zastavuje se a mluví k lidem. Z jeho krátkého projevu však není slyšet téměř nic, protože Babiš s sebou nemá žádné ozvučení. Důvod vysvětluje opět Žbánek, který poukazuje na zákaz užití aparatury městem. „Komunální volby se blíží. Musíme si dát stranický závazek 40 %, aby příště už šlo pana Babiše slyšet,“ vysvětluje lidem okolo.

Organizátoři postupně řadí dav do připravené uličky před stoly, kudy lidé po jednom procházejí. Scénář je vždy velmi podobný. Každý zájemce dostane knihu, může si s Andrejem Babišem potřást rukou nebo se s ním vyfotit. Ti, kteří tráví u Babiše příliš mnoho času, jsou decentně vytlačeni straníky či ochrankou.

Žádná opozice nedorazila, jediné spory jsou kvůli předbíhání a tlačenici. Celá situace připomíná spíše frontu v supermarketu.

Ti, kteří už získali podepsanou knihu a poukázku na punč zdarma, jsou v zásadě spokojení a zjišťují, že ten Andrej Babiš je vlastně velmi sympatický chlapík, o čemž mezi sebou s radostí diskutují. „Na rozdíl od všech těch politiků jezdí za lidma. To by oni nikdy neudělali,“ ozývá se často.

Další cesty podle volebního zisku

My se k Andreji Babišovi dostáváme až téměř úplně na konci jeho „autogramiády“. Při zjištění, že jsme z redakce HlídacíPes.org, pouze s úsměvem obrací oči. I přesto na naše otázky odpovídá. Pojede teď i do ostatních krajů a podle jakého klíče?

„Jezdíme podle počtu procent ve volbách. Uvidím, jak budu mít čas, jak to dopadne,“ usmívá se Babiš. K povolebnímu vyjednávání se vyjadřuje jen krátce. „Fiala se najednou zbláznil. Říkal – chci školský výbor pro Klause, chci pro Bendu, co už tam sedí 20 let, ústavně právní výbor. Říkám fajn, tady si to napíšeme. Když s náma nechtějí do vlády, tak co máme dělat?“ ptá se. Okolí přikyvuje a my jsme taktně odlifrováni směrem k punči.

Pokud by se Babiš držel logiky, že navštěvuje kraje, kde bylo jeho ANO nejúspěšnější, měl by ještě zhruba dvě třetiny regionů před sebou. V Olomouckém kraji zaznamenalo ANO ve sněmovních volbách pátý nejlepší výsledek ze všech krajů (31,39 %).

S přispěním Jakuba Mikla

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)