Zakladatel a spolumajitel Avastu Pavel Baudiš: „Brzy asi něco oznámíme.“
Chystaný vstup českého Avastu na londýnskou burzu zatím Pavel Baudiš otevřeně potvrdit nechce, lépe řečeno nemůže. Zároveň ale říká: „Myslím, že už to nebude moc dlouho trvat a nějaké informace se dostanou ven. Řeknu to při konci roku asi takhle: V roce 2018 asi dojde k nějakým dalším krokům, tak si přeji, aby to pro firmu dopadlo dobře.“
Agentura Reuters už počátkem listopadu s odkazem na čtyři nezávislé zdroje napsala, že česká antivirová softwarová společnost Avast plánuje vstup na londýnskou burzu. Úpis akcií by se měl údajně uskutečnit v první půli roku 2018.
Pavel Baudiš v rozhovoru pro HlídacíPes.org a ekonomický pořad Řečí peněz Českého rozhlasu Plus říká, že s ohledem na obchodní zvyklosti a pravidla celou věc nechce předčasně komentovat. „U veřejně obchodované společnosti existují nějaká pravidla, jakým způsobem se chovat, jak vystupovat, když jste insider, jak komunikovat s investory a s veřejností,“ říká.
Vstup na londýnskou burzu by každopádně společnost ocenil podle odhadů na čtyři miliardy dolarů (asi 88,4 miliardy korun). Pokud by se uskutečnil, šlo by o největší vstup technologické firmy na londýnský trh v jeho historii.
Přečtěte si pasáž z rozhovoru s Pavlem Baudišem věnovanou právě možnosti vstupu Avastu na burzu.
Celý rozhovor s mužem, který figuruje v první desítce nebohatších lidí Česka, zveřejní HlídacíPes.org ve čtvrtek 21. prosince.
Lidé se často hroutí při hypotéce v řádu milionů, vy jste si na koupi konkurenta AVG půjčili téměř 1,3 miliardy dolarů…
Bylo to dokonce i víc, asi 1,5 miliardy dolarů. Potenciál spojených firem je daleko větší, jsou tam synergie a úspory nákladů, i synergie na straně příjmů. Pak není problém ani takový obří dluh splatit. Bylo to vidět na tom, že zájem poskytnout nám na to financování byl velký, bylo z čeho vybírat a díky tomu jsme snížili i výši úroku. Je rozdíl, když si půjčujete na akvizici nebo na výplatu dividend.
Za dobu existence Avastu jste mnohokrát dostali nabídku k odkoupení. Jste asi rád, že jste nikdy neprodali…?
První náš antivirový program vznikl v roce 1988, firma jako taková v roce 1991 a první nabídku na prodej jsme dostali asi měsíc poté, co jsme firmu založili. Mě na tom vždycky fascinovalo, hlavně v průběhu 90. let, že nemám žádného šéfa, že si můžu dělat co chci. Na druhé straně tam byla a je odpovědnost za firmu, za zaměstnance, za rodinu. Ale ten pocit, že je člověk svým vlastním pánem, přetrvává dodnes, je silný a je k nezaplacení. Když jsme dostali v roce 1997 nabídku od McAfee, tak jsme se jim to snažili vysvětlit, ale moc to nechápali.
Pravidelně se spekuluje o tom, že by vás rádi koupili Číňané… Ale mnohem reálnější je spíše už jednou odložený vstup na burzu. Už to můžete oficiálně potvrdit?
Bohužel nemůžu. Ale mohu říct, že tam máme minoritního investora, který má svůj investiční horizont, a ten investor je s námi už čtyři roky a hledá cestu, jak by tu investici zhodnotil, ukončil. Ale jakou to bude cestou, to v současné době říct nemůžu.
Je to tedy spíše tlak, či záměr investora CVC Capital Partners než váš a kolegy Eduarda Kučery, s nímž máte dohromady ve firmě 43 %?
(… mlčí)
Chápu, že se vám o tom moc nechce mluvit, nicméně agentura Reuters, opírajíc se o čtyři nezávislé zdroje, už napsala, že prodej by se měl údajně uskutečnit v první půli příštího roku. Vstup na londýnskou burzu by společnost ocenil na čtyři miliardy dolarů (asi 88,4 miliardy korun). Pokud by se uskutečnil, šlo by o největší vstup technologické firmy na tamní trh v historii. To vše zní přeci velmi dobře. Bojíte se, že to zakřiknete?
Toho se nebojím, ale nemůžu o tom mluvit. U veřejně obchodované společnosti existují nějaká pravidla, jakým způsobem se chovat, jak vystupovat, když jste insider, jak komunikovat s investory a s veřejností. Jsou to pravidla důležitá pro to, aby to nějak fungovalo, tak proto.
Je nějaký termín, kdy už o tom bude možné mluvit?
Myslím, že už to nebude moc dlouho trvat a nějaké informace se dostanou ven. Řeknu to při konci roku asi takhle: V roce 2018 asi dojde k nějakým dalším krokům, tak si přeji, aby to pro firmu dopadlo dobře.
Ve čtvrtek 21.12. si přečtěte celý rozhovor s Pavlem Baudišem:
- Musí bojovat s českou závistí?
- Jak se dívá na angažmá podnikatelů v české politice
- Proč se firma Avast neprosadila v Číně
- Jak cenná jsou data o uživatelích a proč má problémy firma Kaspersky
- Co si myslí o podnikatelském prostředí v Česku
- A jak Nadační fond Avast změnil způsob, jak se v Česku pečuje o umírající
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)