Zákaz bude mít brzy i dřevo. Pro vytápění vidím už jen jednu možnost, říká podnikatel
Jiří Hanus začínal svůj byznys od nuly: kancelář měl na půdě a první sklad zboží ve sklepě. Nyní patří jeho firma Acond k předním výrobcům tepelných čerpadel. Jak říká, nárůst poptávky byl po vypuknutí války na Ukrajině raketový. Výhodou prý je, že i když zájem o tepelná čerpadla roste, asijská konkurence zatím té evropské hned tak stačit nebude.
„Stoprocentně ekologické by bylo netopit vůbec, ale to si jistě neumíme úplně představit. Musíme si to vždycky srovnat s alternativami. Elektřina je určitě mnohem horší, plyn je určitě mnohem horší a pak se nabízí vlastně už jenom uhlí, případně dřevo a uhlí a o tom se asi bavit nemusíme. Dřevo je ještě v tuhle chvíli částí veřejnosti považováno za ekologické, ale v Německu už se uvažuje o zákazu používání dřeva k vytápění, protože přeci jen způsobuje emise,“ říká Jiří Hanus v rozhovoru pro ekonomický podcast MakroMixér (připravují ho šéfredaktor HlídacíPes.org Robert Břešťan a hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš).
Jak moc se změnila poptávka po vašich produktech po vypuknutí války na Ukrajině, po začátku energetické krize, kdy lidé začali hledat nové alternativy?
To jsme pocítili opravdu hodně. Použil bych slovo euforie: stačilo tepelná čerpadla vyrobit a nikdo se neptal, kolik to stojí nebo jaký je to vlastně výrobek, a bylo to okamžitě prodáno. Situace už se ale s klesajícími cenami energií změnila a spolu s menší panikou mezi spotřebiteli už zájem trochu ochladl. Osobně jsem ale přesvědčen, že tepelné čerpadlo nemá alternativu a z dlouhodobého hlediska je to v podstatě jediný možný zdroj vytápění.
Proč myslíte, že to je do budoucna jediný možný zdroj vytápění? Chápu, že jako výrobce tepelných čerpadel nic moc jiného říkat nemůžete, ale plyn, elektřina, pevná paliva podle vás už žádnou šanci nemají?
Už i velmi bohatí lidé, kteří dříve vytápěli své domy elektřinou, a mají i energeticky úsporné domy, stejně přecházejí na tepelná čerpadla. Protože ta míra nejistoty ohledně budoucích cen je dostatečně dramatická i pro ně. Elektřina pro vytápění, to určitě není cesta do budoucna. Zemní plyn je jistě zajímavý zdroj a v minulosti byl určitě nejpoužívanějším zdrojem tepla v Evropské unii. Plynových kotlů se prodávalo asi pětkrát, šestkrát více než tepelných čerpadel, nicméně už před ukrajinskou krizí Evropská komise plánovala ústup od fosilních paliv a ta válka to ještě urychlila. Třeba v Německu už končí s vytápěním plynem. U nás se ještě do loňského roku dotoval přechod z uhlí na plyn, ale s plynem to bude jako kdysi s přímotopy. Přechod na ně se kdysi taky dotoval a nakonec se to stalo neskutečně drahou variantou. Podobné to bude s plynem, i proto, že se připravují uhlíkové daně nejenom pro podniky a pro velké spotřebitele, ale i pro domácnosti.
Od Číny raději dále
Kvůli nárůstu poptávky jste rozšířili výrobní kapacity, prý plánujete vyrábět až 50 tisíc čerpadel ročně. Nepřemýšleli jste o levnější výrobě v Číně, nebo by to byl spíše risk?
Určitě chceme dále vyrábět v Milevsku. Je to naše velká konkurenční výhoda a bereme to i jako podporu místního regionu. Milevsko je město s nejvyšším věkovým průměrem v České republice. Region se vylidňuje, mladí lidé odcházejí a my bereme jako naši povinnost a zodpovědnost ty lidi přitahovat zpátky. A daří se nám to. Přicházejí k nám i lidé z Prahy, z Českých Budějovic, ale i z Německa nebo z Anglie. Asijskou konkurenci v našem oboru nebereme úplně jako konkurenci, protože to je úplně pro jiný segment trhu, oni jsou pro zákazníky, kteří hledají tu nejlevnější cenu. Zatím jsme nenarazili na čínský výrobek, který by v našich podmínkách fungoval.
Aby to ale nakonec nebylo jako s těmi čínskými auty, kterým se kdekdo vysmíval, když viděl výsledky crash testů. A dnes se čínské konkurence evropské automobilky, třeba v segmentu elektromobilů, oprávněně bojí. Co děláte pro to, abyste si uchránili své know how i před kopírováním z Číny?
Know-how si chráníme, navíc i součástková základna v Asii je úplně jiná než Evropě. Oni, pokud by chtěli vyrobit stejně tiché tepelné čerpadlo a se stejnými účinnostmi, tak nemůžou použít svoje asijské a čínské komponenty, ale museli by je dovézt z Evropy a v tu chvíli jejich konkurenční výhoda už není nijak výrazná. Stigma čínského výrobku asi nevadí u propisky nebo u levnějších zařízení, ale pokud někdo chce investovat několik set tisíc a kupujete technologii na dvacet let, tak se, pokud můžete, spolehnete na evropského dodavatele.
Celé odvětví rychle roste, vznikají nové firmy. Jak vidíte budoucnost vašeho odvětví řekněme za pět let?
Pravda je, že výrobní kapacity všech výrobců tepelných čerpadel rostou rychle. Už jsem zmiňoval ten poměr, že dříve se prodávalo pětkrát, šestkrát tolik plynových kotlů, ale tenhle poměr se otáčí. V Evropě to z jednoho milionu bude velmi rychle pět, šest milionů tepelných čerpadel ročně. Naše výrobní kapacita, oněch 50 tisíc, je kapka v moři, ale věříme, že s velkým potenciálem. Snažíme se odlišit tím, že neprodáváme přes velkoobchody, nabízíme zboží, které má velkou přidanou hodnotu, máme ty nejvyšší účinnosti, velkou tichost, máme vzdálenou správu, připojení přes internet k našemu dispečinku. Věříme, že na tom obrovském trhu se najde dostatek zákazníků, kteří to ocení a dají nám přednost oproti nějaké levné asijské konkurenci.
Z laického pohledu je tepelné čerpadlo prostě „plechová krabice s větrákem“. Ale předpokládám, že i zde jsou důležité inovace, výzkum, vývoj. Co vše se dá, s ohledem na daná fyzikální omezení, ještě vymyslet?
Dá se toho vymyslet a otestovat poměrně hodně. Výrobci komponentů přicházejí s novými řadami účinnějších kompresorů, ventilátorů atd. My máme výhodu, že nám pak implementace trvá kratší dobu než nadnárodním koncernům. Spolupracujeme s ČVUT, s univerzitním centrem energeticky efektivních budov, kde vyvinuli chytrou kombinaci s fotovoltaikou, kdy podle momentálního výkonu fotovoltaické elektrárny uzpůsobíme otáčky kompresorů, to znamená příkon toho zařízení tak, abychom přebytky energie přímo dokázali spotřebovávat. V kombinaci fotovoltaiky s tepelným čerpadlem vidíme velkou budoucnost. Pokud zisky z fotovoltaiky přeženeme přes tepelné čerpadlo, tak je vlastně zpětinásobíme.
Nakolik se vám do Milevska daří lákat jak experty, třeba právě do vývoje a výzkumu, tak lidi do dělnických profesí?
Co se týče těch méně kvalifikovaných pozic, naše výhoda je, že jsme dokázali jednotlivé výrobní úkony rozdělit na méně náročné části, to znamená, že velkou část výroby jsou schopny provádět i ženy. V sousedství Milevska máme města Písek, Tábor, kam řada lidí dojíždí za prací, a my jim nabízíme to, že už dojíždět nemusejí. Neříkám, že nemáme problémy najít zaměstnance, ale máme je možná menší než jiné firmy v jiných regionech. Jsme atraktivním zaměstnavatelem a daří se nám lákat kvalifikované lidi i z Prahy. Protože pokud někdo bydlí třeba u Benešova, tak jestli jede na druhou stranu Prahy, tak k nám mu to časově vyjde líp a určitě je to i příjemnější cesta. A co mě překvapuje – mladší generace si opravdu vybírá zaměstnání i podle toho, zda a jak prospívá životnímu prostředí. Což tepelná čerpadla bezesporu přispívají. I tohle je hledisko, které nám pomáhá lákat kvalifikované lidi, i když musí třeba hodinu dojíždět.
Skutečně pozorujete, že při hledání práce hrají roli i tyto ideály?
Určitě ano. Čím mladší a vzdělanější ti lidé jsou, tím více tímhle směrem inklinují.
Neuvažoval jste i o baťovském přístupu, že byste pro klíčové zaměstnance třeba stavěli domky nebo byty?
Město v sousedství průmyslové zóny připravuje výstavbu bytových domů, ale nechce do toho samo investovat, takže trošičku se nad tím začínáme zamýšlet. V tuhle chvíli se ale zamýšlíme hlavně nad dostavbou areálů, rozšířením výroby, navýšením exportů, nad vývojem nových zařízení. To, že by bylo naší prioritou stavět byty, tak to v tuhle chvíli není.
Jednou skončí i dřevo
Opakovaně tu padlo, že jsou tepelná čerpadla ekologická, ale skutečně je to tak jasné? Není to perpetuum mobile, spotřebovává to elektřinu, rizikem může být únik chladiva…
Tak stoprocentně ekologické by bylo netopit vůbec, ale to si jistě neumíme úplně představit. Musíme si to vždycky srovnat s alternativami. Elektřina je určitě mnohem horší, plyn je určitě mnohem horší a pak se nabízí vlastně už jenom uhlí, případně dřevo a uhlí, a o tom se asi bavit nemusíme. Dřevo je ještě v tuhle chvíli částí veřejnosti považováno za ekologické, ale v Německu už se uvažuje o zákazu používání dřeva k vytápění, protože přeci jen způsobuje emise. To složení emisí není nepodobné cigaretovému kouři, jsou tam škodlivé mikročástice. Tepelné čerpadlo spotřebuje malou část elektrické energie, ale to teplo čerpáme většinou z okolního vzduchu a tepelnými ztrátami domů ho vlastně zase předáme ven, takže já úplně ekologičtější způsob nevidím. Vlastně možná jeden – to je už zmíněná kombinace s tou fotovoltaikou.
Jaký je poměr spotřeby elektřiny na provoz tepelného čerpadla versus vytápění pouze elektřinou?
Máme účinnost potvrzenou ze zkušebny a je to asi pětinásobně méně, pochopitelně ve prospěch tepelných čerpadel.
Sám jste připomněl doby, kdy stát lidem přispíval na přímotopy a moc se to nepovedlo. O dotacích se obecně často říká, že křiví trh. Jak se na dotace na tepelná čerpadla díváte vy? Předpokládám, že fakt, že lidé mohou dostat poměrně výrazný příspěvek na pořízení tepelného čerpadla, vám pomáhá.
Určitě nám to pomáhá. Pokud by nebyl, jak říkáte, ten trh takto pokřiven, tak by asi lidi stále topili většinou uhlím. Je otázka, jestli tohle bychom chtěli. Určitě netvrdím, že dotace jsou nejprospěšnější pro ekonomiku, ale v určitých chvílích své opodstatnění mají. A i když pomáhají nám, myslím, že zrovna tyhle dotace mají význam a pomáhají vlastně všem.
U vás je zjevný ten lokální patriotismus. Vyrábíte v Česku, odvádíte daně v Česku. Jak jste ale spokojen s tím, co za to dostáváte od státu za služby, jak se vám komunikuje se státní správou a třeba i na nižší úrovni s městem Milevsko?
Pokud jde o ta nejvyšší patra, s těmi v podstatě nekomunikujeme a přiznám se, že trošku jsem to i přestal sledovat. Ovšem daně samozřejmě platíme, a to velké. Co se týče místní samosprávy, tam máme společný zájem, abychom s Milevskem něco udělali a cítíme opravdu velkou podporu. Třeba i projekční kancelář, která má zkušenost s výstavbou v nejrůznějších regionech, nám říkala, že v Milevsku to bylo nejlepší, že tam zažili zatím nejvstřícnější přístup, takže na to si nemůžeme stěžovat.
Takže ani při shánění stavebních povolení, když jste rozšiřovali továrnu, jste nenarazili? Na to si stěžuje spousta tuzemských firem, že když chtějí něco stavět, že narážejí na spoustu povinností, obstrukcí, povinných úředních razítek…
My jsme poměrně malé město, tak tu asi nemáme tolik ekologických aktivistů, kteří by tu hledali nebo dokonce vysazovali mloky nebo něco podobného, takže i to získání stavebního povolení u nás naštěstí nebyla záležitost na deset let. Samo město navíc v oblasti připravovalo průmyslový park, takže s tím, že se tam stavět bude, byli všichni srozuměni. Myslím, že jsme stavební povolení získali v nejkratší možné době a nebylo to nic, co by nás nějak brzdilo.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
96 komentářů
A udit se bude taky na elektrice?
To se již udí, teplota+ dřevěné piliny na aroma a je to.. Jen budou muset k těm čerpadlům dát šlapky, jinak to půjde na elektřinu z uhlí.
Sice tomu moc nevěřím, i kdyžn dneska je možné u nás všechno.
Ovšem inzerát na tep. čerpadlo ro budí zájem.
To je zvrácená doba – ani uhlí, ani dřevo, ani plyn – a „nejekologičtější“ by bylo mrznout. A mládež si volí zaměstnání podle eko – pokud se tedy nelepí k silnici nebo neničí obrazy v galeriích. Jsem rád, že jsem prožil většinu života v době, kdy stačilo naládovat kotel ÚT směsí hnědého uhlí a koksu, a vydržel do rána hřát. Lidi zešíleli…
Máte recht.
Jediný způsob jak tomu nesmyslu čelit je ho hromadně bojkotovat
Nejekologičtější topení je dřevo. Je to obnovitelný zdroj není z toho žádný nebezpečný odpad a hlavně má to výhřevnost. Žádný jiný zdroj se s tím nedá srovnat. Tepelné čerpadlo je málo výkonné, provoz je poměrně drahý, musí byt tomu uzpůsobeno topení v domě ideálně podlahové atd. Elektřina se musí z něčeho vyrobit v zimně když je potřeba topit tak kolektory elektřinu nevyrábí nebo vyrábí jen omezené množství. Toto nesmyslné ekošílenství které postihlo evropu je jen cesta do pekel.
Děkuji za Váš názor.Absolutně s Vámi souhlasím.Podle těch ekomagorů by jsme měli asi všichni zmrznout,pak by byli spokojení.
Mám chaloupku u lesa, kde není elektřina. Topím tam v kamnech na dřevo. To mi jako zakážou a nařídí tepelné čerpadlo?
Vážený pane, neděláte rozdíly mezi fosilními palivy a dřevem, které je obnovitelný zdroj, je mezi nimi zásadní rozdíl, zatímco fosilní paliva způsobují skleníkový efekt, dřevo bilanci produkce skleníkových plynů nezhoršuje. Je totiž jedno, jestli dřevo shnije nebo shoří v lese a nebo v kotli, vyprodukuje zhruba stejné množství skleníkových plynů. To bychom jedině museli zajistit, abychom všechno vyrostlé dřevo nějak konzervovali.
Problém fosilních paliv je, že uhlík, který se v nich ukládal do země milióny lety, my teď uvolníme do ovzduší během možná dvou set let.
Jenže i s tím uhlíkem za miliony let si příroda dokáže poradit, a to zejména silným nárůstem zelené biomasy, od zazeleňování pouští až po nárůst řas a sinic v moři (které pak uhlík na dlouho ukládají do usazenin na mořském dně).
Účinnost tepelné elektrárny – odkud u nás pochází většina elektřiny – je kolem 30%, ztráty v přenosové soustavě jsou kolem 10%, v reálném provozu čerpadlo sníží spotřebu elektřiny proti přímotopu cca na 1/3, takže ekologičnost čerpadla není zas tak výrazná. Pokud topíte dřevním odpadem, tak z pohledu CO2 je úplně stejné, jestli ho spálíte nebo necháte hnít – při hnití se navíc ještě uvolňuje mnohem horší skleníkový plyn metan. Když čerpadlo stojí kolem 400 tis. a vydrží 20 let, tak při započtení nákladů na servisy a elektřinu to ani finančně nevychází nic extra. Je to sice na topení pohoda (teda dokud je elektřina), ale za pohodu se platí.
Má pravdu, že nejlepší je netopit a taky tepelná čerpadla v podobě ve které je dnes známe nejsou žádná sláva. Až zakážeme úplně uhlí, dřevo, plyn, zůstane jen elekřina vyráběná někde jinde. Pak ji zakážou i jinde. Skončí i tepelná čerpadla, která se bez elektřiny neobejdou a pro nás zbydou zemljanky, pro větší rodiny jeskyně. Pan Hanus by měl upřít svoji tvůrčí enerigii tímto směrem.
Napsal jste to dobře a hlavně tu větu …
Citace.
zůstane jen elekřina vyráběná někde jinde. Pak ji zakážou i jinde. Skončí i tepelná čerpadla, která se bez elektřiny neobejdou
Konec citace.
To jste trefil správně.
A to sluničkaři a EU ekošilenci nevidí, že to tak jednou dopadne?
A ve zbytku světa na to prostě prděj . mají jiné starosti .
Jen letmo zmíněná skutečnost, že TČ spotřebovává elektřinu je ovšem dosti podstatná. Mám TČ třetím rokem a topný faktor není celoročně 5, ale proměnný od cca 4,5při teplotách kolem 10 C až k 1při teplotách -14C. Kolem nuly je to cca 2,5. Spotřeba elektřiny pro TČ je za loňský rok cca Kč 48.000,- RD 65m2, dva lidi.
Dalším faktorem je hluk, který ač v zákonných limitech, přesto na tichém místě vadí sousedům. Tak jen pozor na tyto skutečnosti
To vše je přesné. Jen ješte je treba dodat, ze u domu bez dobreho zatepleni, cerpadlo jede temer nonstop a pokud nestiha topit, dotapi zasobnik elektricke patrony o celkem slusnem vykonu, takze spotreba elektriky rapidne vzrusta a tim se radoby eko provoz dostava do pr… Ale jinak si dela hezkou reklamu na zaklade odstrelovani konkurencnich vyrobku. Mozna by bylo zajimave, kolik a jake typy z Ciny zkousel, kdyz jsou vsechno takove sra…
My máme TČ od Viessmanna a průměrný topný faktor je 3.0 a na ohřev TUV je 2.9, takže tvrzení o faktoru 5 je krajně zavádějící. Těch 5 je podle Viessmanna při teplotě +7°C a teplotě topné vody 35°C. No a co se týče hluku, to máte sousedy dva metry od tepelka? Pokud je to na nějakou rozumnou vzdálenost, řekněme 10m+ (my máme sousedy cca 14m a o našem TČ vůbec nevědí), tak sousedé nemají nárok, pokud se tedy nejedná o nějaký vyběhaný čínský šmejd.
No já jsem naprostej laik, tedy lepe spíš trochu tupej na tyto věci, ale při spotřebě okolo 50 tis ročně na prostor 65m2 při použití TP…nebylo by teda uspornejsi (při standardním zateplení domku) přes den zapnout jeden,dva přímotopy? Nevím, třeba ne.
Samozřejmě mu jde o jeho byznys, takže přání otcem myšlenky. Jen bych mu nepřál v zimně nějaký blackout, co by dělal?
Jasně, všichni pojedeme jen na elektriku a až bude blackout, tak půlka v zimě pomře.
Nějak jste zapomněli při diskusích o něčem nebo spíš o ničem na to, že normální člověk má na nezbytné věci jako je teplo a plotna na vaření vždy alternativu, jenom hlupák bude spoléhat jenom na jeden energetický zdroj a potom, když Rusko začne vydírat své odběratele vysokou cenou, tak pláče a naříká, že za to může vláda a nebo ten či onen. Asi tak- je třeba míti Filipa a používat selský rozum.
Takže spálím uhlí v elektrárně a s nějakou 40% účinností vyrobím elektřinu, kterou s dalšími ztrátami pošlu na místo určení a pak tu účinnost doháním tepelným čerpadlem. To je na hlavu.
Ne už i bohatí lidé, jenom bohatí lidé.
Vyšinutí a královsky placení úředníci EU zachrání svět. Pane MUDr. Chocholoušku, kde jste!
Jak bezneho cloveka me opravdu urazi cena za tepelne cerpadlo 180000 bez dph. Veta „Zatím jsme nenarazili na čínský výrobek, který by v našich podmínkách fungoval.“ je cista manipulace. Neni to pravda, je spoustu tc z ciny, ktere se daji poridit za tretinu ceny a funguji naprosto bez problemu, staci si projit fora a zkusenosti lidi. Nakonec v te krabici neni nic jineho, nez v krabici tady pana. Jasne je to business a je treba se napakovat. Trochu postrasit lidi, ze zakazeme topit drevem a oni si to hned koupi. Pritom navratnost je neumerna investici.
Máte pravdu, toto je jen obyčejná reklama. Topím 10 zimu TČ z Číny a funguje na 100 %. Výkon 18 KW a cena přímo z Číny necelých 50 000 Kč.
Dobrý den , váš příspěvek mě velmi zaujal.
Máte TČ z Číny a funguje jak píšete.
Mohu vás poprosit o informaci o jaký výrobek se jedná a případně fotku ze štítku poslat na email? Email na mě je : skodajan952 zavinac gmail.com
Sháním variantu na topení místo elektrokotle.
Děkuji
Těžko zakáží dřevo, to už je očividná snaha udělat lidi závislé na korporacích. Navíc dřevo je oproti fosilním palivům obnovitelné. Pokud se takhle politici opováží montovat do života lidí, se zlou se potáží.
Takze EU planuje omezeni tepelnych cerpadel. Protoze energie jaksi neni a nebude. Vypne se jadro a hele, chteji stale vic elektriny. A ona neni. Jak to asi vyresi…
EU sama říká že řešení je „Řízení na straně spotřeby“ čili normálně řečeno plošné vypínání nebo anglicky rolling blackout. První co omezí jsou elektromobily (každá nabíječka jde povinně dálkově vypnout) a, světe div se, tepelná čerpadla (jdou vypnout přes HDO). A to klidně i dva měsíce v zimě 🙂
To tu bylo za komunistů. Ještě to pamatuji z dětství. Alespoň vidíme, v čem je podstata EU.
Možná Vám to uniklo ale oni už se dávno montují do života .
Jako díky za každého podnikatele, který z garáže vybuduje nějaké impérium. O to víc díky, pokud nepřesune sídlo firmy do daňového ráje jako např. Křetínský, Kellner a podobní šmejdi. Ale je úsměvné jak se pán celý rozhovor tváří jako zachránce životního protředí, jak mladí jsou dneska uvědomělí k životnímu prostředí a při poslední otázce se naveze do ekelogických aktivistů, že zrovna jemu sice neblokovali stavební povolení, ale vyznělo to tak, že jinde jsou vlastně brzdou pokroku. Ale dotace na tepelná čerpadla, to ano, to je to správné EKO. 🙂
Lidi topit budou, zákaz nezákaz…kdo by to vymáhal–nejsou na to lidé, praxe je taková že je to v globále neprosaditelné a nereálné.
Pokud každý udavač dostane dostatečnou odměnu, nebude problém. Navíc zde máme tisíce vymozkovaných fanatiků, kteří budou rádi chodit a sledovat, zda se někde nekouří z komína.
Jedinou cestou ke slušnému životu je odchod z EU.
Ten pán (majitel) evidentně při diktování článku měl ruce zkřížené na prsou a obě ruce dlaněmi na ramenou, a dobře se poplácává a vychvaluje.
Mám přes 10 let jednofázové tepelné čerpadlo nordline 9.5 zapojené bez zásobníku na přímo do radiátorů s regulací on-off za celkově pořizovací náklady 70tis. Vč. montáže. Vytopím v klidu do mínus 7 málo zateplený kamenný barák s nezateplenou střechou o obytné ploše 150 metrů čtverečních.
Aktuálně se tepelné čerpadlo při současných cenách při přechodu z plynu vůbec nevyplatí, zejména ne tomu kdo má kondenzační kotel. Z elektrického kotle je to bez debat. Ale to je jediné na čem se výrobci mohou jedině chlubit, že je to výhodné.
A kombinace solární panely a tepelný čerpadlo zejména v zimním období, kdy potřebujete topit je úplná fantasmagorie. Zatím neudělal žádný rádoby Energoodborník výpočet výroby elektrické energie například v lednu a spotřeby tepelného čerpadla, pro několik vybraných lokalit v České republice. Čerpadlo za 300t. Pro 10-13 kW dům jsou zcela určitě vyhozené peníze rádoby odborníkům.
Pokud nějaké tepelné čerpadlo tak pořádnou značku IVT nebo NIBE určitě né tenhle levný český šmejd
Několik set tisíc / 20 = cca 20-30tis na rok + 10tis el..
+ možné problémy.
El. kabel v podlaze + dřevo mě vyjde na polovinu, tak proto ho chtějí zakázat.
„stejně přecházejí na tepelná čerpadla…. elektřina pro vytápění, to určitě není cesta do budoucna.“ chape vubec auto, ze tepelne cerpadlo JE vytapeni elektrinou s extra tarifem, aby to vubec vyslo?
Z mého pohledu pouze předražený opačný princip lednice, za kterou Vám také nikdo nedá statisíce.
Majitel naší firmy momentálně řeší stavební povolení na kancelářský prostor s TČ. Pozemek je v průmyslové zóně a stavební úřad řeší hlučnost čerpadla. Nad pozemkem je betonárka….
Hezký den!
Jako majitel tepelného čerpadla od uvedené firmy mohu jen potvrdit slova p. Jiřího Hanuse a není pochyb o jejich pravdě. Uvedené technické hodnoty provozu a ekonomické parametry odpovídají skutečnosti – přechod z el. přímotopného vytápění ( el. kotel či přímotopy) na tepelné čerpadlo. Díky zkušenosti z provozu tepelného čerpadla mohu potvrdit, že v návaznosti na stávající ceny elektřiny je v mém případě návratnost investice do 5 let – se stávající dotací státu. V budoucnu jen laik se může domýšlet, že ceny elektřiny půjdou na dřívější hodnoty. A proto je z mého pohledu tato investice velmi výhodná. Je opravdu nutné pro realizaci provést ekonomický pohled investice v návaznosti na potřebné stavební úpravy objektu z titulu tepelných ztrát, s případnou možností využití fotovoltaických panelů. Na závěr- přece bez elektřiny není možno v dnešní době existovat.
Jako majitel čerpadla uvedené firmy jsem přešel z elektřiny na toto čerpadlo 37 KW pak jsem přešel na automatický kotel na uhlí. Protože mi dům nevytopilo a to nebylo ani pod nulou, takže se musely zapnout elektrické spirály na dotopení. Instalaci mi dělali někdy kolem roku 2008. Ve 12/2008 a 1/ 2009 jsem zaplatil jen za tyto dva měsíce 110 tisíc za elektřinu, byly velké mrazy. V září 2021 jsem chtěl znovu zkusit topit čerpadlem bylo asi kolem 10 nad nulou, po 14 dnech jsem si spočítal spotřebu a zjistil, že mi naskočilo 17 000 Kč. Takže mám čerpadlo za 350 tisíc jen jako záložní zdroj, kdyby se porouchal automatický kotel na uhlí. Každý měsíc si píši spotřebu el. abych měl představu kolik projedu kw.
Jediné čím budeme moci topit a bude toho přebytek bude spousta a spousta hloupých politiků. To je palivo budoucnosti. Jinak se to napsat nedá
budeme třít liščím ohonem ebonitovou tyč.
Zivim se elektroinstalacemi, FVE apod. Investice cca 500 000 na 10-15 let zivotnosti TČ, s prumernymi servisnimi naklady 5000/rok ( když bůh dá) a spotrebou elektriny cca kolem 5MW/rok a vice je totalne mimo misu. Nic nez lobby. Spojeni TČ a FVE totalni nesmysl. Jsme min na 1mil. korun a FVE nevyrabi, kdyz potrebujeme topit. Koncepce sice mozna EKO 🤔. Pokud nebude fungovat sdileni, tj. FVE pomuze spotrebe v sezone vyroby ( firmy, shopy, ostatni infrastruktura) a jadro a jine bude dodavat v zime tak se nehneme.
Píšete: „Pokud nebude fungovat sdileni, tj. FVE pomuze spotrebe v sezone vyroby ( firmy, shopy, ostatni infrastruktura) a jadro a jine bude dodavat v zime tak se nehneme.“
To není sdílení, to je parazitování FVE na jaderkách. Vy si můžete nechat drahou energii z FVE třeba celoročně, já si chci nechat levnou energii klidně třeba z uhlí. Jaderná elektrárna nejde vypnout, palivo ubývá i když nevyrábí. Není nejmenší důvod dublovat výrobu energie drahými občasnými zdroji. Občasné zdroje nejsou sto nahradit trvalé a 2 zdroje jsou vždy dražší než jeden.
On to zas takový zázrak není, spotřeba elektřiny u tepelného čerpadla činí 40-60% oproti topení elektřinou. (záleží na podmínkách)
Pořád potřebujeme cca 50% elektřiny vyrobit a zaplatit a k tomu ještě náklady na tepelné čerpadlo a atd.
I z pohledu emisí 50% na výrobu el. zůstane a na výrobu tepelného čerpadla také připadne slušná uhlíková stopa při životnosti 20 let (u vzduch-voda méně).
Docela mě baví jak spousta společností propaguje kombinaci FVE a TČ. Přitom v topné sezóně od listopadu do konce února FVE skoro nevyrábí a většinu dní nevyrobí ani na režii měniče a je ekonomičtější ho fyzický vypnout. TČ jsou super ale většina uživatelů si si kupuje systém vzduch voda jejichž účinnost za mrazu výrazně klesá. Navíc všechno jako vždy pokřivily dotace. Před jejich zavedením se dalo 10 kW TČ koupit za 33000 Kč i s DPH takže s připojením TČ jako bivalentniho zdroje k tuhým palivům jsem se vešel do 50 000 Kč. Je ale lepší nápad zrušit původní kotel vzít si dotací a v případě výpadku proudu alespoň 3 svetry.
Já si myslím, že ta kombinace FVE a TČ zas tak úplně špatná není. Třeba TČ vzduch/vzduch má jako všechno několik výhod i nevýhod. Mezi výhody počítám větší efektivitu než vzduch/voda, ale i třeba menší náklady na pořízení, možnost chlazení atd. Jako dopňkový zdroj třeba k plynu si myslím, že docela dobrý. Pokud jde o výrobu FVE v zimních měsících není to zas tak černé, jak se tvrdí. Já měl například letos za Únor výrobu 538kWh a z toho poslal 200kWh do sítě. Když by se těch 200kWh prohnalo TČ vzduch/vzduch mohlo by to být v průměru nějakých 600kWh tepla. To je ušetřených zhruba 60m3 plynu. V mém případě při zohlednění letitého průměru spotřeby plynu za měsíc Únor, je to úspora cca 30-35%. A to mi ještě přebytek energie ohřál 7 dní TUV v klasickém bojleru. Na to, že je to zimní měsíc, to není zas tak zlé. Březen už by byla úspora za plyn 56% a 14 dní TUV. Duben už by byl pokryt celý i s TUV. Předpokládám, že září, říjen a listopad by se choval podobně. Prosinec a Leden nevím, protože to jsem měl FVE zapnutou s vypnutými přetoky, takže se to nedá zjistit ale typoval bych tak na cca 15-20% bez TUV. A pak tu existuje ještě produkt virtuální baterie, tedy je otázka, kdy ho ČEZ zruší a nebo nějak víc okleští. Ale i tak si myslím, že FVE+TČ smysl rozhodně má. A to já nemám pasivní ani nějak nízkoenergetický dům, tam by to vycházelo určitě ještě mnohem lépe.
když se blbne tak se blbne nic se nemá přehánět
Emisní bilance dřeva je nulová, je to v podstatě do dřeva uložená sluneční energie, přeměněná na energii chemických vazeb. Na rozdíl od solární energie se energie ze dřeva uvolňuje dle potřeby a nedochází k tomu, že se musí, jako třeba u větrníků a fotovoltaiky, za drahé peníze likvidovat (což se projeví zápornou cenou elektřiny z těchto zdrojů).
Tepelná čerpadla jsou problematická tím, že venek ochlazují, čímž ohrožují prostředí.
A, MMCH, pokud se podaří zeleným prosadit jejich fantasmagorie plánované do konce příští dekády, nebude elektřina ani do těch tepelných čerpadel, takže jejich pořízení bude investice naprosto k ničemu.
..a proto se zavádí elektroautomobily
Dobry den tepelné čerpadlo bez FVE vás sežere a v mrazech zmrznete všichni co ho mají v mrazech přiťapej krbem tak co v mrazech. Proč se nikdo nebaví o letadlech a lodích jakou mají uhlíkovou stopu dřevo se pálí odjakživa odpoví mi někdo.
Asi nejsme všichni, i v mrazech -17°C nám TČ za přijatelných nákladů luxusně vytopí domeček, který navíc prakticky není zateplený, kamenné metrové zdi, plastová okna, izolace akorát na půdě a to jen 14 cm. Takže u nás spokojenost a není nutné se dřít s uhlím nebo dřevem, teplota je konstantní, žádné večer vedro k padnutí a ráno mrznout, jako si pamatuju od dědy, který topil uhlím.
Když jsou tu možnosti na kolik se nám článek líbí,měla by být možnost se vyjádřit,když se nám článek nelíbí. Aby to bylo demokratické. Mně se třeba nelíbí. Je to stále dokola. Strašíte lidí,podsouváte jim jedinou správnou elektřinu. A zapominate,že je nutite k další revoluci, která ale nebude sametová. Máme vás totiž už plné zuby.
reklama nic moc ale když zavrhnete všechny energie kde budete brát tu elektrickou na pohon tepelného čerpadla? nebo je to perpetum mobile?
Přece soláry a větrníky. V zimě sice nesvítí a často ani nefouká, ale zato můžete topit celé léto!
To jistě, a Acond si myslí, že je v Evropě špička. U mě na baráku teda byli. Venkovní jednotka asi super. Ale řešení uvnitř měli absolutně nejhorší a celek vyšel nejdražší. A to dražší i o několik desítek tisíc oproti TOP evropským výrobcům.
Tak tomuhle nevěřím všechno bude jinak i s těmi Elektromobily to nebude tak horké. Hodně se toho ještě změní a přijde vystřízlivění . Všichni si myslí že je to tak jednoduchý ale ono není.
A čím ti pitomci z Německa chtějí topit ?
Tak můj poslední přechod vynucený státním terorem je na dřevo a u toho už definitivně zůstanu. Bude li teror pokračovat, pak nezbude nic jiného, než se bránit stejným způsobem. Jinak reklama na neekologická čerpadla dobrá.
Jeden z nejvetších dovozců čerpadel z číny s nálepkou made in ČR. Haní asijskou konkureci…. 🙂 ano je tam spousta šmejdu, ale zároveň spoust špičkových zařízení a firmy, které se tím zabývají již desítky let na té nej úrovni.
Topení plynem není určitě mnohem horší, ale spíš mnohem lepší. Oproti drahému TČ stačí jen zlomek investice, minimální náklady na servis po dobu cca 20 let, vysoká účinnost při jakékoli venkovní teplotě. Tady je TČ prostě mimo. Nikdy jsem žádné dotace na plynový kotel nedostal, během 26 let mám v RD už druhý a neměnil bych. A ekologie? TČ potřebuje el. energii, ta se někde musí vyrobit, že. Zatím primárně v uhelných elektrárnách, takže i tady mám s plynem svědomí naprosto čisté.
Tak je to správně. Z uhlí vyrobíme elektřinu a s tou budeme ekologicky topit bez jakýchkoli emisí.
Je usmevne,kdyz ten clovek mluvi o tom,ze vytapeni elektrinou je drahe a nema budoucnost,zato jeho cerpadlo,mimochodem za neuveritelne zlodejske penize,pohanene elektrinou, budoucnost ma.Nebo se mylim a ty kompresory a ventilator pohani co?Diletant jako on slape pedaly?Uz je to unavne neustale prehlizet neci nebetycnout tupost,v posledni dobe clovek neprecte nic jineho nez vylev demagoga.A sam uvadi,ze nekolika settisicova investice je na dvacet let,kdyz to dobre pujde a neco se nepolame,no to je opravdu terno,hned si cerpadlo objednam a stavim se u tatera a necham si na celo vytetovat tupec,co ma cerpadlo,aby kazdy vedel kdo jsem.
Já topím dvěma klimatizacemi, tedy tepelnými čerpadly vzduch – vzduch a v průměru mi vychází, že za 1 kWh elektřiny dostanu 4,5 kWh tepla.
Takovou účinnost žádné tepelné čerpadlo vzduch – voda nemá.
Navíc u tep. čerpadel platí, že se stoupajícím výkonem klesá účinnost.
Topení tep. čerpadly je vlastně topení elektřinou. Zdá se, že aby to bylo udržitelné i při nárůstu cen elektřiny, je třeba elektřinu si i sám vyrábět.
Četl už jsem několik komentářů, kde lidé psali o tom, že si pořídili TČ vzduch/vzduch, protože chtěli v létě využívat jako klimatizaci a v zimě zjistili, že topení tímto TČ (vzduch/vzduch) je vychází mnohem výhodněji, než jejich stávající TČ vzduch/voda. Pak sem nalezl článek, kde se srovnávají provozní náklady různých typů TČ. Výtězem je TČ země/voda s nízkoteplotním rozvodem (podlahovka). Jen ale v těsném závěsu za ním, tedy na druhém místě (rozdíl byl opravdu malý) se umístilo TČ vzduch/vzduch. Naopak TČ vzduch/voda a to jak to s nízkoteplotním rozvodem, tak klasika radiátory, kde se musí voda ohřívat na vyšší teplotu se umístila výrazně dále. Vzduch/vzduch má ale pochopitelně také i své nevýhody.
Máte pravdu. Země – voda nebo voda – voda má dobrou účinnost (pouze ale nízkoúrovňové podlahové topení), ale obrovské pořizovací náklady.
Klimatizaci dnes pořídíte za 25 tisíc i s montáží. Je lepší nainstalovat více klimatizací s jednou vnitřní a jednou venkovní jednotkou, než multisplitovou, tedy jedna vnější jednotka napojená na více vnitřních.
Nejvyšší účinnost mají ty s nejmenším výkonem.
Topí spolehlivě a dobrou účinností i v mrazech, kdy je suchý, vymrzlý vzduch. Je to ale tzv. studené teplo, protože mu schází sálavá složka. Takové nenápadné teplo.
Nejhorší je když je kolem nuly a mlhavo. To pak na vnější jednotce namrzá námraza a jednotka se každou půlhodinu odmrazuje. Pak klesá i účinnost. To pak topíte poněkud dráž, ale lze to akceptovat.
Pane a to vaše tepelné čerpadlo je perpetum mobile.Copak to nepotřebuje elektrický proud.Baterky ze soláru to neutáhnou a hlavně v zimě se moc nevyrobí.
Ale jinak hezký článek
Škoda jen, že je to tak drahé. Dotace jsou k ničemu. Jako když nám jistá firma dělala rozpočet na zateplení domu. Bez dotace zaplatíte 170 tisíc a když za vás vyřídíme dotaci, tak zaplatíte také 170tisíc. Tak jsme vše dělali bez dotací. Čekat, až si nějaký ouřada vzpomene, že nám dotaci stejně nevyplatí, protože jsme nedali vydělat jeho kamarádovi se nám fakt nechtělo.
Jen se dušujte s tou Čínou. 😁 Nedokážou.😁
Jak si mám dát tepelné čerpadlo do paneláku?
Mínus 10 °C, vypnou elektriku. Co pak? U nás docela časté. Zlatá kamínka.
Magoři zelený. Jednou na to dojedeme všichni
Zas potřebuje někdo na něčem vydělat.
Jsem z Milevska a tak o tom něco vím.
Článek je od začátku do konce tendenční. Pan Hanus sice postavil fabriku a nabral zaměstnance ale záhy zjistil, že jeho čerpadla, které nedoporučuje ani největší servisní a opravárenská firma BOMA „nejdou“ tak jak doufal. Propustil okamžitě cca 15 lidí a další čekají, co bude. Vyrábí na sklad, neboť konkurence je obrovská a on si to tak nějak špatně spočítal.
Co z toho plyne, nevěřte článkům o tom, jak všechno je sluníčkové. vše se dá koupit a článek je to nejmenší!
Jsou to jen reklamní řeči.
Dřevo nemá škodlivé emise CO2 vůbec žádné, protože předtím vyrostlo z CO2 ze vzduchu a ten se jen vrací nazpět. Je to uzavřený cyklus uhlíku. Dřevo je bezemisní zdroj. To stejné se týká prdění krav a podobně, ta tráva vyrostla z CO2 ze vzduchu a pak se oxid vrátí nazpět. Uzavřený přírodní cyklus.
Vadí jen spalování FOSILNÍCH paliv.
No a za druhé – domy postavené v pasivním standardu nepotřebují topit skoro vůbec a v nulovém dokonce už vůbec.
Tepelné čerpadlo není žádná velká výhra, nejlepší jsou pasivní domy bez nutného vytápění.
Pasívní a nulové domy jsou ráj pro původce tuberkulózy a dalších chorob, co se šíří vzduchem a chrání před nimi větrání.
Je smutné, že lidé, kteří propagují ekologii na ní masivně vydělávají a jejich názory jsou čistě zjištné. Hloupost celé té ekoteroristicke skupiny je nezměrná a drzost nezná mezí.
To není smutné. To je přece podstatou celé ekologie. Jim na nějakém životním prostředí, přírodě, klimatu apod. absolutně nezáleží pro ně jsou lži, zákazy a nařízení spojená s „ekologií“ jen a jen zdrojem peněz.
Naštěstí existuje Bursíkova briketa a ta v kamnech hoří výborně a krásně hřeje.Cena je za pakatel, kam se hrabe tepelné čerpadlo. To jsou jen vyhozené peníze.
Docela chápu, že na článek s titulkem „Zákaz … bude mít i dřevo“ klikne kde kdo. Byť je úplně o něčem jiném. Majitel firmy na TČ ani jinak mluvit nemůže, ale ten by nemusel být tak zaslepeným propagátorem pouze TČ. Jistě je to chytrý člověk a kromě technického pokroku ve „svém“ oboru by mohl vnímat i technický pokrok v segmentu topidel na dřevo. Ale možná nezaznamenal, že dnešní tepelné zdroje spalující dřevo jsou na hony vzdálené tomu „vincku“ s prohoříváním, který si asi pamatuje z mládí. A tendence k „potírání“ topení dřevem – to už je stará záležitost. Už snad před patnácti lety hledala německá plynařská loby argumenty, jak zabránit rozšiřování peletových automatů. Dnes se touto cestou dali i čerpadláři, aby na trhu získali o něco víc. Proto se taky v článku nemluví i o stinných stránkách pořízení a provozování TČ.
To je jistě velmi objektivní článek od podnikatele v oboru tepelných čerpadel, jojo.
Jednoho dne narazí celá Evropa čumákem do zdi včetně tepelných čerpadel a bude hotovo. Pak bude dřevo zase dobré.
Jak je možné, že se všude rozlezli nevzdělaní aktivističtí blbouni nejapní a mají tolik vlivu? Proč je pořád volite?
Protože jsme v EU. Jinde už je posílají do … Ve Velké Británii kolegy těch, co u nás blokují za asistence policie dopravu, poslali na tvrdo za mříže. Mohou si to dovolit, nejsou v EU.
Tepelné čerpadlo mi zatím nepřipadá jako zázracne řešení. Hlavně je strašně drahé a zivotnost kompresoru velmi často není ani 10 let. Budu letos měnit plynovy kotel za nový plynový kotel tak uvidíme. Také z toho ale nemám dobrý pocit. Nedělal bych to ale staremu kotli je 28 let a nejsou díly a trochu se bojím že už další zimu nedá.
Já provozuji etážový kotel Viadrus G1 z roku 1975…nelze do něj koupit nový elektroventil, tak mi do něj plynař už asi před deseti lety namontoval už použitý…Ten maká dosud, proud do něj pouštím přes žárovku 60W, byl na 220V.
Taky už kolikátou zimu trnu, že klekne.
Snad na podzim nechám nainstalovat nový, už kondenzační.
Jestli lidem vezmou i to dřevo, zbyde už jediné: pneumatiky, staré boty, nábytek z dřevotřísky, plastové výrobky atd. Vsadím se, že se nikoho ptát nebudou a hurá s tím do kamen. Pokud ovšem vše nesměřuje k orwellovskému státu.
Zelená diktatura je stejné zlo jako komunismus a fašismus
Hm, fajn. A co asi pohání tepelné čerpadlo? A ta spotřeba není úplně nejmeší.
Pozor. Tepelná čerpadla jsou jen marketing. Úspora skoro žádná a spory se sousedy kvůli hluku. Nenaleťte jako my.
A ty čerpadla běží na elektřinu kterou berou kde?Trochu ty představy postavené na hlavu.
A co tak zakázat tu evropskou komisi? Proč otravují lidi?
Mnohem nebezpečnější než Rusko a Čína je EU. Je potřeba vyvolat válku proti EU a zachránjit Evropu ze smrti ekonomiky. To je tak, když v čele EU stojí potomci německých nacistů, proto podporují válku proti Rusku. Mají mindrák z druhé světové, jak je rusové hnali od Moskvy až do Berlína. Hitler, jejich hrdina se směje v pekle, jaké má následovníky.
Majitel firmy na TČ, tvrdí že jsou nejlepší TČ. Koho by to napadlo!
K ilustračnímu foto: Greenpeace jen svými aktivitami ptro zákaz „zlaté rýže“ mají na svědomí víc obětí, než kolik jich bylo v rámci nacistického holokaustu u Židů (podle některých odhadů víc než dvojnásobek). Se členy této zločinecké organizace by se mělo zacházet stejně, jako se po válce zacházelo s lapenými dozorci koncentráků a podobnými „celebritami“.