Zemanova státní televize? Funguje například v Číně, Sýrii nebo v Rusku…
GLOSA. Státní televize navrhovaná prezidentem Milošem Zemanem existuje pouze v chudých, autokratických a nedemokratických zemích. V demokratickém prostředí jsou státem vlastněné televize neznámým konceptem a rizika jejich zneužití jsou příliš vysoká.
Prezident Miloš Zeman se domnívá, že „Česká televize by neměla být veřejnoprávní, ale státní institucí, že by koncesionáři neměli platit 135 korun měsíčně za její provoz, ale že by tento provoz měl být hrazený ze státního rozpočtu.“
Koncept státní TV
Tento názor je opřen o teorii britského ekonoma Arthura Cecila Pigou, který poukazoval na to, že tržní systém sice optimálně alokuje zdroje, ale nemusí zajišťovat maximální blahobyt společnosti a proto je nutno, aby stát zasahoval při řešení tzv. externalit.
Podle této teorie je státní vlastnictví médií užitečné z tohoto důvodu, že šíření kvalitních informací je veřejným statkem, je velmi nákladné a tržně orientovaným subjektům se nevyplatí.
Dalším argumentem je to, že státem vlastněná média budou poskytovat méně jednostranné informace, které budou komplexnější a přesnější, zatímco komerční média slouží převážně pouze vládnoucím třídám – byznysovým elitám a na ně navázaným politikům.
To nakonec povede k větší editoriální svobodě novinářů, jako i k vyšší kvalitě ekonomický a politických svobod.
Státní vs. soukromá
Proporce úspěšného byznysu jsou jiné než proporce úspěšné demokracie. Tento konflikt zájmů je inherentní soukromě vlastněným médiím. Existuje tedy fundamentální konflikt mezi ekonomickou podstatou médií jako byznysu a sociální a politikou rolí, kterou mají média hrát.
Vlastník média má však samozřejmě vlastní, často odlišný zájem, který má podobu politické nebo ekonomické motivace. Tato motivace pak určuje obsah média. Pokud je tato motivace politická, média podporují určitou politickou agendu, pokud jsou ekonomická, primárním cílem je shromažďování peněžních prostředků.
Existuje tedy více či méně latentní konflikt mezi korporátním, soukromým vlastnictvím médií a demokratickými principy.
Psali jsme též:
Zeman chce zrušit poplatky. Co dál s Českou televizi?
Státní vlastnictví médií však přináší nebezpečí manipulace s informacemi ve prospěch vlády, bránění veřejnosti k přístupu k informacím potřebným pro kvalifikovaná rozhodnutí a tudíž brzdí demokratické procesy.
Důsledkem je rovněž eliminace svobodné soutěže mezi médii, která povětšinou zajišťuje šíření nestranných a přesných informací. Pokud má totiž jedno z médií zajištěn příjem bez ohledu na kvalitu produkovaného obsahu, vede to nevyhnutelně k pokroucení mediálního trhu.
Obecně navíc platí, že čím menší je dohled státu, pokud však stát zajišťuje své základní funkce, tím svobodnější je společnost.
Po boku Číny, Běloruska a Sýrie?
Pokud se však podíváme na praxi státních médií, zjistíme, že existují pouze v chudých, autokratických a nedemokratických zemích. V Evropě existuje pouze v Bělorusku a částečně v Ruské federaci.
Na americkém kontinentu se s nimi nesetkáváme takřka vůbec. Státní média tak ve větším měřítku existují pouze v některých afrických a asijských zemích a na Středním Východě, a to konkrétně v Barmě, Etiopii, Číně, Iránu, Sýrii, Turkmenistánu a Uzbekistánu.
V demokratickém prostředí je tedy státem vlastněná televize neznámým konceptem, pro který sice může být mnoho dobrých argumentů, ale rizika jeho zneužití jsou příliš vysoká a benefity příliš neznámé.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Ach ano, jak napsal pan Shakespeare,
růže byť zvaná jinak, voněla by stejně.
Neboli ono nejde o to jestli se ta televize nazývá státní, ale zda taková je, a je řízena státem dosazeným vedením.
Tudíž Česká televize, jest řízena generálním ředitelem, kterého dosazuje Rada ČT, kterou dosazuje parlament ČT. Nevidím tedy žádný rozdíl, oproti jiným státním podnikům,kterým je management dosazován podobným způsobem politiky a úředníky.
Nemluvě o tom že Česká televize vlastně je a byla od začátku státní, přetransformovaná z komunistické Československé televize pouze řadou úřednických razítek, jak ostatně sama hrdě přiznává na svém webu „..zřízena ke dni 1. ledna 1992“ – aniž by si ovšem diváci, sledující v té době vysílání všimli nějaké změny 🙂
V podstatě není rozdíl mezi veřejnoprávní a státní televizí, zda vybírá poplatky přímo od občanů nebo jí platí stát formou daní od těchto
občanů. Rozdíl by byl pouze v obsahu vysílání.
Zatímco u státní TV by byl černobílý a zúžil by se jednostranně na vládní pravdu (nebo lež), tak u veřejnoprávní TV musí zahrnovat značně široké spektrum názorů, aby lidé mohli chápat život v celé jeho složitosti a vytvářet si svůj názor. V autokratických a nedemokratických společnostech je to výchova k primitivismu a
rovnostářství, která nemá ve vyspělých státech co dělat. To si těžko uvědomí pan prezident, pan senátor Veleba i jejich pochlebovači.
Proč ne Zemanovu televizi pro chudé. Ovčáček by dělal ředitele a učil nás milovat velkého vůdce. Pan Veleba by vedl domácí zpravodajství. Jaroslav Foldyna by měl na starosti zahraničí, kdy by nás učil milovat Rusko a nenávidět americké imperialisty. Pučista hejtman Hašek by vedl sport a učil podvádět rozhodčí. Všem by radil pan Kmoníček jak udělat z komára a nás vola.
Jsou jen 2 možnosti – buď
1. český prezident Zeman už totálně zblbnul
anebo
2. skutečně nás chce dotáhnout do Ruska a komunisty ovládaná Čína je náš vzor.
S tím je nutno počítat, je jen otázka kolik procent slabomyslných má tento národ a zda mu to vyjde nebo ne.
Sám Zeman kdysi ve svém oblíbeném bonmotu tvrdil že zhruba polovina lidí jsou idioti, že. Nebo to bylo ještě víc? Já jeho výroky nesbírám, ale jistě by se to dalo dohledat. A svým jednáním se ten svůj výrok Zeman zřejmě pokouší dokázat v praxi na českém národě.
Uvidíme sami při příští volbě prezidenta, ne?
Petys
Obe dve moznosti,jsou pravdive.Stale vice mne Zeman pripada,jako agent,vyskoleny v Moskve.Obdivuji jen obcany,kteri statni TV jiz zazili,ze mu stale pritakavaji.
Zajimave, jak pan prezident Zeman a jeho nohsledi, se chteji vrati zpet do dob, kdy vsechno bylo jednoduche, nikdo nemusel premyslet, vse bylo vymysleno, verim, ze soudruh Zeman, chtel hlavne jeste vetsi hlasnou troubu, aspon z voku to tak vizera.
Nenavrhovala už kdysi to, co nyní navrhuje Miloš Zeman, ODS s Václavem Klausem? Nenavrhoval totéž i pan Železný v době, kdy byl ředitelem TV Nova?