Zbytečná česko-ruská komora. Lobbisti za Rusko jsou bez práce, firmy dávají ruce pryč
S počátkem ruské agrese proti Ukrajině ztratila tuzemská Rusko – česká smíšená obchodní komora definitivně svůj smysl. Lobbisticko-byznysová organizace vznikla v roce 2012 a mimo jiné prosazovala účast ruských firem na dostavbě tuzemských jaderných elektráren. Angažovaly se v ní i přední české firmy; nyní s ní už nechtějí mít nic společného.
O aktuálních aktivitách Rusko-české obchodní komory nejlépe vypovídá mlčení. HlídacíPes.org požádal zástupce komory o vyjádření, kolik přesně má aktuálně členů a jakou činnost vykonává – a odpovědi se nedočkal. Dobrat se toho nelze ani na webových stránkách komory.
Poslední realizované projekty na webu avizuje ze srpna 2020: „Organizace a provedení 1. Česko-Ruského golfového turnaje za pohár mimořádného a zplnomocněného velvyslance Ruské federace v České republice.“
Aktuální dávno není ani přehled firem a organizací, jejichž členstvím se komora chlubí. Mezi zakládajícími členy je na prvním místě uvedena ruská banka Sberbank, která v tuzemsku ovšem – krátce po ruské invazi na Ukrajinu – zbankrotovala a své pobočky zavřela. A i další známé firmy a organizace, jež komora na svém webu uvádí jako reference, s ní ve skutečnosti nemají už dlouho nic společného.
Už roky s nimi nespolupracujeme
„Po zvolení Vladimíra Dlouhého prezidentem Hospodářské komory České republiky v roce 2014 se v této smíšené komoře již neangažujeme,“ říká Miroslav Diro, tiskový mluvčí Hospodářské komory. „Po anexi Krymu v roce 2014 a zavedení obchodních sankcí se často podobné instituce založené pro rozvoj obchodních vazeb mezi Českou republikou a Ruskou federací obsahově vyprázdnily,“ vysvětluje.
Ani advokátní kancelář Havel & Partners členem Rusko-české smíšené obchodní komory již není. „Dle našich informací tato komora již delší dobu ani nevykonává svou činnost. V minulosti jsme ve spolupráci s komorou viděli smysl v souvislosti se zastupováním našich českých klientů, kteří působili na rusky mluvícím trhu nebo uvažovali o expanzi tímto směrem. Aktuálně naopak řešíme spíše exity našich klientů z Ruska,“ říká partner kanceláře Marek Lošan.
I další ze známých českých firem, MND patřící do portfolia miliardáře Karla Komárka, zdůrazňuje, že členem Rusko-české smíšené obchodní komory není už od roku 2016. „Požádali jsme komoru na základě vašeho upozornění o vymazání našeho loga z přehledu sponzorů, předpokládáme, že k tomu dojde v nejbližších dnech,“ říká mluvčí MND Dana Dvořáková. „Členství nemělo žádný přínos a to i vzhledem k tomu, že jsme dlouhodobě omezovali spolupráci s ruskými podniky,“ doplňuje.
Podobně si přínos členství v komoře vyhodnotil i další zakládající člen – společnost Cerva, podnikající v oboru pracovních oděvů a ochranných pomůcek. Ta Rusko-českou smíšenou obchodní komoru opustila před více než třemi lety, jakkoli stále figuruje na titulní straně webu.
„Rozhodnutí opustit Rusko-českou smíšenou obchodní komoru jsme přijali na základě pragmatických závěrů, vycházejících z podnikatelských zájmů našeho holdingu. Obchodní obrat s firmami z Ruské federace se od roku 2014 neustále snižoval,“ vysvětluje za Cerva Group mluvčí Veronika Steinmetzová.
Vzpomínka na vlivného lobbistu
Rusko-česká lobbistická organizace přitom vznikala s velkou pompou – v čase, kdy se chystal někdejší tendr na dostavbu jaderných bloků v Temelíně a ruský Rosatom měl v tuzemsku mocné zastánce. Komora měla ruské zájmy pojistit.
Oficiálně byla komora založena v roce 2012 s deklarovaným záměrem „nabídnout českým firmám další platformu pro podnikání v Rusku a usnadnit jim přístup na ruský trh“. Komoru zakládal a vedl dnes již zesnulý ruský podnikatel Vladimir Jermakov, bývalý ředitel plynárenské firmy Vemex, dceřiné společnosti ruské státní firmy Gazprom. Jermakov byl svého času označován za jednoho z nejvlivnějších Rusů v Česku.
Byl to on, kdo prostřednictvím svého nadačního fondu financoval vztyčení pomníku Alexandra S. Puškina na Puškinově náměstí v Praze u příležitosti 215. výročí básníkova narození.
Podle dostupných statistik celkově klesá ruské zastoupení na tuzemské byznysové scéně. Zatímco ještě mezi lety 2014 až 2019 byli Rusové nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem, v roce 2020 je o pomyslné prvenství připravili Slováci a počet ruských firem od té doby dále klesá. Vyplývá to z analýzy expertní firmy poskytující obchodní data Dun & Bradstreet.
„Za posledních devět let, kdy tyto statistiky vyhodnocujeme, klesl počet firem registrovaných v ČR, které mají majitele s ruskou adresou, téměř o třetinu. Jejich celkový počet se snížil o 5 283 z rekordních 16 991 v roce 2014 na svoji historicky nejnižší hodnotu 11 708 v roce 2022. Nejrychleji tyto firmy však ubývaly v posledním roce,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
3 komentáře
Jen osel se může paktovat s bandou, co dnes po rozpadu vládne v Rusku, je to stará garda z KGB ,oné organizace co zničila celý býv. východní blok.Další oslové kolem Zemana se paktují s čínskými komouši a dnes vidíme pohromu co nám způsobila tato obchodní činnost.Sloužíme jen jako odbytiště pro laciný čínský šmejd, prodávaný na vietnamských tržištích.To, že nám zničili , kdysi naše odvětví, která produkovala i přes bolševický systém, velmi kvalitní zboží.Např obuvnický obor s Baťovskou tradicí, proslulé sklárny a porcelánky, textilní a oděvní průmysl s prvorepublikovou tradicí a dalšími obory.proč tedy rusko, čínské komory nic nepřínáší, jen nám to škodí jako dříve škodilo.Zrušit a pokud obchodovat jen výhodně pro naše obchodníky a jen s kvalitním zbožím.
Až padne EU a každý stát bude uvažovat ekonomicky, vrátí se k Rusku aby si zajistil levné energie. Orbán už to pochopil a bude mít jaderné elektrárny. Tím si zajistí levnou vlastní elektřinu. Západ nás přivedl ke krachu a zradí nás jako vždy. Historie nás učí.
A pak ses probudil s rukou v nočníku, ivane. Rusácké levné energie neexistují, existují jen ty vyděračské. Jaderná elektrárna se v Maďarsku měla stavět už přes 4 roky – prozatím je tam je prázdný plac … a plac tam taky zůstane. Stejně tak jako maďarsku zůstanou leda dluhy.