Vzpomínky na totalitu blednou závratně rychle. StB je hlavním zločinem komunismu pro jediné procento Čechů
Na otázku „Kdy začala sametová revoluce“ odpovědělo celých 24 procent respondentů, že neví. Čtyři procenta trefila datum 17. listopadu, ale už ne správný rok. I k těmto výsledkům došel čerstvě zveřejněný průzkum, který si nechala vypracovat organizace Post Bellum. Útlak či omezení ze strany komunistického režimu zažil každý desátý dotázaný.
Průzkum také zjišťoval, co si lidé myslí o komunismu a jak tehdejší život srovnávají s tím dnešním.
Že bylo za socialismu lépe, věří těsná většina dotázaných ve věkové kategorii nad čtyřicet let se základním nebo učňovským vzděláním (52 procent). Čím vyšší je úroveň dosaženého vzdělání, tím pozitivnější je podle průzkumu i pohled na polistopadový vývoj. Celkem 57 procent vysokoškoláků uvedlo, že sametovou revoluci hodnotí kladně.
Poslouchali jste Svobodnou Evropu?
Že se sametové revoluce aktivně účastnili, uvedlo 27 procent dotázaných. Nejčastější aktivitou v takovém případě bylo chození na demonstrace, nošení trikolóry, nebo – u méně než poloviny aktivních účastníků revoluce – účast na generální stávce.
Zdroj grafů: Post Bellum / NMS Market Research
Sedmdesát procent dotázaných bylo podle průzkumu pouze pasivními aktéry sametové revoluce.
Hlavní postavou revoluce byl pro 61 procent respondentů Václav Havel, tři čtvrtiny lidí pak také odpověděly kladně na otázku, zda znají zkratku OF (Občanské fórum). Vzpomínka na OF ale výrazně bledne ve věkové kategorii do 39 let – tam ji znalo jen 54 procent dotázaných.
Průzkum se ptal i na konkrétní zvyklosti a chování Čechů během komunismu, například na poslech západního rozhlasu či spotřebitelské návyky.
Zdroj grafů: Post Bellum / NMS Market Research
Ukazuje se, že poslech Svobodné Evropy/Hlasu Ameriky byl především doménou mužů, celkem tyto stanice poslouchalo 44 procent populace.
Celkem 66 procent dotázaných uvedlo, že během komunismu nakupovali v Tuzexu, a to zejména oblečení (81 procent).
Desetina utlačovaných
Za největší zločin komunismu byla v průzkumu označena perzekuce za nesouhlas s režimem (11 %), dále popravy (9 %) a vykonstruované soudní procesy (9 %). Na StB si v této souvislosti vzpomnělo jedno procento dotázaných a podle dalších sedmi procent Čechů se žádný zločin za komunismu nestal.
Celých 41 procent na otázku ke komunistickým zločinům odpovědělo „nevím“, stejně tak si ale 38 procent dotázaných nemohlo vzpomenout, co bylo naopak největším přínosem komunismu. U těch, co si vzpomněli, vyhrála zaměstnanost („všichni museli/mohli pracovat“), sociální jistoty a bytová výstavba.
Že zažili útlak či omezení ze strany komunistického režimu, odpověděla zhruba desetina lidí.
Zdroj grafů: Post Bellum / NMS Market Research
Část průzkumu se týkala i srovnání života v současném Česku s někdejším komunistickým Československem. Změnu k lepšímu vidí většina dotázaných zejména v ekonomice.
Slavit 30. výročí sametové revoluce se chystá jen zhruba čtvrtina lidí (28 procent), mezi vysokoškoláky pak 37 procent.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Alberte, umyjte si ruce! Po pražských stopách Alberta Einsteina
Shnilé brambory, rybí ocasy, hlavy slanečků. „Zavřete rypáky!“ křičeli bachaři
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
16 komentářů
Ani se nedivím tomu jednomu procentu.Kdo z nás někdy v životě viděl nějakého estébáka ? Kdyby dotaz zněl na profesi exekutor tak to již by těch správných odpovědí bylo mnoho.Lidi znají jen to co viděli,povídání o estébácích se zcela míjí účinkem.Navíc lidé se dozví o tom jak STB byla zapojena do událostí v listopadu 1989,doví se že převrat budovala již několik let ne-li desetiletí.Z toho zjištění pak STB mají za organizaci která významně vedla cestu ke změnám.V Praze to byl Zifčák který úspěšně vyhrotril již dřímající studenty.V jiných městech estébáci chránili demonstrující a vedli je,často byli mluvčími OF.U nás v Kopřivnici nám vozil horký čaj příslušník STB ,jmenoval se Burša.Pak přišla generální stávka v n.p.Tatra a kdo myslíte že byl ve vrcholném vedení? Ing,Hanák-generální ředitel !
Tentýž ředitel zajistil aby zisková Tatra byla privatizovatelná a to tak že zadlužil Tatru na tzv,profinancování výroby třemi miliardami u KB.Pak obešel Motokov a sám podepsal smlouvu o dodávce mnoha set aut s fiktivním nakupujícím.Auta skončila rezavá někde v přístavu a platilo se tučné parkovné.Tak se nedivte že lidé pokud mají takové informace tak mají i jiný úsudek než novodobí agitátoři.
Problém současné doby je vzdělání!
Kdo řídí školství? Proč je priorita vlád školství před volbami a né po volbách? Proč není kladen důraz na kvalitu školství? Proč je financování školství kvantitativní a ne kvalitativní? Proč se většina Čechů
samo aktivně nevzdělává a nezajímá o svou vlastní minulost? Proč většina rodičů se nesnaží vychovávat si své děti?
Odpověď je jasná. Protože myšlení je námaha! A to přece dnes Češi nechtějí!
Vládne totiž POHODLNOST!!!
Tak hlavně, že ti co jim bylo v době revoluce 10 nebo 11 let (odpovědi respondentů 40+) umí obě epochy posoudit zcela fundovaně a relevantně. Proč se neporovnávají názory lidí, kterým bylo v roce 1989 alespoň 18 nebo 20 let?
Protozeti by mohli namitnout, ze kdyby bylo tenkrat vsude tolik kamer a kdyby byly tehdy socialni site jako dnes , nemuselo by STB vubec existovat!!!
Ani se nedivím stavu vědomostí , když od převratu vyrostla nová generace , která nemá žádné mantinely , nic nemusí , nic neumí a nesmí se ji nic vytknout ! Osobně si myslím , že na nás byla zahrána nekonečná habaďůra o převratu , kdy RVHP ujel technologický vlak a technický stav ukradených fabrik tak dožitý , že nám to bylo hozeno na krk bez jakékoliv kompenzace a často lidem co s bývalým rodinným majetkem už neuměli zacházet . Tak to vlastně uchopili bývalí političtí prominenti , zelináři a vexláci , kterým je blaho národa ukradené . Osobně si nahrabali a potom dovedli často podniky co byly světově proslulé do kanálu dějin .Tvrdím , že nynější stav je promyšlenou devastací národa , kdy zrušením branné povinosti , devastace školství , morálky , kázně a pěstování závisti , nenávisti a nenažranosti z nás dělá do budoucna jenom konzumní stádo ! Když se někomu zachce , tak si to tady veme a obtloustlý , nesportovní , pasivní dav bude jenom čučet kam teče blahobyt ! Bohužel , není co slavit ! Vyměnili jsme ideály za kus žvance , auto jak tank a po nás potopa ! Jarka Salaba . PS – jsem zvědav jestli to projde cenzurou !
Myslím si, že uvedený průzkum je více méně bezcenný, hlavně pro malý počet respondentů a také možná nízký věk – těm co jim je dnes 40 let, bylo v roce 1989 10 let.
Také skupina se základním vzděláním, nutně zahrnuje u respondentů nad 50 let, ale hlavně u těch nejstarších ty lidi, kterým bylo jakékoliv studium odepřeno z politických důvodů (pokud ovšem byli vůbec takoví průzkumu účastni). Naopak skupina vysokoškoláci, nutně zahrnuje i ty, co pocházeli z preferovaných komunistických rodin ( viz současný český premiér).
Hodně chybí hlavně informace o věkové struktuře rezpondentů.
Můžete kydat na socializmus jak chcete! To všechno vynahradil pořádek,který za socializmu panoval! Dnes děláte z lidi blbce hlavně z mladých,kteří socializmus nezažili!
Naprosto přesné vyjádření.
Máš moje sympatie
Ne, nemáte pravdu. Před rokem 89 jsme nebyli svobodní. Nyní ano. To přebíjí absolutně vše. Jestli to vidíte jinak, pak nejste vnitřně svobodný doposud a jste obětí komunistického vymytí hlavy.
ano na stb a jejich udavače bychom neměli zapomínat zde je ukázka těch udavačů http://www.rac-bohemia.szm.com/stb.htm
Máme opravdu jiné starosti, než se potápět do minulosti. Všichni víme jak co bylo, ale to je tak všechno. Řešíme úplně jiné starosti, než se hrabat v minulosti a přemýšlet proč a nač.
Domnělý nevděk a politická skleróza starší pamětnické generace by mohly mít prostý a varovný důvod v současném stresujícím byrokratickém a právním mafianismu; za starých časů nežil člověk v permanentním střehu, kdo se chystá na něho zakleknout…
STB = Státní bezpečnost
Že bylo za socialismu lépe, věří těsná většina dotázaných ve věkové kategorii nad čtyřicet let se základním nebo učňovským vzděláním (52 procent). Čím vyšší je úroveň dosaženého vzdělání, tím pozitivnější je podle průzkumu i pohled na polistopadový vývoj. Celkem 57 procent vysokoškoláků
….To, že má někdo vysokoškolské vzdělání, neznamená,že překypuje inteligencí.
Znám řadu lidí se základním vzděláním a velice inteligentní a na druhé straně znám řadu lidí s vysokoškolským vzděláním a jsou to s prominutím naprostí tupci.
Tak, že stanovisko čím vyšší vzdělání, tím větší předpoklad správného názoru, rozhodně nemůžu přijmout.
Jinak současný život?
Pobyt v prasečím chlívu se pobytem v rajské zahrádce srovnám-li to se současným režimem. Jak řekl Jack London Cituji…. „Kapitalismus je uzákoněná zlegalizovaná zlodějna“ … konce citace
On je tam jeden „optický efekt“: Na konci 80. let režim vysloveně chcípal a ve mnoha oblastech nastávalo uvolnění. A očekávání byla jednoznačně pozitivní – že prostě tento trend bude pokračovat.
V současnosti nastává spíše utahování šroubů, od šíleností typu EET pro řemeslníky nebo obvodní lékaře, až po „boj proti nenávistným projevům“, který si nijak nezadá s tím, co dělali komunisté v 50. letech nebo na začátku normalizace, tak roky 1970 – 75. A očekávání je jednoznačně negativní: Bude ještě hůř.
A pokud se právě tyhle trendy vezmou v úvahu, tak to může takhle ošklivě vyjít.
Daleko víc než nějakých příslušníků STB bylo nutno se bát ochotných a nadšených udavačů.
Jedna z prvních politických či politicko právních věcí, jichž jsem byl svědkem, když jsem nastoupil jako prvák do kroužku SVOČ na ústavu lékařské chemie, bylo to, že jednoho snad o rok nebo dva staršího kolegu kdosi udal, že nestál v pozoru při Písni Práce, nebo nějaké podobné odrhovačce. Nebyl na žádném shromáždění, hrálo se to snad o pár ulic dál, snad to bylo slyšet přes televizi či rozhlas z nějakého okna.
Vytáhl ho z toho (a uvažovalo se i o vyhození ze studia) zástupce normalizačního vedoucího katedry a člen fakultního výboru KSČ; řeklo by se: „normalizační komunista“, ale život je prostě složitější než nějaké škatulky.
Když jsem se vrátil z vojny, tak jsem se, ryzí náhodou, dozvěděl, že jeden kolega z ročníku byl mezi závěrečnými státnicemi vyhozen ze studia na základě udání souseda, že na chatě hrál na magnetofonu písničky od K. Kryla.
Takže to byli ti skutečně nebezpeční lidé a ne nějací STBáci. protože ti udavači byli rozptýleni mezi námi a nejsou na žádných Cibulkových seznamech a jejich lustrační osvědčení jsou kříšťálově čistá.