Zápisová turistika: Rodiny se kvůli škole nejen fiktivně stěhují, dokonce i falšují nájemní smlouvy
Spolu s novými zápisy prvňáků do základních škol vyvstal znovu problém takzvané zápisové turistiky, kdy se rodiny fiktivně stěhují do spádových oblastí školy, kterou si zvolily. Doslova nájezd takových “turistů” zaznamenali letos na Praze 2 v základní škole Londýnská, která je specifická svým partnerským přístupem k žákům.
Podle údajů radnice Prahy 2, které má HlídacíPes.org k dispozici, si fiktivním přestěhováním tuto školu letos “pojistily” rodiče téměř třetiny všech přijatých prvňáčků. Jedna rodina dokonce zfalšovala nájemní smlouvu. I když jde v absolutních číslech „jen“ o 18 dětí, radnice Prahy 2 už v souvislosti s tímto trendem požádala pražský magistrát o řešení situace.
S počátkem roku přibývá v oblastech poblíž žádaných základních škol mnoho nových obyvatel, kteří se o pár měsíců později z trvalého pobytu v dosahu školy zase odhlásí. Většinou však stěhování probíhá jen na papíře.
S fiktivním stěhováním se potýkají i mimo Prahu – například v Liberci nebo Českých Budějovicích, přičemž se každým rokem problém stupňuje. Mezi řediteli škol proto existují obavy, že pokud bude tento trend pokračovat, nemusí se v příštích letech dostat do školy ani děti, které ve spádových oblastech skutečně bydlí.
Šance na přijetí 1:9
Podle ministerstva školství ale není nutné situaci nějak systémově řešit. „Současná pravidla jsou dostačující,“ říká tisková mluvčí resortu Jarmila Balážová. „To, že máme vynikající školy, které rodiče vyhledávají, to je jistě potěšitelné. Na druhou stranu bychom chtěli, aby všechny základní školy byly kvalitní, aby rodič nemusel přehlašovat svůj trvalý pobyt,“ dodává.
Podle ministerstva leží zodpovědnost za kvalitu školy na regionálních správách. „Obce by se měly především snažit o zvýšení úrovně svých základních škol tak, aby všechny školy poskytovaly kvalitní vzdělání,“ konstatuje mluvčí Balážová. K tomu má podle ministerstva školství pomoci kariérní řád pro učitele a chystaná reforma financování regionálního školství.
Jedním z míst, kam se rodiče často virtuálně stěhují, je okolí pražské základní školy s přízviskem Svobodná v Londýnské ulici, kde například neuslyšíte zvonění a nenajdete na vysvědčení známky.
Letošní zájem dětí o tuto školu ale předčil všechna očekávání. K zápisu přišlo na 195 dětí, přičemž přijato bylo 64. (pozn.red.: údaje mohou být ještě ovlivněny žáky, kteří následně dostali odklad, nebo, kteří se dostali na jinou školu.)
Šance, že se dítě z mimo spádové oblasti na školu dostane, byla v den zápisu pouze 1:9. Ještě na podzim přitom byly šance pro nové prvňáčky mnohem vyšší, škola tehdy udávala pravděpodobnost 1:3, že bude dítě přijato. Stačily ale necelé dva měsíce a situace se radikálně změnila. Příčinou je právě vysoký počet fiktivně přestěhovaných rodin na adresu ve spádové oblasti školy.
Bezdomovcem kvůli škole?
K odhalení účelového stěhování postačily řediteli a radnici Prahy 2 údaje o počtu dětí hlášených ve spádové oblasti na ke konci loňského roku a v době zápisu do školy.
Podle těchto dat bylo ke konci roku ve spádové oblasti Londýnské hlášeno 46 dětí. I když podle údajů radnice 23 dětí z tohoto seznamu k zápisu do Londýnské nepřišlo, v lednu se i tak u zápisu objevilo ze spádové oblasti 41 dětí. Během necelých dvou měsíců se tedy do oblasti, kterou tvoří části jedenácti ulic, přestěhovalo 18 rodin dětí, které následně přišly k zápisu do Londýnské. Tři děti se dokonce přestěhovaly pouze den, respektive dva dny před samotným zápisem.
“Samozřejmě nelze vyloučit, že se někdo náhodou v dané krátké době opravdu přestěhoval, ale podle naší zkušenosti jde ve většině případů o účelově přestěhování. Poznáme to mimo jiné z toho, že se po krátké době dané rodiny zase odhlásí,” říká Andrea Hronová, vedoucí kanceláře tajemníka Prahy 2. “My s tím ale bohužel nemůžeme nic dělat.”
Dvě děti měly dokonce nově zapsané trvalé bydliště na městském úřadě, tedy šlo o tzv. úřední bezdomovce. Rozklíčovat, zda to byla pouze náhoda, nebo zda si někdo cíleně zařídil trvalý pobyt na úřadě, nelze. Přesto ale vedení Prahy 2 letos požádalo magistrát, aby adresu radnice vyřadil ze spádové oblasti školy v Londýnské, aby zápis do školy nebyl motivací ke stěhování na úřední adresu.
Morální hledisko
Letos poprvé v Londýnské odhalili také zfalšování nájemní smlouvu, která posloužila k zapsání adresy ve spádové oblasti jako trvalé bydliště. Když to vedení školy zjistilo, žáka nepřijali, současně je vedeno správní řízení na výmaz bydliště dané rodiny.
Ostatní děti ze spádové oblasti ale musela škola přijmout, bez ohledu na to, zda v nejbližším okolí skutečně bydlí, nebo se přestěhovali jen papírově. “Vadí mi to z morálního hlediska,” komentuje fiktivní stěhování ředitel základní školy Martin Ševčík. “Systém je tím deformován a není spravedlivý. Také mě děsí, že sem začnou chodit děti rodičů, kteří si to zkrátka můžou dovolit,” naráží tak na skutečnost, že ve většině případů se za poskytnutí fiktivního bydliště platí. “My chceme, aby naše škola tvořila heterogenní skupinu,” dodává.
Zároveň ale připouští, že nelze všechny virtuálně přestěhované rodiny házet do jednoho pytle. “Některé dítě zkrátka potřebuje ke vzdělávání specifický přístup, a rodiče nemůžou najít školu, která by mu jej poskytla, a proto se uchýlí k takovémuto kroku,” míní Ševčík.
Kdo z nově přijatých prvňáčků získal místo na základě fiktivní adresy ale škola zkoumat nebude. „Ani to nechci zjišťovat, jenom bych si tím zvýšil tlak,” říká Ševčík. “Nemám totiž žádnou možnost, co s tím udělat. Formální podmínky dané zákonem splnili.”
Kult jménem Londýnská
A proč je právě o základní školu v Londýnské ulici na Vinohradech takový zájem? Budova školy se navenek ničím neliší od řady jiných škol, ale právě tady jako jedni z prvních místo známek začali používat slovní hodnocení, a snaží se o to, aby děti chodily do školy rády.
Zatímco před dvaceti lety byla tato škola považována za podezřelý experiment, dnes jde o vyhledávanou téměř prestižní instituci.
“Londýnská se postupně stala značkou kvality, tradice. Je to v podstatě zavedená firma, kde se kontinuálně daří udržet nastavený vzdělávací plán,” říká ředitel školy Martin Ševčík oblečený v tričku a montérkách – právě totiž s dětmi dokončil výrobu krmítek. “Děti jsou tu vnímány jako partneři, není s nimi jednáno s despektem, motivujeme je ke vzdělávání. Navíc se tento princip léty osvědčil, a naši žáci žijí úspěšným životem,” dodává spokojeně.
Někteří rodiče kvůli tomu, aby jejich dítě mohlo chodit do Londýnské, podstupuje proces stěhování za školou i reálně. Například rodina Vojtěchovských, která se před rokem a půl přesunula do blízkosti Londýnské z pražské Libně.
“Chtěli jsme, aby naše dcera chodila do Londýnské, byl to v podstatě hlavní důvod, proč jsme tehdy začali hledat bydlení v ulicích spádové oblasti školy,” říká Miloš Vojtěchovský, jehož dcera chodí do první třídy. “Je pro nás důležité, že je to liberální škola humánní vůči dětem. Po půl roce, co tam dcera chodí, se nám potvrzuje, že to bylo dobré rozhodnutí.”
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Vyhlašení mluvčí jen ukazuje že opravdu jsou mimo. V článku nic není o učitelých a jejich kariéře.
Článek popisuje, že to jde dělat i bez toho. Minimálně to tak vidí rodiče.
Až se do toho zamotá ještě inkluze, to bude tanec.
Obyvatelstvo je náležitě buzerováno. Současná situace je vyhovující, není potřeba nic měnit, jak říká ministerstvo.