Zkontroluj sám sebe. Bruselská výzva Babišovi kvůli Čapímu hnízdu
Evropská komise požádá o prověrku padesátimilionové dotace na luxusní rekreační sídlo Farma Čapí hnízdo, které patří ministru financí Andreji Babišovi. Jestli při přidělení dotace nebyla porušena závazná pravidla, prověří úředníci ministerstva financí. Ti dosud žádost nedostali.
Prověrku oznámila komisařka pro regionální politiku Corina Cretuová v dopise, který zaslala kontrolnímu výboru Evropského parlamentu. Odpověděla tak na dotaz poslanců, kteří upozorňovali, že úředníci Regionálního programu Střední Čechy porušili v roce 2008 podmínky dotační výzvy.
Ta předpokládala, že na dotaci dosáhnou pouze malé a střední firmy, tedy podniky, které mají nejvýše 250 zaměstnanců a roční obrat 50 milionů eur, tedy cca miliardu korun. Do této definice se nevejdou ani malé společnosti, které jsou anebo v uplynulých dvou letech byly součástí velkého koncernu.
Střední firma Agrofert
Nárok tedy neměla ani společnost Farma Čapí hnízdo, která podle obchodního rejstříku vydala anonymní akcie a oddělila se od koncernu Agrofert jen devět dnů před tím, než požádala o dotaci.
Regionální rada Střední Čechy přesto dotaci schválila a později podle komisařky Cretuové ujistila Brusel, že všechno bylo v pořádku. „Evropská komise požádá Certifikační i Auditní orgán České republiky, aby znovu prověřili, jestli byly opravdu splněny podmínky grantu,“ napsala komisařka na jednatřicáté straně své zprávy.
Čapí hnízdo se stane zkouškou, jak jsou oba orgány nezávislé na politicích. Fungují totiž jako odbory ministerstva financí, které řídí majitel Čapího hnízda Babiš. Komisařka upozorňuje, že Čapí hnízdo může přijít o již proplacenou dotaci. „Pokud se potvrdí, že nebyly splněny dotační podmínky, bude dotace stržena při konečném vyúčtování programu,“ slíbila.
Čtěte také:
Pavučiny byznysu: Jak šel čas s Čapím hnízdem, které přivedlo Andreje Babiše do problémů
Do Prahy žádost dosud nedorazila. „Certifikační ani Auditní orgán Ministerstva financí k dnešnímu dni žádnou oficiální žádost Evropské komise v této věci neobdržel,“ zní oficiální odpověď ministerstva.
Devět stránek o České republice
Dokument komisařky Cretuové připomněl, že Česko zůstává oblíbenou destinací bruselských kontrolorů. Patří ke třem zemím, ke kterým se na žádost europoslanců explicitně vyjadřovala. Konkrétně řešila dva řecké problémy a pět problémů Italů a Čechů. Tuzemský primát se však nedá zpochybnit. Ze čtyřicetistránkového dokumentu, který popisuje čerpání eurodotací v celé Evropské unii, je speciálnímu případu Česko věnováno devět stránek.
Čapí hnízdo zabírá jednu stránku. Stejně dlouhá je zpráva o brněnském ústavu CEITEC, který nakoupil zřejmě předražené magnetické rezonance. Komise nákup obhajuje na základě hlášení českého ministerstva školství. Tři stránky věnuje komisařka případu zmanipulovaných zakázek při nákupu monitorovacího systému a účasti spolupracovníka české komisařky Věry Jourové ve výběrové komisi při jedné z nich.
Čtěte také:
Babišovo eurodotační kolečko: Agrofert žádá, politici ANO schvalují, ministr financí kontroluje
Zbylé čtyři stránky popisují střet zájmů při čerpání podnikatelských dotací. Plán ministra průmyslu Jana Mládka, který po intervenci místopředsedy představenstva Agrofertu Petra Cingra slíbil přidělit velkým firmám 40 procent z celkového objemu dotací, Cretuová odmítla a upozornila, že Brusel proplatí velkým firmám nejvýš 20 procent ze 120 miliard korun určených v období 2014-20 pro podnikatele. Jak už informoval internetový deník Neovlivní, zároveň případ předala protikorupční agentuře OLAF.
Komisařka Cretuová se nevěnovala zemědělským dotacím, kde se dostal majitel Agrofertu do obdobného střetu zájmů jako v podnikatelském programu. Podporu zemědělcům má na starost jiný komisař.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
Kdo ohlídá hlídače?
No přece hlídač..
A o žádný střet zájmů samozřejmě nejde, žejo..
Nezávislé na politicích by měly být nejen oba uvedené orgány, ale všichni úředníci, kteří jsou ve služebním poměru.