Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

50 tisíc korun za maření vyšetřování. Policie stupňuje boj o zveřejněné obvinění Petra Sisáka

Týdeník Euro dostal od policie pořádkovou pokutu 50 tisíc korun za to, že z webu odmítl stáhnout text obvinění podnikatele Petra Sisáka. Vydavatelství to v pátek oznámilo na svém twitterovém účtu, redakci HlídacíPes.org pokutu potvrdil šéfredaktor Michal Půr. Euro má nyní tři dny na podání stížnosti, Půr řekl, že tuto možnost využije.

Stáhněte z webu text obvinění podnikatele Petra Sisáka, vyzval týdeník Euro vyšetřovatel protikorupční policie Vladislav Hřebíček minulý pátek. Vydavatelství odmítlo.

O týden později, v pátek pozdě odpoledne, přišel datovou poštou do redakce další dopis. Hřebíček uděluje pokutu v maximální možné výši 50 tisíc korun. Na podání stížnosti má redakce tři dny, včetně probíhajícího víkendu. Stížnost má odkladný účinek.

„Čas, kdy policie poslala rozhodnutí o udělení pokuty, naznačuje, že se nám snaží komplikovat život. Rozhodně se odvoláme a trváme na tom, co už jsme v minulosti uvedli,“ říká Michal Půr.

Svědek znal text obvinění

„Vlastním šetřením policejním orgán zjistil, že ke dni 26. 2. 2016 je předmětný text usnesení na webových stránkách stále zveřejněn, tedy že společnost Mladá fronta, a. s., výzvy policejního orgánu neuposlechla, přičemž ani nesdělila požadované údaje týkající se osob odpovědných za obsah těchto webových stránek,“ vysvětluje pořádkovou pokutu vyšetřovatel Hřebíček.

Odkazuje i na článek HlídacíPes.org, který o tlaku na stažení textu obvinění v úterý informoval. „Na webové stránce hlidacipes.org byla následně ke dni 23. 2. 2016 publikována údajná mediální reakce osob údajně jednajících za redakci časopisu EURO, že (parafr.) nevidí důvod, proč by měli na něco takového reagovat,“ píše Hřebíček.


Psali jsme: Stáhněte z webu text obvinění Sisáka, nařídila policie týdeníku Euro. Vydavatelství se odmítlo podvolit

Podívejte se, jak policie odůvodnila pokutu. Usnesení pplk. Hřebíčka najdete zde.


Vyšetřovatele totiž rozčílilo, když se na text Sisákova obvinění odvolával jeden ze svědků, kterého vyslýchal předminulý týden. Podle informací HlídacíPes.org mělo jít o jednoho ze soudců českobudějovického krajského soudu, kde podle přesvědčení policie mělo docházet k ovlivňování insolvenčních řízení.

„Text obvinění je dostupný na internetu?“ ptal se u výslechu překvapený vyšetřovatel Hřebíček. Odpověď zněla: „Ano.“

Právě o tuto kolizi nyní Hřebíček opírá údajné maření vyšetřování. „Podle ustanovení § 101 odst. 2 tr. řádu se výslech svědka koná tak, aby poskytl pokud možno úplný a jasný obraz o skutečnostech důležitých pro trestní řízení, které svědek vnímal svými smysly,“ píše Hřebíček s tím, že po přečtení textu obvinění jiné osoby by mohlo být toto vnímání „vlastními smysly“ zastřené.

To, že přikročil ke stanovení pokuty v maximální možné výši, pak vyšetřovatel vysvětluje i výší kapitálu vydavatelství Mladá fronta, které týdeník vydává. To podle veřejného rejstříku činí 312 milionů korun.

Monopol na informace

Snahu policie okleštit média kritizovala i Unie obhájců. „Jde o další z tendencí, jak vést utajená trestní stíhání, která začínají veřejným oznámením a dále pokračují tím, že by se nikdo neměl dozvědět, co policie dělá,” řekl člen prezidia Unie Václav Vlk.

Policie Petra Sisáka obvinila 15. ledna, soud na něho uvalil vazbu. Předmětný článek týdeník Euro vydal o 10 dní později a text usnesení o zahájení trestního stíhání doplnil o vyjádření obviněného předsedy dozorčí rady ústecké Spolchemie Sisáka a právního zástupce Via Chem Group Iva Haly.

V rozsáhlém případu údajných insolvenčních podvodů detektivové dále stíhají právníky Petra Kovaříka, Milana Kučeříka, Jana Pacovského, Roberta Vladyku, insolvenční správkyni Vladimíru Jechovou Vápeníkovou, podnikatele Tomáše Machotku, Jozefa Kaána, Petra Lísku, Nikolu Čechovou, otce Petra Sisáka Vladimíra, státního zástupce Romana Skopala a lékaře Milana Čecha.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

6 komentářů

 1. český maloměšťák napsal:

  V republice už je stíhaných (a přibližně stejné množství osob později propouštěných či zbavovaných trestního stíhání, potažmo žaloby)tolik lidí, že raděj poštovní schránku vybírám jen jednou za týden – abych si nekazil aspoň 6 dnů v týdnu.
  Zdá se mi být čím dál tím více soudničení se zdejším národním sportem.
  Asi je tomu tak, že si právníci jako jedni z mála umějí práci vymyslet a vyrobit, umějí si sami vytvořit poptávku po své práci. Vynalezli – a v chodu zajisté rádi i udržují , jakési ekonomizační perpetum mobile ve svém oboru.
  Kdyby toto bylo možné realizovat i v realné ekonomice, fyzické ekonomice….rázem by ustaly všecky ty švindl pokusy i excesy centrálních bank, trhy by byly klidné jak indiánský náčelník při zakopávání válečné sekyry, ve společnostech by zavládla spokojenost, na hranicích i uvnitř států klid a mír, ve firmách narostla by opět zdravá i nemocná chamtivost – hnací motor ekonomiky… Důchodci či sociálně slabí by se samou radostí nad svým údělem snad zbláznili …a nemocní sami vyléčili.

  Právníci by si pak ale musili v takovém idylyckém prostředí spolupráce najít nějakou užitečnou práci. Což asi bude ta hlavní překážka…. proč právníci ostatním neprozradí, jak na to.

  Nyní však zdá se , že podobné choutky dostali i policajti. Tedy je to na dobré cestě, časem se dostane snad i na ty instalatéry, požárníky…eh tedy hasiče , vojáky, bankéře, exek…eh ty raději vzpomínat nebudeme, že….Dále : na vodohospodáře, zámečníky, pokrývače, sklenáře, stavitele domů, automechaniky, cestáře, lékaře etc etc. Pokud by se všichn tito (a mnozí další) naučili, jak si sami mají vytvářet poptávku po své práci, stal by se kapitalismus tak vychytralým, že by ho nepřevezli ani ti nejvychytralejší levicoví právníci.

 2. Barbora Dykastova napsal:

  Zajímavý článek a odkaz na diskuzi s panem soudcem Vavrou,panem mluvčím UOKFK Ibehejem,panem novinářem Golisem apod: http://www.ceska-justice.cz/2016/02/vavra-media-by-mela-o-trestnim-rizeni-informovat-az-u-soudu/ Ono to není tak jednoznacne,jak týdeník Euro či Hlídací pes podava,ze?

  • Robert Břešťan napsal:

   „Vávra připustil, že jeho myšlenka je extrémním předpokladem, který by ale považoval za nejrozumnější.“

 3. český maloměšťák napsal:

  V extremním prostředí je často extremní názor rozumným, správným, ba někdy i moudrým.

 4. petrph napsal:

  Mimochodem tohle už mělo být dávno upraveno v zákonu, co se smí v rámci trestního řízení utajovat a co musí být veřejné.
  Protože jistě že se nesmí zveřejnovat v rámci vyšetřování získané konkrétní obsahy podaných svědectví ,či v rámci vyšetřování získané konkrétní získané důkazy.
  Ale tvrdit že se nesmí zveřejňovat ani usnesení o zahájení trestního stíhání? Když tedy navíc jak v článku výše psáno dotyčný byl (patrně ihned) umístěn do vyšetřovací vazby?? Tak to se tedy vracíme velmi hluboko do dob bolševika až někdy k 50.letům, kdy STB mohla sebrat člověka a jeho nejbližší se dozvěděli za co až někdy za rok když stál u soudu?

 5. Barbora Dykastova napsal:

  Další věci je,ze týdeník Euro nepravdivé ve svém článku informoval o tom,ze má stáhnout jakýsi clanek.V prikazu policie ale stoji,ze má stáhnout „usnesení o obvineni“.Trochu trapne,ale bezva bulvární pro ctenare.

Přidávání komentářů není povoleno