Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Zwyrtek Hamplová nechápe svobodu projevu, odmítla Rada ČRo stížnost senátorky

Napsal/a Vojtěch Berger 24. února 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Rada Českého rozhlasu odmítla stížnost senátorky Jany Zwyrtek Hamplové kvůli pořadu 20 minut Radiožurnálu z loňského listopadu. Moderátor tehdy hostovi – odborníkovi na extremismus Janu Charvátovi – položil i dotaz, zda mu „vzestup podobných skupin jako třeba Česko na prvním místě u nás i jinde v Evropě nepřipomíná nástup fašismu v Německu před sto lety“.

Zwyrtek Hamplová, která na protivládní demonstraci iniciativy pod zmíněnou hlavičkou na Václavském náměstí loni sama vystoupila, v otázce viděla „nepřijatelně manipulativní otázku, neomluvitelné profesní selhání a zneužití veřejnoprávního média k útoku na svobodu slova a projevu“.

Původně si stěžovala „velké“ vysílací radě RTVS, ta však její stížnost postoupila Radě ČRo. Ta požádala o stanovisko vedení zpravodajství rozhlasu.

„Důrazně odmítáme argumentaci stěžovatelky, kterou naznačuje, že položením otázky mohlo dojít k porušení zásady nezávislosti a porušení osobnostních práv demonstrujících osob a zastáváme v tomto případě zcela opačný názor. Považujeme naopak stížnost Jany Zwyrtek Hamplové za doklad o jejím nepochopení role veřejných sdělovacích prostředků v moderní demokratické společnosti a nepochopení podstaty práva na svobodu projevu,“ shrnul ředitel zpravodajství ČRo Ondřej Suchan v dokumentu, který Rada ČRo schválila jako odpověď na zmíněnou stížnost na svém čtvrtečním zasedání.

Senátorka Zwyrtek Hamplová se svobodě slova věnuje dlouhodobě a svérázně. Nedávno sdílela lež o tom, že na Olomoucku se šíří tuberkulóza v souvislosti s výcvikem ukrajinských vojáků. Za sdílení nepravdivé informace se omluvila.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)