15 věcí, kterými stát dusí živnostníky a malé podnikatele
Povinná elektronická evidence tržeb je jen poslední kapkou. Stát nejenže pro živnostníky a malé podnikatele nic nedělá, naopak jim již delší dobu hází klacky pod nohy. Podnikatelům z Jablonce a okolí došla trpělivost a sepsali hned 15 bodů, kterými politici ničí malé podnikání.
Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) mají v šéfovi Hospodářské komory ČR Vladimíru Dlouhém spojence pro zavádění elektronické evidence tržeb. Zdaleka ne všichni členové komory však jásají.
Kupříkladu Okresní Hospodářská komora v Jablonci nad Nisou ostře nesouhlasí. Při zdůvodnění svého NE přitom její členové na základě vlastních zkušeností do 15 bodů zformulovali, jak český stát škodí malým podnikatelům. Alarmující „obžalobu“ nabízí HlídacíPes.org v nezměněné podobě:
Celé stanovisko OHK Jablonec nad Nisou naleznete ZDE.
- prodloužení doby odpisování strojů, technologických zařízení a dopravních prostředků,
- likvidace daňových výhod spojených s pořizováním dlouhodobého majetku formou finančního leasingu,
- zrušení tzv. reinvestičních odpočtů zvýhodňujících pořizování investic,
- praktická likvidace možnosti tvorby rezerv na opravy dlouhodobého hmotného majetku,
- ve světovém měřítku naprosto ojedinělé a v krátkém čase realizované zvýšení snížené sazby DPH o 10 procentních bodů,
- dlouhodobá absence účinných prorůstových opatření,
- zavedení a konzervace administrativně náročného a ekonomicky škodlivého institutu superhrubé mzdy,
- zvýšení vyměřovacího základu pro pojistné odvody osob samostatně výdělečně činných o 15 procentních bodů na straně jedné a zrušení daňové účinnosti těchto odvodů na straně druhé. Zejména posun v parametrech pojistných odvodů demotivuje drobné podnikatele, oslabuje jejich ochotu platit daně a je významným činitelem zvyšování podílu tzv. šedé ekonomiky,
- do neúnosné míry vystupňovaná a v krátkém čase houstnoucí byrokratická zátěž podnikání, např. zavedení registru podnikatelských účtů, institutu a registru nespolehlivých plátců DPH, nepřehledně zaváděná elektronizace finanční správy se značnými a pro drobné podnikatele mnohdy obtížně plnitelnými povinnostmi a sankčními riziky, chystané elektronické hlášení pro plátce DPH, připravovaná elektronická evidence tržeb apod.,
- neustálé změny daňových zákonů, nepředvídatelnost jejich vývoje, jejich nepřehlednost, složitost, následná výkladová a aplikační nejednoznačnost včetně přijímání a zveřejňování závažných legislativních změn na poslední chvíli,
- silový, politicky arogantní a nekonsensuální legislativní proces vyznačující se přijímáním a následným rušením celých zákonů či jejich pasáží (např. důchodová reforma, neústavní diskriminace ekonomicky činných důchodců),
- zavádění kaucí deformujících tržní prostředí a hospodářskou soutěž postihující zejména drobné podnikatele,
- narušení hospodářské soutěže a rovných podmínek podnikání vysokou mírou korupce na všech úrovních politiky a veřejné správy,
- praxe prováděných úsporných rozpočtových opatření a výdajových škrtů ústící do podfinancování systémů a faktorů ovlivňujících konkurenceschopnost ekonomiky včetně nepříznivých dopadů na podnikatelskou situaci a zaměstnanost v některých oborech,
- absence strategické vize ekonomického vývoje formulované s cílem dosáhnout vysokého stupně míry využití národního potenciálu a existujících disponibilních zdrojů, definující zaměření na činnosti a finální produkty s vysokou přidanou hodnotou a její promítnutí do reálné hospodářské politiky, jejíž současná podoba podporuje mnohdy nevýhodnou a nestabilní subdodavatelskou orientaci české ekonomiky spojenou s nízkou či střední přidanou hodnotou, nekvalifikovanou prací, ekologickou zátěží apod.
Výzva končí následujícím apelem: „Jsme přesvědčeni, že chystaná elektronická evidence tržeb je v rozporu s § 5 zákona 280/2009 Sb., daňový řád, podle kterého musí být v daňovém řízení šetřena práva a právem chráněné zájmy daňových subjektů a při vyžadování plnění jejich povinností mají být použity jen takové prostředky, které je nejméně zatěžují a ještě umožňují dosáhnout cíle správy daní. Žádáme proto, aby od zavedení elektronické evidence tržeb bylo upuštěno a zlepšení výběru daní včetně deformací tržního prostředí se řešilo efektivnějšími, jednoduššími a finančně úspornějšími metodami.“
Podnikatelé a živnostníci z Jablonecka se se svojí výzvou ke zrušení nápadu s elektronickou evidencí tržeb obrátili nejen na další členy a orgány Hospodářské komory, ale i poslance a senátory.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
10 komentářů
Přidal bych další bod – placení nemocenské v prvních týdnech nemoci firmami.
Proč, když si platíme „pojištění“? Proto, že de facto to není pojištění ale normální daň? U pojištění si mohu přece vybrat, u daně nemám možnost výběru, je mi nařízena a přesně tak funguje toto „pojištění“. Či spíše nefunguje.
Naopak zase – superhrubá mzda je ok, ať zaměstnanci vidí, kolik platíme státu celkem, aby si pořád nemysleli, že podnikatelé jsou jen vyžírky. Ovšem administrativně jsou mzdy překomplikované, bylo by žádoucí zjednodušení administrativy s tím spojené.
Od českého státu už nečekám nic. Je to byrokratická svině. Sami mají plat vyšší než soukromá sféra a odpovědnost nula. Je to výsměch, kdybych byl mladší, utekl bych odtud, takhle aspoň koketuju s myšlenkou odejít do nějakého příjemnějšího zahraničí na důchod. Ale kam, když jsme všude stejní žebráci jak za bolševiků.
Kapitalismus je lepší než socialismus, ale horší než jsem si myslel.
Skutečný rozdíl mezi kapitalismem a socialismem:
V socialismu zloději kradli toaletní papír, mýdlo, tužky. V kapitalismu zloději kradou fabriky vyrábějící toaletní papír, mýdla, tužky.
V socialismu dělníci dostávali přebytky. V kapitalismu jsou dělníci přebytkem.
V socialismu kradlo hodně lidí, ale málo. V kapitalismu krade málo lidí, ale zato hodně.
V socialismu se o zlodějích psalo v černé kronice a seděli v base. V kapitalismu se o zlodějích píše jako o celebritách a sedí v daňovém ráji.
Můžete mi říct, o jakém kapialismu mluvíte? Protože v naší zemi jsme byli nejblíž kapitalismu v devadesátých letech – a od r. 97 se mu jen vzdalujeme, dnes v podstatě žijeme v socialismu – i když ten bruselksý je od toho „našeho socíku“ trošku odlišný
V „socíku “ by něco takového nebylo možné,aby se stavěla stavba hotelu na státní hranici jak si umanul rakouský hotelier.
Rakouský hoteliér Dietmar Hehenberger uřízl část střechy ze svého luxusního hotelu v hornorakouském Guglwaldu, která přečnívala na české území. Na základě rozhodnutí rakouského soudu tím ukončil kuriózní mezinárodní spor o osud budovy, která kvůli špatným mapám stojí příliš blízko hraniční čáry s Českou republikou. „Radši dnes uříznu kus střechy a budu mít klid, než abych riskoval, že za pár let budu muset bourat víc“
Maly upoceny podnikatel nemuze preci davat uplatky do politiky kde by na to vzal jsem rada že pokryji náklady ale to nikdo preci neocení!kazdy nemuze byt retezec a velky podnik i ti mali chteji prezit tem Se má vyjit vstric at je to pekar holic instalater !
ani bankám, aby získali výhodný úvěr na rozvoj podnikání
přidala bych ještě spoustu zbytečných hygienických předpisů, díky kterým je velice nákladné otevřít jakoukoliv novou provozovnu, spoustu zbytečných kontrolních institucí kontrolujících s oblibou drobné živnostníky. Nemožnost odpočtu
daňové úlevy na děti u živnostníků uplatňujících výdaje paušálem považuji za diskriminační- jde přeci o peníze pro děti.
Historie českého stavebního práva
V novodobé historii českého stavebního práva lze rozlišit čtyři základní vývojové etapy. První, nejdelší, od roku 1886 do konce čtyřicátých let tohoto století, druhou trvající pouhých 9 let ( od roku 1958), třetí ohraničenou léty 1958 a 1976 a konečně poslední, od roku 1976 dodnes, poznamenanou novelizacemi zákona a základních prováděcích vyhlášek v roce 1992. V prvním období platilo v Čechách, na Moravě a ve Slezsku celkem pět stavebních řádů
Dlouhy? Vladimir Dlouhy? To je ten ministersky lempl z 90tych let, kdy se otevrene kradlo a privatizovalo, kdy i pantata, velebeny profesor Vaclav Klaus priznal, ze to neprobihalo uplne optimalne. Ten Dlouhy, ktery leta pracoval u „Goldmanu“, tenhle politicky kaspar a zombie 90tych let reprezentuje Hospodarskou komoru CR. Hmm proto je to vsechno v takovem hnoji. Uz se nedivim, ze jde na ruku agentovi Buresovi z ANOfertu.
Tato vláda je obzvláště silně vnímavá k pokřiku různých lobby, či odborů, které se falešně schovávají za výběr daní, ochranu spotřebitele, zdraví a bezpečnost.Ale ve skutečnosti chtějí velcí producenti prostřednictvím úřadu jakou jsou kauce, registrace, licence, hlavně dočasné, kamery a pod. likvidovat dotěrnou konkurenci tisíců malých živnostníků.