Vyškrtnutí z pražské kandidátky ANO mi nikdo nevysvětlil. Trafiky za to nemůžou, říká radní Procházka
Praha je v soupeření politických stran důležitou baštou. V dávno schválené kandidátní listině hnutí ANO pro podzimní komunální volby v hlavním městě se proto z vůle šéfa strany Andreje Babiše škrtalo. Změny mají zvýšit šance na opětovný úspěch (či snížit riziko porážky). Vypadnuvší kandidáti však dávají nespokojenost najevo jen velmi opatrně.
Ukazuje to i rozhovor s pražským radním Karlem Grabeinem Procházkou. V jeho odpovědnosti je oblast správy městského majetku a majetkových podílů.
Ještě v květnu byl dvojkou kandidátky hned po poslanci Patriku Nacherovi, o němž se dlouho mluvilo jako o kandidátovi ANO na primátorský post. Pro tuto podobu kandidátní listiny hlasovalo více než 90 procent delegátů pražského sněmu hnutí ANO.
Nyní je vše jinak. Z Nachera je dvojka, jedničkou (a tedy potenciálním primátorem za ANO) je podnikatel Petr Stuchlík. Měl by podle vedení strany navázat na výsledek před čtyřmi lety, kdy ANO v Praze získalo 22 % hlasů. Končící primátorka Adriana Krnáčová však ve vedení hlavního města nepřesvědčila a mandát obhajovat nebude.
Nová kandidátní listina je již veřejná a potvrzuje, že Karel Grabein Procházka z voleb do zastupitelstva hlavního města Prahy vypadl úplně (vedle něj i další radní Eva Kislingerová, plus předseda zastupitelského klubu ANO v Praze Michal Hašek a bývalý poslanec za ANO Matěj Fichtner).
„Ten krok nás překvapil. Nevím o tom, že bych udělal nějakou chybu, žádný konkrétní důvod svého vyškrtnutí jsem nedostal. Vnímám v podstatě jen mediální vyjádření o tom, že to snad měla být snaha snížit vliv Jaroslava Faltýnka v Praze a že my jsme se s tím svezli,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org Procházka.
Hlavy kvůli trafikám?
Faltýnka podle svých slov vnímal jako koordinátora mezi celostátním výborem a lidmi ANO v Praze. „Pravidelně jsme mu reportovali, sám jsme se s ním pravidelně potkával,“ připouští Procházka.
Procházka ale zůstává jedničkou v kandidátní listině ANO pro městskou část Praha 1. Možná i proto své vyškrtnutí z centrální pražské kandidátky kritizuje jen opatrně.
Fakt, že stanovy dávají Andreji Babišovi právo libovolně v kandidátních listinách škrtat a přepisovat je, bere jako danost.
„Úplně špatná ta možnost není, někdy se může stát že jedno jediné jméno může narušit šance celé kandidátní listiny. Ta klauzule mi nevadí. Šťastné však nebylo, že to bylo takto na poslední chvíli, mělo se o tom diskutovat dříve, nemělo to proběhnout takto. Nicméně ten krok respektuji, ostatně toto právo předsedy je zakotveno ve stanovách,“ říká Procházka.
HlídacíPes.org chystá další exkluzivní publikaci, po Babišovi a Zemanovi je na řadě
TOMIO OKAMURA – nekorunovaný král českých populistů. Podpořte nás!
Nabízí se hypotéza, že hlavy současných radních za ANO padly kvůli kritice trafik pro některé členy ANO v pražských městských podnicích.
ANO sice vtrhlo do politiky s hesly, že zatočí s trafikami (jedno z volebních hesel znělo „Zrušte trafiky, volte profíky“) ve skutečnosti ale někteří politici hnutí inkasovali v městských firmách víc než jejich předchůdci.
Například auditor Lukáš Wagenknecht pro server Neovlivní spočítal, že RNDr. Marcela Plesníková, zastupitelka na pražském magistrátu a místostarostka městské části Praha 13 za hnutí ANO, si ve veřejných funkcích a dozorčích radách městských podniků jen za rok 2017 přišla na nejméně 2,66 milionu korun.
K zajímavým přivýdělkům si kupříkladu díky funkcím v Pražské plynárenské přišli i další členové hnutí ANO – Michal Hašek a Radomír Nepil.
Procházka, v jehož gesci městské firmy jsou, ale nepřipouští, že by v případě „trafik“ jakkoli pochybil.
„Mně problém trafik ostatně nikdo nevyčetl. Z pozice radního nemůžete ovlivnit ostatní v radě, aby pro něco hlasovali. Předložil jsem materiály, které to měly změnit, do rady a do zastupitelstva, udělali jsme studii odměňování. Nyní předkládám plán na koncernové řízení, což je správný krok k řešení,“ říká Procházka.
Politici do dozorčích rad
Podle jeho plánu by město mělo získat do 100% vlastnictví všechny důležité komodity – odpady, plyn, vodu i elektřinu.
Praha má nyní 100% majetkový podíl v Pražské plynárenské, ve firmě Kolektory Praha a v Pražské vodohospodářské společnosti (jejím prostřednictvím i 49 % v Pražských vodovodech a kanalizacích patřících většinově společnosti Veolia, od níž chce koupit i zbytek akcií), navýšuje podíl na 100 % i v Pražských službách a do budoucna by ráda převzala i Pražskou energetiku.
Všechny tyto firmy by měly být do budoucna součástí nového koncernového řízení. Koncernovou strukturu pro své firmy zavedlo mimochodem již vloni Brno.
Procházka se chystá již 28. srpna předložit ke schválení Radě hl. m. Prahy koncernovou smlouvu mezi Prahou jako akcionářem a jednotlivými firmami.
Ty by podle plánu měly mít nadále své vedení i majetek, byly by zodpovědné za svůj rozvoj a hospodaření. „Ale byla by lepší kontrola, lepší reporting vůči akcionáři a možnost takzvaného cash poolingu, tedy sdružení financí na výdaje, jež by byly ve společném zájmu,“ vysvětluje Procházka.
Je však otázka, zda se taková změna dá stihnout ještě před podzimními volbami, a pokud ano, zda ji nové vedení města nezruší. Koncernovými smlouvami by se mělo zastupitelstvo zabývat 6. září.
Proti přijímání takových změn před volbami je například i náměstkyně primátorky a radní pro místní rozvoj Petra Kolínská (Strana zelených).
„Jelikož ANO s přípravou transformace příliš nespěchalo a do první vlny zahrnulo příliš málo městských společností, považuji za správné, aby o takto zásadní změně rozhodla až nová reprezentace po volbách,“ říká Kolínská.
Podle Procházky by přitom měla změna řešit i problematiku politických trafik. Vznikl by koncernový výbor, který by řešil právě i odměňování a způsob obsazování dozorčích rad politiky.
„Mělo by to být podle významu firmy a míry odpovědnosti, podobně jako je to v tržním prostředí. Mělo by se zohlednit to, že někdo bude působit v dozorčí radě Dopravního podniku nebo stokrát menší městské firmy Výstaviště,“ říká radní Procházka.
Na samotném faktu, že v dozorčích radách městských firem budou i nadále sedět politici – coby kontrola ze strany akcionáře – by se ale podle něj nic měnit nemělo.
„Omezovat „trafiky“ může každá politická strana již nyní bez nařízení, z vlastního popudu. Způsobem výběru svých zástupců a jejich fungováním v orgánech společnosti,“ podotýká Petra Kolínská.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Eskymácký pes a jeho včeličky. Ústecký kraj má jako poslední novou vládu
Spojenci pro kraj: po Kozí dráze ven ze zastupitelstva
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Podle me to (koncern) nijak neresi neumerne odmeny politiku za sezeni v organech mestskych firem. Pan Prochazka to mohl nazorne predvest na prikladu jeho kolegyne Plesnikove. Jak by vypadaly odmeny po zmene?
Tak samozrejme se podstatne zvysi. Prece jenom ridit koncern neni zadna sranda. To jednomu uz kvuli todlenctomu rizeni ani nezbude cas na vlastni praci. Mne tech prazaku zacina byt vlastne docela lito.
4 roky se šťourali v nose a teď překypují iniciativou? Divadlo pro přesvědčené anoisty, pro ostatní šaškárna.
Tak tak, – končí tragikomedie a herci naříkají. Nejen ti z ANO, spolu s nimi i všichni ti, kteří už ve službě občanům ukázali, jak jsou po zvolení schopni přisypávat kšeftařům a říkat tomu péče o občany. A proto, ať si každý prská jak chce, – je nás mnoho, kdo věří Pirátům a právem očekávají, že budou i nadále plnit sliby a v radě města revidovat neřádstva nahromaděná alespoň od Bémovy v Praze vládnoucí ODS !!!
Na jeviští se šťourali, šťourali a po 4 leté tragikomedii namísto diváků teď sami pláčí. Byli vybráni ke službě – rozhodli se vládnout. V příštím období už šanci nedostanou, – už ukázali „co umějí!“. No, a aby se nevrátily v Praze zavedené praktiky z dob primátora Béma – pražským, myslícím voličům vychází jediná šance – volit Piráty. Zatím nelhali, drží sliby, naslouchají lidem a hlásí se do služby. Horší než všichni z dosavadních politických elit utčitě nebudou. Už proto, že jsou mladí vzdělaní a uvědomují si odpovědnost ke svým dětem!
Vzhledem k tomu že celé ANO je soukromá firma kterou si Babiš platí ze svých peněz, tak otázka „proč“ je spíše řečnická…Aby to nedopadlo jako v té „kanceláři pro napravování nepravostí v románech „…v Saturninovi..
„Účetní, rudý rozčilením i lítostivým vztekem volal „Setapouch! Sobý hnusec!“
Továrník opravdu zbledl. Tohle mu ještě nikdo neřekl. Věděl sice, že účetní je člověk potrhlý, ale netušil, že by se mohly dostavit záchvaty takového druhu. V duchu přemítal, nemá-li zavolat záchrannou stanici. Potom se pokusil Ivana Slámu uklidnit sám a podařilo se mu to natolik, že rozčilený účetní přestal zuřit a dal se do nervózního pláče“