Výhrůžky smrtí starostovi Prahy 6 kvůli kauze Koněv. Padl první trest, další lidi policie vyšetřuje
Už druhý měsíc má starosta Prahy 6 Ondřej Kolář policejní ochranu. Kvůli debatám o odstranění sochy ruského maršála Koněva mu vedle vulgárních nadávek přišla i řada výhrůžek smrtí. Policie už několik autorů vypátrala a v jednom případě už padl i trest.
„Policejní ochrana je samozřejmě velký zásah do života, do soukromí. Kamkoli jdu, musím to hlásit, jde se mnou policie a jakmile přijdu domů, už bych tam měl ideálně zůstat,“ vysvětluje ve své pracovně na radnici Prahy 6 starosta městské části Ondřej Kolář (TOP 09). I v tu chvíli ve vedlejší místnosti sedí policisté.
„Za ty dva měsíce jsem jich poznal už dost, střídají se, ale musím říct, že to jsou to všechno profesionálové a odvádějí dokonalou práci,“ podotýká Kolář.
Jeho kancelář zdobí nepřehlédnutelný portrét prezidenta Václava Havla, ale i květináč, v němž je zapíchnuta karikatura Kolářovy hlavy s hitlerovským knírkem – pozůstatek jednoho z protestů, které se kolem kauzy Koněv odehrály.
„Vlastně od chvíle, co se začalo mluvit o soše maršála Koněva, mi začaly chodit různé invektivy a přerostlo to až do nechutných výhrůžek fyzickou likvidací nejen mne, ale i mé rodiny. Na základě toho jsem požádal o policejní ochranu,“ říká Kolář.
Policii od té chvíle posílá všechny podobné nové dopisy a vzkazy, které mu přišly, a jak říká „podezřelé dopisy se na úřadě raději z obálky vytahují opatrně pinzetou“.
Policie jednotlivé případy řeší, posuzuje, zda jde o přestupek, či dokonce trestný čin. „Už čtyři lidi, jejichž jednání klasifikovali jako trestné činy, policie identifikovala, respektive chytila. Jeden z nich už dostal podmínku, tři jsou v šetření. Další jsou v přestupkovém řízení. Vyloučili z toho opravdu jen minimum,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org Kolář.
„Výhrůžky chodily doslova z celé republiky, z Vysočiny, z Ústí, z Olomouce. Ale všichni byli stejně překvapení, když u nich policie zazvonila, divili se ‚jak jste na mne přišli‘?“ konstatuje Kolář.
V šestiměsíční podmínce je muž z Prahy 5, který svou výhrůžku starostovi adresoval telefonicky.
„Vzala to sekretářka, on na ni spustil, jak mi uřízne hlavu. Ještě ten den si pro něj policie přišla a pán byl velmi překvapen. Ale spolupracoval, byla to pro něj polehčující okolnost a státní zástupce podmíněně zastavil trestní stíhání. Nicméně půl roku musí pán sekat latinu,“ podotýká Kolář.
Podmíněné zastavení trestního stíhání sice nemá charakter odsuzujícího rozsudku, definitivní zastavení stíhání je ale podmíněno uplynutím stanovené zkušební lhůty bez dalších přečinů. V tomto konkrétním případě po šesti měsících.
Celý rozhovor s Ondřejem Kolářem o policejní ochraně, výhrůžkách smrtí, roli ruské ambasády, dopadech kauzy Koněv i o tom, co se kolem sochy děje nyní, přinese HlídacíPes.org tento pátek.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Jan Horník: Putin neustoupí. Nás čeká moment pravdy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Když komunistům po listopadu 89 prošly všechny předlistopadové zločiny, proč by jim neměly procházet i nové.
Jak víte že to jsou komunisté a nebo jste s nimi ve straně a jako udavač to prozrazujete?
Odvážní lidé jako pan Kolář to měli v České republice vždy těžké. Většinou je likvidovali nacisté, nebo komunisté za pomocí Sovětského svazu a domácích kolaborantů.
Opravdu, mladý Kolář to má těžké, jeho otec to však měl ještě těžší – vystudoval za komunistů a to dokonce obor, na který se dostat nebylo bez stranické podpory snad ani možné. Po Listopadu se pomstil komunistům, za to, že ho donutili pracovat celý jeden rok „v dělnických profesích“, ovšem po vojně v roce 1989 ho zase vzali na milost a pracoval ve Výzkumném středisku pro otázky míru a odzbrojení ČSAV, řízeném pod přímým dohledem ÚV KSČ. Prostě, měl to ještě těžší než jeho syn, který se nemusel se pracně převlékat.
Je neuvěřitelné jaká hysterie se kolem pomníku vytvořila. Tohle není normální, tohle je fanatismus. A fanatiky je třeba léčit! A to důrazně! Pod roužkou anonymity, jsou všichni „hrdinové“. Nejhorší je, že jeden se najde a naplní slova v čin. (Jako pomatený důchodce, který byl odsouzen za terorismus, tím že pokácel strom na trať, kde jezdí mimo jiné i děti do škol.
Jen tak pro upřesnění – on totiž zákon hovoří o „..nebezpečném vyhrožování ..takovým způsobem, že to může vzbudit důvodnou obavu..“
Neboli – není úkolem policie aby sledovala a předávala k potrestání každou nadávku, kterou někdo vysloví, byť by se v ní vyhrožovalo – což ovšem může být jen slovní fráze, ale má přezkoumat a dokázat zda vzbuzuje onu důvodnou obavu. Což by se ale objektivně prokazovalo těžko. Leda, kdyby se to často opakovalo, nebo se prokázalo, že se pachatel ke konkrétnímu činu nějak připravoval. Nebo se tedy – sám přiznal.
Čili – z tohoto pohledu a bez těchto důkazů se může taky jevit nabídka státního zástupce na „podmínečné pozastavení stíhání“ jako nelegitimní nátlak – tady se nám holečku pěkně přiznej a podepiš, že jsi chtěl pana starostu opravdu zamordovat – a my to třeba nedáme k soudu.. Na což obvykle přistoupí leda „překvapení občané“, bez dobrého obhájce.
Ono vůbec, po případu Babiš se dá spíše očekávat, že se žádní pachatelé (s dobrými právníky) k ničemu přiznávat nebudou, a radši si taky počkaj ty 4 roky, než to policie podrobně vyšetří, jestli to dá státní zástupce vůbec k soudu:)))
Na druhou stranu, já samozřejmě chápu strach pana starosty – jenže tímhle způsobem mu policie rozhodně nepomůže. Měla by se zaměřit a stíhat právě jen ty případy, u kterých bude nějaký reálný předpoklad, že k jeho ohrožení skutečně vedou,a právě před těmi ho skutečně chránit.