![](https://hlidacipes.org/src/uploads/2025/02/profimedia-0587853798-e1738886353898-1400x500.jpg)
Známá jména českého byznysu ve sporu o firmu, která mohla „nést zlatá vejce“
Kromě lidí, kteří se pohybují v oboru energetiky, o firmě Elektromontas pravděpodobně nikdo mnoho neslyšel. Pro ty, kteří vědí, je ale tato montážní firma z Nového Strašecí velmi zajímavá. Mimo jiné díky rámcové smlouvě na práce pro ČEZ či E.ON na stavbu a údržbu sítí kritické energetické infrastruktury. Teď je firma zadlužená a přou se o ní známá jména tuzemského byznysu. Osočují se z nekalých praktik a padla i trestní oznámení.
Vloni v létě vypadalo všechno ještě docela poklidně. Zdálo se, že dříve velmi rozhádaní muži – Jan Palaščák, majitel skupiny Amper a Jan Ondřich, taktéž podnikatel v energetice a donedávna i člen dozorčí rady státní akciové společnosti Operátor trhu s elektřinou – se opět osobně i byznysově přátelí.
Jak popsaly Hospodářské noviny, „rozhádaní podnikatelé v energetice a společníci v podnikání Jan Palaščák a Jan Ondřich se usmířili; Palaščákova skupina Amper díky tomu získá montážní společnost Elektromontas, kterou Ondřich ovládá“.
Brzy se ale ukázalo, že obnovené přátelství vzalo hodně rychlý konec.
My jsme řádně zaplatili
„S Janem Ondřichem jsme 30. srpna podepsali rámcovou smlouvu, podle níž mi prodává 100 % akcií Elektromontasu. Já na základě toho poslal do Elektromontasu dalších 13 milionů. To mělo firmu podržet v době, kdy měla potíže mimo jiné proto, že se kvůli problémům se stavebním řízením nekolaudovaly stavby,“ vysvětluje Palaščák.
„Jenže se ukázalo, že tou dobou měla akcie Elektromontasu, už od června, firma LitFin. Ondřich nám tedy prodával akcie, které neměl. My jsme ale na základě jistoty nabytí akcií společnosti poskytli další úvěr,“ říká Palaščák. Na Ondřicha proto podal trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání podvodu a z úvěrového podvodu.
Zde však přichází značný nesoulad ve výkladu toho, co se kolem firmy Elektromontas stalo.
„Neumíme si představit, jak se může jednat o podvod. Takto se to totiž ani nestalo. Předtím, než podepsal rámcovou smlouvu, jsme pana Palaščáka a jeho advokáty písemně upozornili na fakt, že Technosystems již není majitelem akcií a dostal od nás dvakrát nabídku na odkup. Víme, že Jan Palaščák o firmu v minulosti velmi stál a nevíme, kde se stala chyba,“ říká Maroš Kravec, řídící partner LitFin.
„My jsme za společnost řádně zaplatili, akcie jsme koupili od Jana Ondřicha, od jeho firmy Technosystems. Spíše jsme ji s ohledem na současný stav a její závazky značně přeplatili. K převodu akcií jsme museli získat souhlas Raiffeisenbank coby zajištěného věřitele a tento souhlas jsme dostali,“ říká Kravec.
Palaščák trvá na tom, že v době, kdy v srpnu podepisoval předběžnou smlouvu na převod akcií, byl ujišťován – i výpisem z depozitáře – že akcie má pořád Jan Ondřich, respektive jeho firma Technosystems.
Ať to bylo jakkoli, jisté je, že elektromontážní firma je plně v majetku zmíněné společnosti LitFin. Ta se jinak věnuje především právu, specializuje se na financování soudních sporů a pohledávkového byznysu.
„Pokud jde o LitFin, ten se patrně v právní formální rovině tváří, že převod akcií je jen dočasný. Bylo to prý kvůli zajištění jejich pohledávky s tím, že po zajištění pohledávky nám akcie prodají zpět,“ říká Palaščák.
Kdo, komu a kolik
LitFin věc vnímá tak, že se snaží řešit problémy, které způsobil někdo jiný. „Všichni si uvědomujeme, že i přes současné problémy má Elektromontas budoucnost; v tomto sektoru je celkově velký potenciál. Zahájili jsme proces ozdravení firmy a komunikujeme se všemi věřiteli,“ konstatuje Kravec.
Palaščák tvrdí, že on sám, respektive jeho firmy, má nyní souhrnné pohledávky ve výši zhruba 100 milionů (celkově vůči firmám Elektromontas a Technosystems, tj. vůči uskupení LitFin – Ondřich), což podle něj „výrazně komplikuje další jednání o záchraně společnosti“. Podle LitFin má Palaščákova Road to Interest ryze za Elektromontasem pohledávku asi 13,5 milionu.
Palaščák na firmu Elektromontas, jejíž celkový dluh nyní přesahuje čtvrt miliardy korun, letos v lednu podal insolvenční návrh. LitFin návrh označil za šikanózní a podařilo se mu u soudu prosadit tříměsíční moratorium.
„Společnost LitFin vstoupila do Společnosti (Elektromontas, pozn. red.) s cílem ozdravit její fungování a eliminovat negativní dopady obchodních sporů bývalého vlastníka s třetími osobami na chod společnosti,“ stojí mimo jiné v návrhu na vyhlášení moratoria.
„Férový konkurz, respektive reorganizace, by to férově vyřešil. Proto jsem také reorganizaci navrhl již v insolvenčním návrhu,“ konstatuje Palaščák, který je pravděpodobně myšlen onou „třetí osobou“.
Ve hře jsou i další věřitelé. Totožnost toho největšího je zatím neznámá. Pohledávku ve výši 65 milionů od původně jediného zajištěného věřitele, jímž byla Raiffeisenbank, koupila nedávno firma Bremanger. Kdo za touto s.r.o. konkrétně stojí, není jasné. Z obchodního rejstříku sice plyne, že jejím majitelem je konzultační společnost BPV Consulting, s.r.o., tu ale vlastní advokátní kancelář BPV Braun Partners a reálný vlastník pohledávky bude advokáty pravděpodobně jen zastoupen.
V mezičase nakonec vznikl prozatímní věřitelský výbor a jmenována byla i předběžná insolvenční správkyně Elektromontasu.
Kdo je třetí v příběhu?
„Mým cílem je společnost i nadále nasměrovat k záchraně a najít řešení, které jí umožní získat rámcovou smlouvu s ČEZ,“ komentuje vývoj situace Jan Palaščák, který tvrdí, že do společnosti investoval zdaleka nejvíce.
Situaci kolem Elektromontasu nyní označuje za „záměrně nepřehlednou“. „To, spolu s výší pohledávek, učinilo celou transakci pro mě velmi nekomfortní a nemám už o akcie Elektromontasu zájem, o čemž jsem všechny aktéry transparentně informoval,“ říká Palaščák, přestože oblast elektroinstalačních prací pro distribuční firmy jej prý zajímá i nadále.
Maroš Kravec ujišťuje, že „firma LitFin Janu Palaščákovi nijak neublížila“: „Pořád a dokola s partnery nabízíme možnost konstruktivního řešení, aby firma mohla dál fungovat. Ať už v našich rukách, jeho rukách, nebo rukách někoho třetího.“
To, že je v příběhu i „někdo třetí“, naznačuje i Jan Palaščák. „Věřím, že na předchozí vývoj a ne úplně příjemná jednání budu moci zapomenout. Díky iniciativě hlavního investora LitFinu, Honzy Barty (miliardář Jan Barta je skrze svou společnost Pale Fire Capital jedním z akcionářů LitFinu, podle veřejných vyjádření by jeho podíl měl být zhruba pětinový, pozn. red.), jsme měli konstruktivní jednání s LitFin a s cílovým zájemcem o Elektromontas, který si nepřeje být jmenován. Věřím, že se dohodneme korektně, očekávám návrh memoranda, které celou věc vyřeší,“ říká Palaščák.
Dluhy i peníze od ČEZ
Skutečnost, že firma má pořád šanci na úspěšné fungování, dokazuje fakt, že do Elektromontasu má v těchto dnech doputovat zhruba 44 milionů coby platba za práci odvedenou pro ČEZ, respektive pro jeho dceřiné firmy.
„Jsou to peníze za stavební práce, za dokončené a odevzdané zakázky. Ale s jakýmikoli příjmy, jež nyní do firmy přijdou, se může nakládat jen se souhlasem insolvenční správkyně,“ podotýká Kravec.
Firma zároveň dluží na odvodech za sociální a zdravotní pojištění za své zaměstnance. Podle dokumentů, které má HlídacíPes.org k dispozici, Správa sociálního zabezpečení dluh ke konci ledna vyčíslila na 7,93 milionu korun. VZP insolvenčnímu soudu oznámila pohledávku k 21. lednu ve výší 1,64 milionu Kč.
„Když paní insolvenční správkyně odsouhlasí platbu, tak se to zaplatí, musí se však postupovat striktně podle insolvenčního zákona a soudu,“ konstatuje Maroš Kravec s tím, že „firma normálně funguje, plní závazky, lidi chodí do práce a dostávají výplatu“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
![](https://hlidacipes.org/src/uploads/2025/02/profimedia-0219978875-e1738781970188-500x200.jpg)
Přijímačky na střední školy? Stát se jimi dopouští „zločinu na dětech“
![](https://hlidacipes.org/src/uploads/2023/02/profimedia-0716742945-e1676964101359-500x200.jpg)
Jan Urban: České volební specifikum? Vyšší průtoky mouder Zemanů, Klausů a Topolánků
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Aspoň vidíme jak u nás funguje právo, když by na popis řešení tohoto měla stačit jedna věta v černé kronice..
„Podvodník s akciemi zatčen“.
Lakonicky řečeno, jiné řešení , než
„za katr“ by si ani právní stát neměl dovolit.
.