Zwyrtek Hamplová nechápe svobodu projevu, odmítla Rada ČRo stížnost senátorky

Rada Českého rozhlasu odmítla stížnost senátorky Jany Zwyrtek Hamplové kvůli pořadu 20 minut Radiožurnálu z loňského listopadu. Moderátor tehdy hostovi – odborníkovi na extremismus Janu Charvátovi – položil i dotaz, zda mu „vzestup podobných skupin jako třeba Česko na prvním místě u nás i jinde v Evropě nepřipomíná nástup fašismu v Německu před sto lety“.

Zwyrtek Hamplová, která na protivládní demonstraci iniciativy pod zmíněnou hlavičkou na Václavském náměstí loni sama vystoupila, v otázce viděla „nepřijatelně manipulativní otázku, neomluvitelné profesní selhání a zneužití veřejnoprávního média k útoku na svobodu slova a projevu“.

Původně si stěžovala „velké“ vysílací radě RTVS, ta však její stížnost postoupila Radě ČRo. Ta požádala o stanovisko vedení zpravodajství rozhlasu.

„Důrazně odmítáme argumentaci stěžovatelky, kterou naznačuje, že položením otázky mohlo dojít k porušení zásady nezávislosti a porušení osobnostních práv demonstrujících osob a zastáváme v tomto případě zcela opačný názor. Považujeme naopak stížnost Jany Zwyrtek Hamplové za doklad o jejím nepochopení role veřejných sdělovacích prostředků v moderní demokratické společnosti a nepochopení podstaty práva na svobodu projevu,“ shrnul ředitel zpravodajství ČRo Ondřej Suchan v dokumentu, který Rada ČRo schválila jako odpověď na zmíněnou stížnost na svém čtvrtečním zasedání.

Senátorka Zwyrtek Hamplová se svobodě slova věnuje dlouhodobě a svérázně. Nedávno sdílela lež o tom, že na Olomoucku se šíří tuberkulóza v souvislosti s výcvikem ukrajinských vojáků. Za sdílení nepravdivé informace se omluvila.

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org