Zeman potvrdil Andreji Babišovi premiérské ambice. V jeho deníku
Zeman: Padne-li vláda, jmenuji premiérem Babiše. Tímto titulkem otevírá Mladá fronta Dnes sobotní vydání. MfD patří Andreji Babišovi. Miloš Zeman v březnu 2013 prohlásil, že nebude MfD poskytovat rozhovory. Co se od té doby změnilo?
Novopečený prezident Miloš Zeman 10. března 2013 v pořadu Partie televize Prima Family oznámil, že nebude dávat bilanční rozhovory deníkům Mladá fronta Dnes a Lidové noviny. Proč, nesdělil. Faktem je, že oba listy kritizoval již v předvolební prezidentské kampani. Tehdejší vedení MfD v čele se šéfredaktorem Robertem Čásenským zareagovalo recesisticky: během jednoho týdne nabídlo čtenářům sedm rozhovorů s muži příjmením Zeman. Vlastníkem společnosti Mafra, vydávající MfD a Lidové noviny, byl v té době německý mediální dům Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft.
Andrej Babiš nastupuje na mediální scénu
Koncem června 2013 Němci Mafru prodali Andreji Babišovi, který v té době usiloval o vstup na politické výsluní. Pikantním detailem je skutečnost, že v den oznámení koupě Babiš odmítl pro Českou televizi událost přímo komentovat, neboť „letí za prezidentem Zemanem do Berlína“. Babišův nákup mediálního domu oslovujícího díky svým novinám a webům (včetně iDnes.cz) značnou část české populace s sebou samozřejmě přinesl obavy o novinářskou svobodu jeho nových zaměstnanců.
Následovala ujištění, že byznysmen a politik Andrej Babiš nebude do práce redakcí mluvit. Nicméně za rok už ve vedení redakcí Mladé fronty Dnes a Lidových novin nezůstal kámen na kameni. Šéfredaktorování Lidových novin převzal k 1. prosinci 2013 István Léko, MfD od 1. ledna 2014 šéfovala Sabina Slonková. Slonková se poroučela z dodnes nevysvětlených důvodů již po půl roce, Léko řídí LN dodnes.
Ani Slonková ani Léko podle dostupných informací žádnou usmiřovací aktivitu směrem k Hradu a Miloši Zemanovi nevyvíjeli. Zlom přišel v postoji MfD po příchodu nového šéfredaktora Jaroslava Plesla v polovině roku 2014. Ve výkladní skříni vydavatelství – čtvrtečním Magazínu MfD – vyšel loni 25. září „velmi neobvyklý“ novinářský útvar pod titulkem „Jak to vidí prezident“ uvozený slovy: „Na prahu sedmdesátky, kterou slaví 28. září, okomentoval Miloš Zeman sérii snímků. Pořídili je fotografové MF DNES za uplynulý rok a půl jeho prezidentského mandátu“.
Novinář Miloš Zeman
A Miloš Zeman využil nabídnuté příležitosti mírou vrchovatou. Omlouval „korunovační virózu“, pohaněl prezidentského soka Schwarzenberga, vysvětlil jmenování Andreje Babiše ministrem přes pochybnosti o lustračním osvědčení, vysekl poklonu Václavu Klausovi a zmínil i přátelství s herečkou Jiřinou Bohdalovou. Pro ilustraci tři popisky z prezidentského pera:
- KAREL SCHWARZENBERG, Dan Materna, 17. ledna 2013, Praha „Politika jsou někdy šachy a někdy box a oba dva typy her se mají střídat. Ale pokud boxujete, je dobré zasazovat důrazné rány zepředu, a nikoli zezadu.“
- VÁCLAV KLAUS, Michal Růžička, 7. března 2013, Lány „Děkujme Bohu, že máme názorové oponenty, s nimiž zcela zásadně nesouhlasíme, ale jejichž názory jsou takové, že nás nutí přemýšlet. I když už Masaryk říkal, že myšlení bolí.“
- ANDREJ BABIŠ, Dan Materna, 29. ledna 2014, Praha „Bylo by velmi snadné, kdybych s odkazem na zvyklost týkající se lustračních osvědčení Andreje Babiše nejmenoval ministrem financí, a tím pádem vyhodil do povětří celou vládu. Ale vždy si musíte klást otázku, co by následovalo potom. A protože jsem si jako prognostik takovou otázku položil, Andreje Babiše jsem ministrem financí jmenoval.“
„Průlomový rozhovor“ Miloše Zemana pro MfD vyšel 8. listopadu 2014. Jedním z autorů byl i šéfredaktor Jaroslav Plesl (druhým byl Petr Kolář). Řeč byla o tehdy hojně citované kauze Pussy Riot, bezpečnostní prověrce kancléře Vladimíra Mynáře (dodnes ji nemá), politické situaci po obecních a senátních volbách, cestě do Číny a návratu v letadle PPF Petra Kellnera. U rozhovoru nikde zmínka, že rok a půl předtím se Zeman zapřisáhl, že MfD „bilanční rozhovory“ poskytovat nebude.
Druhý rozhovor od vyhlášení embarga MfD přinesla tuto sobotu. A prodávala ho přes překvapivé prezidentovo prohlášení, že po pádu vlády by pověřil sestavením nové Andreje Babiše, majitele novin, kterým se s nápadem právě svěřuje. Překvapivé je Zemanovo sdělení z jednoduchého důvodu – pád kabinetu není podle žádného z aktérů na pořadu dne. Proč tedy prezident zmiňoval Andreje Babiše jako člověka, kterého by případně pověřil sestavením vlády, zůstává skryto.
Kamarádi do deště
Na sobotním rozhovoru je z našeho pohledu zajímavá i další věc. Miloše Zemana se již netázal šéfredaktor Jaroslav Plesl, pouze Petr Kolář. Ten s Pleslem v polovině roku 2014 přišel z časopisu Týden. Tam se nyní i vrací. Jaroslav Plesl sice formálně dál zůstává šéfredaktorem MfD, informace z nitra Mafry však mluví jasně – deník fakticky řídí ředitel strategického rozvoje vydavatelství František Nachtigall.
Takže – co se změnilo od doby, kdy prezident Zeman vyhlásil embargo na rozhovory s deníky Mafra, do doby, kdy na stránkách deníku MfD potvrzuje premiérské ambice jeho majitele?
- Andrej Babiš uspěl ve volbách do sněmovny, europarlamentu, komunálu i do senátu. A v průzkumech preferencí suverénně válcuje druhou ČSSD, která dosud drží post předsedy vlády. Veřejným tajemstvím je fakt, že Zeman Bohuslava Sobotku „nemusí“. Naopak pro Andreje Babiše má jen slova uznání.
- Andrej Babiš koupil Mafru, rádio Impuls a k moci ekonomické a politické přidal i sílu mediální.
- Fakticky se vyměnili tři šéfredaktoři nejsilnějšího nebulvárního deníku v zemi. A každý další již bezpochyby do žádné „války“ s prezidentem Milošem Zemanem nepůjde.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Média versus svatí spasitelé ze sociálních sítí. Demokracii chybí prostor pro debatu
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
I když to tak sice vypadá přesto je nutné doplnit podstatu té informace kterou pan Zeman uvedl:
„V případě že by padla vláda a vytvořila se koalice ANO+TOP09+ODS, pak by pověřil sestavením nové vláda pana Babiše a nikoliv pana Kalouska.
Dalo by se říci, chvála Bohu..
Především Andrej Babiš není hloupý. Dobře ví, že by na společné vládě s nepopulární ODS a nepopulárním Kalouskem ztratil všechno.
Ale stejně – ty počty panu prezidentovi jaksi nevycházejí: ANO, TOP09 a ODS většinu zdaleka nemají. Lidovci nejsou blázni, aby se přidali a Soumrak zase nechce žádná z ostatních stran. Takže by zbývali Zemanovi koně v soc-dem (Tejc, Škromach atd.). Dovedete si to představit? Babiš tlačený z jedné strany ODS a Kalouskem a z druhé Zemanem? Proti tomu je dneska Sobotka (i Babiš) v komfortním postavení.
Volby jsou sice daleko, ale pokud má ANO (zatím pořád) šanci je vyhrát, byla by hloupost umožnit svržení vlády teď. Ten starý intrikán má smůlu.
Dodatek: Spíš má pravdu Sobotka, když říká, že se Zeman snaží ovlivňovat situaci v soc-dem před sjezdem. Prostě vyhrožuje: „Se Sobotkou v čele můžete skončit v opozici“.