Zeman, teplé pivo a český byznys versus zničení Státu Izrael. Izraelský velvyslanec končí a bilancuje
ROZHOVOR S končícím izraelským velvyslancem v Praze o Miloši Zemanovi, českém zájmu o Írán, antisemitismu i o tom, co čeká od své nové velvyslanecké mise v Moskvě.
Izraelský velvyslanec v Česku Gary Koren má náročný závěr roku. V Praze končí a stane se novým izraelským ambasadorem v Rusku. V rozhovoru pro HlídacíPes.org mluví o zkušenostech z Česka, očekáváních směrem k Rusku, ale i o nárůstu antisemitismu v Evropě. „I v Česku se objevují neonacistické skupiny, které hlásají, že Židé ovládají ekonomiku, média, Hollywood, všechno,“ říká.
- Často se opakuje, že vztahy mezi Českou republikou a Izraelem jsou mimořádné. Platí to stále?
My máme vztahy jako v rodině. Jsou tam silnější a slabší momenty, ale celkově je vyznění pozitivní. Takže i ve vztahu Izraele s Českou republikou se mohou objevit méně světlé momenty, ale pořád jsou vzájemné vztahy velmi dobré.
- Nemohu se nezeptat na ty slabší chvilky v době vašeho působení jako izraelského velvyslance v Praze.
Tak například se mi občas stalo, že pivo nebylo dostatečně vychlazené… Ale to asi na mysli nemáte.
Postoj k Íránu není košer
- To ne. Co třeba fakt, že český prezident Miloš Zeman dal přednost privátní konferenci na Rhodu před účastí na pohřbu izraelského prezidenta Šimona Perese?
Myslím, že nejdůležitější je výsledná bilance. Nechci se vměšovat do toho, jaké mezinárodně politické priority má ten který politik. Když prezident Zeman Izrael navštívil v říjnu 2013, měl tehdy skvělé setkání se Šimonem Peresem. Nyní měl nějaké závazky a našlo se jiné dokonale vyhovující řešení, kdy na pohřeb přijel premiér Bohuslav Sobotka.
- Evropské firmy včetně těch českých nyní po skončení mezinárodního embarga projevují velký zájem o investice a export do Íránu. Považujete ze svého pohledu tamní režim za předvídatelnější než tomu donedávna bylo?
Nebudu se nijak tajit tím, že z toho naprosto žádnou radost nemáme. Jakkoli plně respektujeme české priority a ekonomické zájmy… O Írán se nyní ekonomicky zajímá mnoho zemí a rozumíme tomu, že ani Česko nechce být papežštější než papež. Nicméně svůj názor prezentujeme nejen v Praze, ale i ve Washingtonu, Paříží, Londýně, Římě…
Připomínáme, o co Írán usiluje ve vztahu k Izraeli. Nikomu nekážeme, ale na diplomatické úrovni otevřeně říkáme, že Írán je teokracie, že neustále volá po zničení Státu Izrael, členského státu OSN. Je na seznamu států podporujících terorismus. Destabilizuje Blízký východ. Připomínáme, že Írán potlačuje lidská práva a opozici – včetně komunistů. Což nezmiňuji bezdůvodně…
- Čeští komunisté, spolu s některými sociálně -demokratickými poslanci, nedávno vyvolali debatu o zrušení zákazu dodávek pro íránskou jadernou elektrárnu v Búšehru. To máte na mysli?
Musím říct, že jsem překvapen, ani ne tak diplomaticky jako intelektuálně, tím, jak může komunistická strana nevidět, jak jsou její íránští kolegové utlačováni, jak může v podstatě podporovat teokracii. V teokratickém režimu přitom není žádný prostor pro mnoho věcí, ani pro komunismus. Opět umím pochopit, že může jít o snahu podpořit český byznys, ale ve vztahu k Íránu to prostě není, jak se říká, košer. Nemá jít jen o byznys, ale o celkovou snahu změnit tvář té země, o to, aby byla předvídatelná, otevřená a aby přestala být hrozbou pro Izrael.
- Ještě je tu jedna věc, která mohla v poslední době narušit vzájemné vztahy a tím bylo nucené propuštění Libanonce Alího Fajáda, obchodníka údajně napojeného na hnutí Hizballáh a obviněného ze spolupráce s teroristy.
To nemohu komentovat. Ne kvůli tomu, že by to bylo tajné, ale prostě proto, že o tom žádné detaily nevím. Nicméně předpokládám, že pokud české bezpečnostní složky potřebovaly z naší strany jakékoli informace, tím spíše pokud se týkaly hnutí Hizballáh, tak je dostaly. Koordinace a kooperace tajných služeb funguje dobře a toto nepatří do repertoáru běžných diplomatických kontaktů.
- Ambasadorem v Praze jste od září 2013, nyní odjíždíte na post velvyslance v Moskvě…
V diplomacii jsem už 30 let, ale post v Moskvě je samozřejmě velká pocta. Ruskem jsem se zabýval řadu let, v Moskvě jsem už působil jako mladý diplomat na počátku 90. let, díky rodinné historii mluvím rusky… Takže ano, je to výzva. Z pohledu izraelské zahraniční politiky patří teď ambasáda v Rusku mezi dvě tři nejdůležitější na světě.
- Je to i kvůli té velké imigrační vlně, kdy v 90. letech přišel do Izraele milión lidí z bývalého Sovětského svazu?
Je to samozřejmě jeden z důvodů. Tato lidská dimenze dodává vzájemným vztahům unikátní rozměr. Ruský jazyk je díky tomu v Izraeli hojně rozšířený, ruská kultura je populární.
- Konec konců právě imigrace z Ruska hrála roli i při startu izraelského technologického rozmachu, vzniku „start-up nation“.
Je fakt, že se vtipkuje o tom, že největší ruská investice v Izraeli je právě tento lidský faktor. A v zásadě to tak je. Z Ruska přišlo do Izraele mnoho umělců a hudebníků, ale také lidí s kvalitním technickým vysokoškolským vzděláním, inženýrů, vědců. A souhlasím, že to je jedno z vysvětlení toho, proč je Izrael tak úspěšný v hi-tech sektoru, ve vědě, IT i ve vzdělávání.
Informační věk a antisemitismus
- Myslíte, že vaše zkušenost v působení v České republice, kdysi sovětském satelitu, může být nějak užitečné pro vaši ruskou misi?
Bude to můj třetí velvyslanecký post, působil jsem i jako velvyslanec v Rize pro Lotyšsko a Litvu a platí, že každá zkušenost je dobrá. Rusko je desítky let členem Rady bezpečnosti OSN, je součástí Blízkovýchodního kvartetu , který se angažuje v mírovém procesu, zapojilo se teď přímo i do konfliktu v Sýrii, je to velká země, velká ekonomika…
- Měl jsem na mysli třeba i znalost prokremelské propagandy, která je v Česku a nejen v Česku přítomná.
Jistě chápete, že to je téma, o němž se mi před odjezdem do Moskvy nemluví zcela pohodlně. Ale jedno říct mohu – žijeme v rychle se měnící době, mění se způsob debaty, šíření informací. Všichni jsme propojeni sociálními sítěmi. Nabízí to řadu příležitostí, ale nese to s sebou i řadu problémů.
- Je to i součást takzvaných hybridních válek. O tom Izrael ví docela dost…
Myslím, že Izrael drží neradostný rekord coby země, která denně čelí největšímu množství kybernetických útoku na světě. Izraelsko-palestinský konflikt je do značné míry právě hybridní. Učíme se z toho, budujeme účinnou obranu, sbíráme zkušenosti a nabízíme je dále – i České republice nebo NATO…
- Zaznamenáváte v současné Evropě nárůst antisemitismu?
Není to nic, co by se dělo jen poslední dobou. Nutno podtrhnout, že v České republice je to minimum případů, ale objevují se neonacistické skupiny, které hlásají, že Židé ovládají ekonomiku, média, Hollywood, všechno… Případy antisemitismu úzce souvisí s tím, o čem jsme mluvili – žijeme v informačním věku a díky internetu může i hlas jen mála lidí získat mnohem větší vliv a váhu a způsobit mnohem větší škody. Svoboda slova má svoje hranice. Čekal bych, že se velcí internetoví hráči jako Gogle, Facebook nebo Twitter budou důsledně zabývat tím, že slouží i jako kanál pro terorismus, xenofobii i antisemitismus.
- Případně islamofobii.
Islamofobii odsuzujeme stejně tak. V Izraeli je dvacetiprocentní arabská minorita, většina z nich jsou muslimové, arabština je oficiální jazyk, jsme multikulturní země. Respekt k muslimům musí být samozřejmostí. Když před časem kdosi veřejně spálil Korán v Brně, odsoudil jsem to. Ale zároveň je třeba vidět, že antisemitismus roste, často v zemích s početnější muslimskou populací. I proto považuji za důležité, aby se podařilo do evropské společnosti řádně integrovat imigranty, kteří přišli převážně z muslimských zemí.
- Na začátku rozhovoru jste mezi „problémy“ zmínil to, že někdy nebylo pivo dostatečně vychlazené… Bude něco, možná kromě piva, co vám bude chybět, až odtud po více než třech letech odjedete?
Místní neformálnost, otevřenost i přátelskost vůči Izraeli. Což je mimochodem důvod, proč roste počet turistů z Izraele. Osobně jsem po Česku hodně cestoval – navštěvoval jsem hrady, zámky, města, přírodní památky. Bude mi to chybět. Musím ocenit i to, jak prosperující zemí Česká republika je. A chtěl bych poděkovat všem přátelům, s nimiž jsem se tu mohl potkávat – ať už z vládních, diplomatických nebo ekonomických kruhů. Žijí tu skvělí lidé a byla pro mne radost tu pracovat.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Doufám, že Izrael nedopadne jako Krym až se ruská kultura v této zemi usadí. Těžko bude Izrael bombardovat sama sebe. Začíná nové dělení světa, bohužel největšími současnými zločinci. PF 2017.
Israel, nemůže Němče jako Krym dopadnout, protože nikdy nepatřil k Rusku, zatímco Krym ano a to 171 let. 1783 ho anektovalo Ruské impérium po klíčovém vítězství Ruského impéria nad Osmanskou říší v páté rusko-turecké válce v létech 1768–1774. (Přidaná informace:V roce 1571 Krymští Tataři napadli a vyplenili Moskvu, spálili vše kromě Kremlu. V roce 1663 vpadli Krymští Tataři se svými tureckými spojenci dokonce až na Moravu, tehdy bylo uneseno do otroctví na 12 000 lidí.) V roce 1954 byl Krym převeden do Ukrajinské sovětské socialistické republiky.
Ruská kultura je v Izraeli usazená už od konce 2.s.v. kdy Židé, i z SSSR, tam začali budovat kibucy a Angličené, protektoři Palestiny, tomu ze všech sil bránili, dokonce potopili civilní loď s desetitisíci Židů na palubě.
„Začíná nové dělení světa, bohužel největšími současnými zločinci.“ A to jsou kdo?
Velice pro mne poučne.dekuji
Je nasnadě, že odcházející izraelský vevyslanec české rusofoby nepotěšil.
Velvyslanec se vždy vyjadřuje diskrétně a opatrně……. není možno očekávat vyjádření „natvrdo“ – ať je velvyslancův názor jakýkoli.
Tentokrát se ovšem vyjádřil dost neopatrně, hlavně o Rusku a podílu v Rusku vyrostlých a vystudovaných Židů na izraelských špičkových technologiích.
Naši diplomaté by se měli od pana Korena poučit, jak se má dobrý diplomat vyjadřovat, jak říci vše a zároveň nic, co by mohlo způsobit roztržku s relevantními státy.
Věřím, že většina ruských Židů měla mnoho dobrých důvodů k odstěhování ze země pro Židy nevypočitatelné. Izrael získal, Rusko tratilo. (Těch pár špionů asi tuto bilanci nezvrátí). 😉
Docela jsem se pobavil že za technologickým úspěchem Izraele stojí imigranti z Ruska. Existuje pro to nějaký důkaz? Například že v Rusku se vyrábí třeba nějaká azpoň trošičku známá elektronika? Nebo cokoli jiného high-tech? Aspoň jednu značku prosím.
Jinak výrok že Židé ovládají Hollywood nebo americká média je skutečně otřesný příklad antisemitismu. Nemělo by to být taky trestné? Interview je mimořádně vypovídající.
No, že z Ruska schopní lidé utíkají – ať už do Izraele nebo na západ – není asi žádné tajemství.
Vy Petys, znáte nějakou izraelskou značku komerčních IT výrobků? Asi ne. A přece nikdo, a nejspíš ani Vy, nepochybuje, že nezaostávají za světovou konkurencí. Zbraňové IT výrobky se v obchodních sítích, ani v ALZA.cz a AMAZON.cz nenabízí a neprodávají.
Výstižnější to snad nemohli byt
Velmi zajímavé a dokonale diplomatické. Kéž se panu Korenovi v Moskvě maximálně daří… 🙂