Ilustrační foto: akce Greenpeace varovala v Praze před závislostí na fosilních palivech a krvavém plynu od Putina. Foto: Anna Boháčová/ MAFRA/ Profimedia

Vývoz ropy pro Rusko zachraňuje Čína a Indie

Napsal/a Robert Břešťan 31. srpna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Na zajímavá data finského Centra pro výzkum energetiky a ovzduší (CREA) upozornil Ekonomický deník. Jak píše, příjmy Ruska z vývozu fosilních paliv v červnu a červenci letošního roku klesly na 660 milionů eur za den, když po celé první pololetí loňského roku se tyto příjmy pohybovaly nad hranicí jedné miliardy eur denně. Jenže radovat se nad tím, že sankce a odklon od energetické závislosti fungují je předčasné. Za propadem je spíše meziroční poklesem cen ropy a zemního plynu a Rusku se zejména vývoz ropy a uhlí podařilo nasměřovat do Číny, Indie a dalších zemí od Brazílie přes Turecko až po Malajsii. Nadále však pro Česko a EU platí: lépe bez Ruska než s Ruskem.

Ekonomický deník: Protiruské sankce mají dopad, ale ne dost rázný. Varující je růst ceny ruské ropy nad stropPokud vezmeme hlavní kupující v červenci letošního roku, tak Číňané podle analýzy CREA za fosilní paliva z Ruska zaplatili skoro 7 miliard eur. S velkým odstupem následuje Indie (3,5 miliardy), Turecko (2,5 miliardy) a země EU s necelými 2 miliardami eur. Hlavním dovozcem v rámci EU je Maďarsko s platbou 450 milionů eur, za ním následují Bulharsko, Slovensko, Česká republika a Španělsko. Většina zmíněných evropských zemí dál dováží z Ruska ropu i zemní plyn a má dočasnou výjimku z unijních sankcí. Česká republika patří mezi výjimky, dovoz z Ruska se týká výhradně ropy.
Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)