Zpráva OECD Česko nešetří: vyčítá špatné nastavení daní, rizika korupce i nedostatečné investice
ANALÝZA. Česko má rovnostářskou daň z příjmu, ale jedno z největších zdanění práce ve vyspělém světě. Toto hodnocení části českého daňového systému se opakuje pravidelně a nechybí ani v aktuálním Hospodářském přehledu OECD za rok 2020 pro Českou republiku. To přichází právě ve chvíli, kdy vláda prosazuje daňové změny, jež jsou v mnohém opakem expertních doporučení.
Souhrnný pohled na českou ekonomiku OECD zveřejnila shodou okolností právě ve chvíli, kdy parlament řeší návrh státního rozpočtu na rok 2021 a zároveň – zatím stále neznámou – finální podobu daní z příjmu i výši nezdanitelné položky na poplatníka. „Je potřeba podpořit lidi snížením daní,” říká Babiš.
OECD to vidí trochu jinak. „Český daňový systém by měl být reformován a měl by být více prorůstový. Těžkým daňovým břemenem je zatížena práce, především pak vysoké příspěvky na sociální pojištění, což není optimální,“ konstatuje zpráva. Vysoké zdanění práce potvrzují i tuzemská srovnání. Jen na pojistném na sociální zabezpečení plánuje vláda v příštím roce vybrat 548,5 miliardy, meziročně o 28,4 miliardy více.
Příliš výhodné živnosti
OECD Česku vyčítá nadužívání výjimek a snížených sazeb daně z přidané hodnoty. Námitku čteme opět v době, kdy ministerstvo financí oznámilo, že do nižší sazby nově zařadí dámské hygienické potřeby. „Snížené DPH je špatně zacíleno, nepomáhá boji s chudobou,“ konstatuje zpráva.
Vláda od letošního května do nižší, desetiprocentní sazby DPH přesunula například i stravování, prodej točeného piva, některé řemeslné a odborné služby a také vodné a stočné.
OECD upozorňuje i na velmi nízkou daň z nemovitosti, která navíc nezohledňuje hodnotu majetku, ale metry čtvereční. Česko by mělo podle doporučení mělo zdaňovat činnosti zatěžující životní prostředí.
OECD je mezivládní organizace sdružující 37 ekonomicky rozvinutých zemí světa. Koordinuje ekonomickou spolupráci členských zemí, prosazuje volný mezinárodní obchod a nabízí právě i expertní stanoviska a doporučení. Přehled za rok 2020 (předchozí k České republice OECD vydala v roce 2018) dnes na společné online konferenci představil generální tajemník organizace Ángel Gurría a český premiér Andrej Babiš.
Ten řekl, že připomínky vnímá, ale je jinak „potěšen, jak OECD hodnotí Českou republiku”. „Naše heslo, Česká republika země pro budoucnost, je na místě. A chceme být na takovém místě v globální ekonomice, jako to bylo za Masaryka,” řekl Babiš. „Jasně, že poukazujete na slabá místa. Ale myslím, že naše vláda dosáhla dobrých výsledků,” pochválil se premiér.
Celá zpráva v angličtině ke stažení ZDE
Daně, co ještě nejsou
Expertům OECD se například nelíbí ani to, jak nepoměrně nižší daně a odvody na sociální pojištění platí osoby samostatně výdělečně činné, jejichž podíl v ekonomice je ve srovnání s ostatními zeměmi OECD nadprůměrně vysoký.
Podíl OSVČ na celkovém procentu pracujících
„Nižší vyměřovací základ pro sociální příspěvky vyvolává otázky, nakolik je to spravedlivé, přiměřené a udržitelné. I když mají OSVČ stejný nárok na zdravotní péči jako zaměstnanci, přispívají na ni podstatně méně. Důsledkem nižších sociálních příspěvků jsou pak nízké důchody a chudoba ve stáří,“ čteme ve zprávě.
K dobrovolným vyšším odvodům vyzývá živnostníky dlouhodobě a ne příliš úspěšně i české Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Vysoké odvody zaměstnavatelů vytváří podle OECD „daňový klín“: rozdíl mezi mzdou, kterou zaměstnanci dostanou na účet a celkovými náklady pro zaměstnavatele. Tento „klín“ je v Česku vyšší než průměr OECD. „Česká republika by mohla reformovat svůj daňový systém neutrálním způsobem z hlediska příjmů, zvýšit progresi zdanění fyzických osob, snížit náklady zaměstnavatele, tím podpořit růst, což by pomohlo obnovit fiskální udržitelnost,“ navrhuje OECD.
Vláda nyní naopak prosazuje zrušení superhrubé mzdy, snížení daní zaměstnancům na 15 % (respektive 23 % u vysokých příjmů zhruba nad 140 tisíc korun), ale zachování vysokých odvodů zaměstnavatelů.
Možný prostor pro nové a vyšší daňové příjmů vidí OECD u zdanění výroby negativně ovlivňující životní prostředí a ve zvýšení daní z nemovitosti. Chválí Česko za úspěchy ve zvyšování příjmů z DPH (ale vyčítá nadužívání snížených sazeb) i vlivem zavedení elektronické evidence tržeb. Právě EET ovšem vláda – s argumentem, že tím pomáhá živnostníkům v koronavirové krizi – na dva roky pozastavila, de facto zrušila.
„Celkový daňový příjem z majetkových daní v poměru k HDP je v České republice jeden z nejnižších ze zemí OECD. Výpočet daně se odvíjí od rozlohy majetku, nikoli jeho reálné hodnoty. Zranitelné chudší domácnosti by na základě doložení příjmů mohly mít ze zvýšené sazby výjimku. Celkové zvýšení daně z nemovitosti by však pomohlo samosprávám, které by vyšší příjmy mohly investovat do veřejných služeb,“ konstatují experti OECD.
Vládou prosazované daňové změny naopak samosprávám vlivem rozpočtového určení daní finance výrazně sníží. Pokud jde o majetkové daně, vláda letos zcela zrušila daň z nabytí nemovitostí (což byla ve struktuře státního rozpočtu oficiálně jediná majetková daň). Státní rozpočet naopak nově počítá třeba s daní z digitálních služeb ve výši 7 % (má přinést asi 2,5 miliardy korun). Vztahovat se má na „společnosti s globálními výnosy nad 750 mil. eur ročně, které na území ČR dosáhnou obratu ve výši přesahující 100 mil. Kč.“ Zákon je však teprve ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně.
Best in covid
OECD Česko upozorňuje mimo jiné i na nedostatečné investice do výzkumu a vývoje: „Intenzita investic do výzkumu a vývoje sice v čase roste, stále je výrazně pod průměrem OECD.“
Andrej Babiš zdůraznil, že Česko za jeho vlády na vědu a výzkum dává stále více peněz: „Ve vědě a výzkumu jsme udělali velký pokrok. Každý rok dáváme více peněz, máme jasnou inovační strategii. V podílu na HDP je to než v Británii, jsme v tom nad průměrem EU, máme špičkové vědce a výsledky našeho výzkumu jsou stále lepší.”
OECD upozorňuje ale i na nízkou produktivitu práce či pomalé zavádění moderních technologií.
Píše i o nedostatečné kontrole a předcházení rizik korupce: „Celkem 84% českých občanů má za to, že korupce je široce rozšířena především v oblasti veřejných zakázek, mezi politickými stranami a politiky na všech úrovních vládnutí. Což je vnímání výrazně nad průměrem EU (68 %).“
Index vnímání korupce (škála 0 – 100, kdy nula je nejhorší)
a předcházení rizika korupce ve veřejném sektoru (škála -2,5 až 2,5, čím vyšší, tím lepší)
Zpráva se zabývá i aktuálním děním spojeným s pandemií onemocnění covid-19. Výmluvný je pak tento graf úmrtí na covid v Česku ve srovnání s průměrem OECD:
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
On jim to Babiš vytmaví, jak to je, nejlepšímu ministru financí nebude nikdo nic říkat, jak to je s tím střetem zájmů…. som něni v žádném střetu a tím to pro něj končí!
Vy Tondachu, jste nepochopil, že OECD navádí vládu k tomu, aby zvýšila daně a odvody na podnikání a to dokonce i osobám samostatně výdělečně činným, jako třeba hercům na volné noze, průvodcům, překladatelům, řemeslníkům a podobně?
Taková levičácká opatření nepožaduje dokonce ani KSČM!
Už Vám zřejmě načisto hrabe.
1) Nerozumim, o jakych uspesich vlady Babis hovori? O rozvracenych statnich financich? Astronomickem dluhu? Prerazenim vlozek do nizsi sazby tu ekonomiku rozhodne nezachrani. 2) Proc plati OSVC nizsi odvody na zdr., soc. pojisteni? Ono je to samozrejme slozitejsi. Vypocet se odviji od „zisku“. Ten se da snizit napr. vyuzitim vydajovych pausalu. To uz jako firma udelat nemuzete, proto je u nas tolik zivnostniku (v porovnanim s ostatnimi zememi OECD). 3) Nerozumim, jakym zpusobem by meli zivnostnici „dobrovolne prispivat vic“. Vypocet je jasne dany. Pokud odvedete na zalohach vic, SSZ vam preplatek vrati. Vse se zase vraci k tem vydajovym pausalum. Pokud byste (jako alternativu) vedli skutecne ucetnictvi, pravdepodobne budete mit vyssi zisk, zaplatite vyssi dane i povinne odvody. Kdysi MPSV (pod vedenim oranzove hlavy Marksove) rozesilalo dopis, ve kterem k necemu podobnemu vyzyvalo. Ale proc by to OSVC delali? Stat jim umoznuje vyhybat se placeni dani. Jako sekundarni efekt se mohou pred rizikem budoucich nizkych duchodu chranit tak, ze si usetrene penize proste budou individualne sporit. 4) Jaky melo EET efekt na zvysenem prijmu z DPH? Neprokazatelny. Vsechno jsou to hausnumera vycucana z prstu. Kampan na spusteni operovala s castkou, jakoby nikdo neplatil nic. Takze pak evidovane platby byly prezentovany jako neco navic. Lez jako vez. 5) Objem penez vlozeny do vedy/vyzkumu nema zadnou korelaci s konkretnimi vysledky. Napada me srovnani s reklamou. Kdyz do nejake kampane vrazite nejaky objem penez, neznamena to, ze kdybyste vrazili 2-krat vic, budou prodeje 2-krat tak velke. 6) Podle me ekonomiku nejvic ohrozuji: starnuti populace, prebujely/neefektivni statni aparat a nekompetentni vlady (Babisova je samozrejme nejhorsi). 7) Jeste poznamku k DPH. Babis se rad chlubi, jak za jeho pusobeni vzrostl vyber DPH. Zaprve se darilo ekonomice. Zadruhe tady byl zvyseny prijem diky zvysenym sazbam Necasovy vlady – jako kompenzace vypadku po spusteni 2. duchodoveho pilire. Jenze ten Sobotkova zrusila, protoze slibila, ze ho zrusi, sazby DPH ale nechala tak. To se to pak chlubi cizim perim!
Neobracejte se na Babiše-Bureše, obraťte se přímo na autory doporučení, tedy na OECD a nepleťte do toho EET, to teď prostě je nefunkční, jestli si toho v zápalu boje, nevšiml. Tak zvaný druhý důchodový pilíř byl zcela v rukách soukromých podnikatelů a nebylo možné podle stávajících zákonů, při respektování zaručené svobody podnikání, ten 2. pilíř kontrolovat tak, aby přispívající měl záruku, že do 2. pilíře vložené peníze dostane někdy zpátky. Proto byl zrušen a to nejen u nás, ale také třeba v Maďarsku i leckde jinde, kde byl zaveden.
Oskar opět nepobral, že burešovo EET bylo nefunkční vždy a ne jen „teď“. Velmi mně taky pobavila jeho srandovní představa na téma důchodová reforma.
EET už při zavádění bylo chváleno hospodářskou komorou, ale i mnohými podnikateli, že se narovná podnikatelské prostředí – to se stalo a zejména u DPH. Že potom k dalším oborům k rozšíření EET už nedošlo, je věc jiná, ale až za nějakou dobu po „covidu“ – pokud bude politická shoda, tak se může pokračovat.
„Narovnání podnikatelského prostředí“ = další náklady a povinnosti pro podnikatele a nulový daňový výnos.
Tak by to šlo asi také vykládat, ale jsou země i v EU, kde i na zmrzlinu jste dostal doklad z kontrolní pokladny – a to byl u nás problém. Pokud si někdo zvykl na „menší pořádek“, tak mu to holt vyhovovalo a EET bylo proto bráno jako počátek shodné startovací čáry (po více jak dvaceti letech od budoucích tržních zázraků…).
Tak, že by ten Mládek měl s těmi parazity ( OSVČ ) nakonec pravdu ? Asi by měl jít působit do OECD… Holt, když tvrdí něco OECD, tak to je přece jen něco úplně jiného, než když to řekne Mládek. Ale OECD média tleskají a Mládek musel málem skončit. Nevděk v ČR vládne…
Jinak s Mládkem ani OECD nesouhlasím. V OECD už taky evidentně působí nějaká neosocialistická buňka, co chce zdanit všechno co se ještě trochu hýbe…