Ilustrační foto: Profimedia

Vystudovali jste vysokou školu v zahraničí? Tak to máte problém

Napsal/a Tomáš Pitra 30. srpna 2024
FacebookXPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Vystudovali jste vysokou školu v zahraničí a váš zaměstnavatel případně česká vysoká škola po vás vyžaduje oficiální uznání vašeho zahraničního vzdělání (tzv. nostrifikaci) českými státními orgány? V ten moment máte problém, protože vás čeká dlouhá a náročná cesta správním řízením, na jehož konci vám správní orgány vaše zahraniční vysokoškolské vzdělání osvědčí, či nikoliv.

Skutečná praxe v českém prostředí vypadá tak, že se správní orgány ne tak úplně řídí zákonem. Začíná to už tím, že ze zákona po vás vlastně nikdo nostrifikaci vyžadovat nemá. Ovšem vysvětlete to třeba potenciálnímu zaměstnavateli v rámci přijímacího řízení…

Vzdělání sice doložíte zahraničním diplomem nebo univerzitním transkriptem, kterému ale zaměstnavatel nerozumí a požádá vás tedy o jeho nostrifikaci. Podobná situace nastává, když budete mít zájem pokračovat ve studiu na vysoké škole v ČR.

Zkrátka, nostrifikace má důležitý společenský význam, protože vaše zahraniční vzdělání „přeloží“ zaměstnavatelům a buďto vám přizná, nebo nepřizná akademická práva v ČR, která jsou definována Zákonem o vysokých školách („ZVŠ“) a která mají absolventi českých vysokých škol s obdobným vzděláním.

Statisíce studijních programů

O nostrifikaci zpravidla rozhoduje veřejná vysoká škola, která uskutečňuje obsahově obdobný studijní program. Podle platného zákona vydá osvědčení – na základě znalosti úrovně zahraniční vysoké školy nebo na základě rozsahu znalostí a dovedností osvědčených vysokoškolskou kvalifikací. Spojka nebo v tomto případě slouží jako spojka slučovací, ve skutečnosti musí být splněny obě podmínky.

Veřejná vysoká škola osvědčení naopak nevydá, pakliže shledá, že studijní programy jsou po jejich srovnání v podstatných rysech odlišné. Upravuje to zákon, který je v souladu s tzv. Lisabonskou úmluvou č. 60/2000 Sb.m.s. o uznávání kvalifikací v evropském regionu a kterou je ČR vázána.

V případě zamítnutí se můžete do 15 dnů odvolat k nadřízenému správnímu orgánu, kterým je MŠMT a které rozhodne již definitivně.

Jenže jaká je současná praxe? MŠMT přiznává, že studijní programy obsahově neporovnává a jen formálně porovnává studijní programy, respektive jejich typ (stupeň). Nejde tedy o porovnání individuálního vzdělání (znalostí a dovedností), ale spíše o porovnání zahraničních vysokoškolských systémů. To, co jste se v rámci studia naučili a jaké znalosti jste nabyli, je vedlejší.

MŠMT tvrdí, že tento formální postup je v souladu s Lisabonskou úmluvou, nicméně tento právní výklad se jeví jako chybný.

Zároveň je tento postup v podstatě nepoužitelný, jelikož ve světě existují vzdělávací systémy se statisíci studijními programy, které se navzájem charakteristikou výrazně liší, a tak se přirozeně nedají jednoznačně unifikovat do jednoho všeobecného schématu.

Formální porovnání programů na základě stupně by mohlo fungovat pouze tehdy, pokud by platilo, že všechny země světa mají stejnou strukturu vzdělání a všechny studijní programy světa mají stejné charakteristiky i výstupní znalosti a dovednosti. Což je samozřejmě nesmysl.

Reálné znalosti a dovednosti

Zákon žádost o nostrifikaci definuje jako „Uznání zahraničního vzdělání a kvalifikace“. To jsou důležité pojmy.

Vzdělání je studium v rámci akreditovaných studijních programů, které přirozeně tvoří výstupní znalosti a dovednosti. Jedná se o ten nejpodstatnější účel studia – co jsem se studiem naučil a jak mě tyto znalosti a dovednosti obohacují v osobním, profesním i společenském životě.

Pojem kvalifikace sice není v zákonu o vysokých školách vysvětlen, ale je podrobně rozebrán v Lisabonské úmluvě, její důvodové zprávě i příslušnými judikáty Nejvyššího správního soudu („NSS“). Lisabonská úmluva pojem kvalifikace hrubě definuje jako diplom či jiný dokument osvědčující úspěšné dokončení vysokoškolského programu. A když se podíváme přímo do důvodové zprávy k ní, najdeme, že kvalifikací se myslí právě ty znalosti a dovednosti, na kterých celé uznání stojí. Studium programu a nabývání znalostí a dovedností tedy logicky předchází obdržení kvalifikace. Kvalifikace nemůže bez vzdělání existovat.

Pokud však MŠMT od sebe pojmy vzdělání a kvalifikace odtrhuje, jak vyplývá z webu ministerstva, aby si vytvořilo cestu k formálnímu porovnání programů (resp. kvalifikací) na základě struktur vysokoškolských systému, jedná se o hrubé pochybení ze strany ministerstva.

Cílem nostrifikačního procesu by přitom mělo být porovnání výstupních znalostí a dovedností v zahraničním studijním programu a jejich porovnaní s typem studijního programu v ČR.

Nepřesný výklad současného zákona ze strany MŠMT není ale jediný problém; je zde i novela, kterou se MŠMT snaží současné znění zákona změnit a kterou již nyní aplikuje. Ministerstvu tedy musí být jasné, že současná správní metodika uznávání zahraničního vzdělání a kvalifikace není v souladu se zákonem, a proto se jej snaží změnit.

Předložená novela (plánovaná účinnost je od 1. ledna 2025) celé posouzení staví do formální úrovně, stejně jako je tomu nyní (a k čemuž se MŠMT přiznává například ve veřejně dostupných prezentacích). Neřeší znalosti a dovednosti, ale jen tzv. kvalifikační úroveň, i když to představuje evidentní rozpor mezi současnou správní praxí a zněním zákona i nálezům NSS.

Zpochybnění podstaty studia

Lisabonská úmluva přitom zavazuje smluvní strany, tedy i ČR k dodržování principů uznávání zahraničního vzdělání a kvalifikace. I Česko se „zavazuje učinit příslušná opatření pro hodnocení žádosti o uznání kvalifikací výlučně na základě dosažených znalostí a dovedností.“

Navrhovaná česká novela je tedy v rozporu s tímto nejzásadnějším principem; s tím, že posouzení kvalifikace je založeno na vnitřním obsahu vzdělání – na znalostech a dovednostech.

Ve světě různorodosti vzdělávacích systémů je současný český přístup nepoužitelný. Například decentralizovaný a nijak legislativně nedefinovaný vzdělávací systém v USA se od toho českého liší snad úplně ve všech parametrech a studijní programy v USA se přes podobné názvy liší výstupními znalostmi a dovednostmi i kvalitou. Formální porovnání nemůže tyto individuální odlišnosti zachytit.

Českým studentům z elitních amerických univerzit s kvalifikací „bachelor“ tak podle metodiky MŠMT zbydou jen oči pro pláč, jelikož správní orgán automaticky přiřadí jejich vzdělání k českým bakalářským programům, a to přes to, že jejich vzdělání délkou a výstupními znalostmi i dovednostmi odpovídá českým magisterským programům. Autor tohoto textu je jedním z nich.

Odklon od individuálního posuzovaní na základě znalostí a dovedností – což je podstata vzdělání – k formálnímu porovnávání sice správním orgánům šetří práci a čas, ale vede k velkému množství nesprávných a diskriminujících rozhodnutí.

Tato praxe nejenže zpochybňuje podstatu studia a nerespektuje různorodost vzdělávacích systémů, ale především je společensky nezodpovědná.

Studium je intelektuální bohatství, které je individuální a speciální. Nabyté znalosti a dovednosti jsou to, co člověka i společnost neustále posouvá dopředu. Vzdělání společnosti přináší ekonomický růst, funkční zdravotní i sociální systém, technologický pokrok a další.

Zahraniční vzdělání (kvalifikace) je potřeba posuzovat individuálně na základě výstupů studia a přihlédnout i k jeho kvalitě.

Veřejné vysoké školy v ČR k tomu mají veškerou odbornou způsobilost a je společensky žádoucí, aby vysoké školy přistupovaly k žadatelovu vzdělání individuálně a rozhodly v nejlepší víře. Formální porovnání je nejen v rozporu s mezinárodní úmluvou, k níž se Česko hlásí, ale žadatele navíc diskriminuje na základě toho, v jaké zemi vystudovali.


Autor tohoto textu je absolventem University of Wisconsin-Madison a usiluje o řádnou nostrifikaci svého zahraničního vzdělání. 

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)