50 tisíc korun za maření vyšetřování. Policie stupňuje boj o zveřejněné obvinění Petra Sisáka

Napsal/a Robert Malecký 27. února 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Týdeník Euro dostal od policie pořádkovou pokutu 50 tisíc korun za to, že z webu odmítl stáhnout text obvinění podnikatele Petra Sisáka. Vydavatelství to v pátek oznámilo na svém twitterovém účtu, redakci HlídacíPes.org pokutu potvrdil šéfredaktor Michal Půr. Euro má nyní tři dny na podání stížnosti, Půr řekl, že tuto možnost využije.

Stáhněte z webu text obvinění podnikatele Petra Sisáka, vyzval týdeník Euro vyšetřovatel protikorupční policie Vladislav Hřebíček minulý pátek. Vydavatelství odmítlo.

O týden později, v pátek pozdě odpoledne, přišel datovou poštou do redakce další dopis. Hřebíček uděluje pokutu v maximální možné výši 50 tisíc korun. Na podání stížnosti má redakce tři dny, včetně probíhajícího víkendu. Stížnost má odkladný účinek.

„Čas, kdy policie poslala rozhodnutí o udělení pokuty, naznačuje, že se nám snaží komplikovat život. Rozhodně se odvoláme a trváme na tom, co už jsme v minulosti uvedli,“ říká Michal Půr.

Svědek znal text obvinění

„Vlastním šetřením policejním orgán zjistil, že ke dni 26. 2. 2016 je předmětný text usnesení na webových stránkách stále zveřejněn, tedy že společnost Mladá fronta, a. s., výzvy policejního orgánu neuposlechla, přičemž ani nesdělila požadované údaje týkající se osob odpovědných za obsah těchto webových stránek,“ vysvětluje pořádkovou pokutu vyšetřovatel Hřebíček.

Odkazuje i na článek HlídacíPes.org, který o tlaku na stažení textu obvinění v úterý informoval. „Na webové stránce hlidacipes.org byla následně ke dni 23. 2. 2016 publikována údajná mediální reakce osob údajně jednajících za redakci časopisu EURO, že (parafr.) nevidí důvod, proč by měli na něco takového reagovat,“ píše Hřebíček.


Psali jsme: Stáhněte z webu text obvinění Sisáka, nařídila policie týdeníku Euro. Vydavatelství se odmítlo podvolit

Podívejte se, jak policie odůvodnila pokutu. Usnesení pplk. Hřebíčka najdete zde.


Vyšetřovatele totiž rozčílilo, když se na text Sisákova obvinění odvolával jeden ze svědků, kterého vyslýchal předminulý týden. Podle informací HlídacíPes.org mělo jít o jednoho ze soudců českobudějovického krajského soudu, kde podle přesvědčení policie mělo docházet k ovlivňování insolvenčních řízení.

„Text obvinění je dostupný na internetu?“ ptal se u výslechu překvapený vyšetřovatel Hřebíček. Odpověď zněla: „Ano.“

Právě o tuto kolizi nyní Hřebíček opírá údajné maření vyšetřování. „Podle ustanovení § 101 odst. 2 tr. řádu se výslech svědka koná tak, aby poskytl pokud možno úplný a jasný obraz o skutečnostech důležitých pro trestní řízení, které svědek vnímal svými smysly,“ píše Hřebíček s tím, že po přečtení textu obvinění jiné osoby by mohlo být toto vnímání „vlastními smysly“ zastřené.

To, že přikročil ke stanovení pokuty v maximální možné výši, pak vyšetřovatel vysvětluje i výší kapitálu vydavatelství Mladá fronta, které týdeník vydává. To podle veřejného rejstříku činí 312 milionů korun.

Monopol na informace

Snahu policie okleštit média kritizovala i Unie obhájců. „Jde o další z tendencí, jak vést utajená trestní stíhání, která začínají veřejným oznámením a dále pokračují tím, že by se nikdo neměl dozvědět, co policie dělá,” řekl člen prezidia Unie Václav Vlk.

Policie Petra Sisáka obvinila 15. ledna, soud na něho uvalil vazbu. Předmětný článek týdeník Euro vydal o 10 dní později a text usnesení o zahájení trestního stíhání doplnil o vyjádření obviněného předsedy dozorčí rady ústecké Spolchemie Sisáka a právního zástupce Via Chem Group Iva Haly.

V rozsáhlém případu údajných insolvenčních podvodů detektivové dále stíhají právníky Petra Kovaříka, Milana Kučeříka, Jana Pacovského, Roberta Vladyku, insolvenční správkyni Vladimíru Jechovou Vápeníkovou, podnikatele Tomáše Machotku, Jozefa Kaána, Petra Lísku, Nikolu Čechovou, otce Petra Sisáka Vladimíra, státního zástupce Romana Skopala a lékaře Milana Čecha.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)