Zemanův „rekondiční pobyt“ nebyl nadstandard, tvrdí Hrad. Jiné nemocnice takovou péči pacientům neposkytují
Říjnová čtyřdenní hospitalizace Miloše Zemana byla hrazena z běžného zdravotního pojištění. Podle Kanceláře prezidenta republiky péče o Zemana v Ústřední vojenské nemocnici „nebyla spojena s nadstandardy“. Jiné nemocnice oslovené redakcí HlídacíPes.org ale takovou péči pacientům vůbec neposkytují.
Hrad hospitalizaci prezidenta zdůvodňoval i očekávaným náročným programem během státního svátku 28. října. V nemocnici prý Zeman neprodělal žádný zákrok, pouze odpočíval, rehabilitoval a dostával intenzifikovanou výživu.
HlídacíPes.org zjišťoval, kolik Zemanův „rekondiční pobyt“ – jak hospitalizaci nazval hradní mluvčí Jiří Ovčáček – stál a kdo tyto náklady uhradil. Na základě žádostí podle Zákona 106 o svobodném přístupu k informacím dorazily dvě odpovědi. Z Hradu a z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN).
„Zdravotní péče poskytnutá prezidentu republiky ve dnech 16. – 20. října 2019 nebyla spojena s nadstandardy a tudíž není důvodu, aby nějaké výdaje s touto péči spojené Kanceláři prezidenta republiky fakturovala,“ odpověděla prezidentská kancelář s tím, že tuto informaci jí poskytla sama nemocnice.
Podle deníku Blesk měl Miloš Zeman během pobytu v ÚVN k dispozici polovinu patra, i když nemocnice kvůli prezidentovi prý nemusela přemisťovat jiné pacienty.
Nemocnice nabízí přes sedmdesát nadstandardních pokojů, jejich cena za den pobytu se v závislosti na konkrétním oddělení pohybuje v jednolůžkové variantě zhruba mezi 800 a 1800 korunami. Vedení nemocnice ale tvrdí, že prezidenta se tento ceník netýkal.
Zdravotní péče poskytnutá Zemanovi podle ÚVN „byla hrazena zcela standardním způsobem z povinného veřejného zdravotního pojištění“, odepsal ředitel nemocnice Miroslav Zavoral.
Neposkytujeme. Nikde
HlídacíPes.org oslovil v této souvislosti náhodně vybraná nemocniční zařízení s dotazem, zda by v nich byl tzv. „rekondiční pobyt“ pro běžného pacienta možný. Byly mezi nimi jak velké pražské nemocnice, největší poskytovatel nemocniční péče v Česku – regionální Krajská zdravotní, tak i menší zařízení.
Doplňující otázky – například, zda jsou takové pobyty hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, nebyly třeba. Odpověď ze všech zařízení, která se rozhodla na dotaz reagovat, totiž byla v zásadě stejná:
- „Tyto pobyty v naší nemocnici neposkytujeme.“ (mluvčí Městské nemocnice v Litoměřicích Naděžda Křečková)
- „Nemocnice Na Homolce tzv. rekondiční pobyty neposkytuje.“ (mluvčí Nemocnice Na Homolce Martina Dostálová)
- „FN Motol rekondiční pobyty neposkytuje.“ (mluvčí FN Motol Pavlína Danková)
- „Pacientům můžeme pouze doporučovat – např. rehabilitaci nebo lázeňskou léčbu – tu však navrhuje praktik. Rekondiční pobyty v našem portfoliu nemáme.“ (mluvčí Nemocnice Na Bulovce Simona Krautová)
- „Fakultní nemocnice Ostrava tzv. rekondiční pobyty neposkytuje.“ (Petra Petlachová, mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava)
- „Krajská zdravotní, a. s., v žádné ze svých pěti nemocnic tzv. rekondiční pobyty neposkytuje.“ (Ivo Chrástecký, mluvčí Krajské zdravotní, která spravuje nemocnice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově)
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Agrofert je opět oficiálně Babišův. Svěřenský fond AB private trust I skončil
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Ať je to jak chce, je pochopitelné, že při hospitalizaci prezidenta, dojde k nějakým mimořádným opatřením, ale tvrdit, že „Zdravotní péče poskytnutá prezidentu republiky ve dnech 16. – 20. října 2019 nebyla spojena s nadstandardy a tudíž není důvodu, aby nějaké výdaje s touto péči spojené Kanceláři prezidenta republiky fakturovala,“ je prostě nehoráznost!
Rekondiční pobyt? Vždyť je zcela zdráv, dle prohlášení hradu! Pravá podstata spočívá v tom, že prezident republiky Miloš Zeman nevykonává plně svojí funkci. Pokud všichni dobře víme, měl se účastnit ceremoniálu, uvedení do funkce nového Japonského císaře. Ale předpokládám, že několikahodinová cesta letadlem by ho mohla natolik oslabit, že by se stejně nezúčastnil a tím pádem nepřímo by poškodil dobrou pověst České republiky. To je celá záhada hlavolamu. Nebo né?
K prezidentování je třeba i tělo. Hlava nestačí!
Je to hanba. Hrad má dostatečné finance, sám prezident má také slušný příjem. Je to papalášské chování. Mohl mu to zaplatit třeba Nejedlý, když má kancl u Miloše zadarmo.
Takže jak tomu máme rozumět ?
Papalášské zneužití známosti v nemocnici ?
Že vás hanba nefackuje! Pokud chceme, aby nám pan prezident ještě vydržel silný a zdravý, tak si to musíme zaplatit! Já si přeji, aby ten prst „zapichovák“ ( na snímku nahoře) byl stále plný energie a ukazoval nám moudře cestu k prosperitě navzdory všem škarohlídům a lakomcům ( kteří doposud nic nedokázali ). VZP má takové rezervy financí, že by mohla hradit panu prezidentovi ozdravné pobyty každý víkend. Nadstandardní by byly jen zábaly v jaternicovém prejtu a koupele ve slivovičce.
Máte pravdu. Pan president si to zaslouží a tečka.
No prezidenti mají čistou mzdu beze srážek, čili žádné sociální a ani zdravotní pojištění a ani daň z příjmu fyz.osob. Úhradu za léčbu hradí tedy plně stát a záleží na každém prezidentovi v jaké zdravotním stavu do funkce „přijde“. Václav Klaus by dozajista z hlediska zdravotního mohl být ve funkci třeba i 5 období…
Vždy když se mediálně řeší „zdraví-nezdraví“ nynějšího prezidenta Zemana, tak si okamžitě připomínám „zdraví-nezdraví“ prezidenta Havla. Ten nastoupil „své“ prezidentství ve věku 53 let a 2 měsíce, konec prezidentství měl ve věku 66 let a 5 měsíců. Miloš Zeman nastoupil do funkce prezidenta ve věku 66 let a 4 měsíce a zatím nijak dlouho nebyl nemocný. Václav Havel za celou dobu byl nemocný vč.rehabilitací a ozdravných pobytů minimálně 2 roky mimo funkci. Pití a kouření obou těchto prezidentů bylo přibližně shodné…. Nyní je Miloši Zemanovi 75 let a pár měsíců, to Václav Havel ve shodných letech by horkotěžko podepsal USA souhlas s nějakou další obrannou válkou (a že on vždycky při válkách ožíval…).
Já jen doplním, že na Havlově zdraví se vážně podepsaly i dlouhodobé pobyty v komunistickém vězení.
Tedy, nechtěl bych nikoho kritizovat, přece jen si pořád redakce Hlídacího psa vážím jako objektivního nezávislého média.
jenže, v tomto případě? Spustit takovou akci (nejen článek, ale i trapné, dosti účelové vyptávání se po nemocnicích) jenom na základě VYTRŽENÝCH pár slov z bulváru??? V Blesku napsali (m.j.), že „..Hlava státu momentálně leží na interním oddělení, k dispozici má podle zdroje Blesku z nemocnice polovinu patra“. Už když se podíváte na připojené fotografie (viz odkaz nahoře), uvidíte na nich POUZE JEDEN nemocniční pokoj, navíc poměrně standardně vybaven. Plus a to z článku vyplývá, že další (některé) prostory zabrala ochranka. Což už tedy s lečbou nemá vůbec nic společného – a jak se tento „zábor“ hradí, by jistě právníci poradili – ale rozhodně ne z nemocničního pojištění..
Ono tedy vůbec – ale to nesouvisí se Zemanem, ale s celkově naším právním řadem. Už ze Zákona o policii vyplývá, že policie má nad občanem (i každým subjektem) absolutní moc – a musí její příkazy vždy absolutně poslechnout – stěžovat si (a to obvykle bezvýsledně na soudech) může až potom Čili, předpokládám že tutéž pravomoc mají i bezpečnostní ochranky politiků..